Co straší veslaře? Vedro a vlny

9 2004
Praha - Veslaři Milan Doleček a Ondřej Synek se v jednadvaceti letech vyšvihli na dvojskifu mezi elitu a dnes večer odletí do Atén jako jedni z favoritů na medaile. V uplynulých dvou sezonách vyzráli v sehraný pár. Prvotním cílem je postup do finálové šestky. "Teprve pak můžeme myslet na medaile," řekl Doleček.

Na kontě mají z loňska celkové vítězství ve Světovém poháru a bronzovou medaili z mistrovství světa, letos dojeli v posledním závodu SP v Lucernu před olympiádou třetí. "To nás nakoplo a pomohlo v závěrečné přípravě," řekl Doleček.

Přípravu na olympiádu začali na vodě brzy, už v únoru. Odletěli tehdy na měsíc do Spojených států, kousek od Los Angeles využili nabídky a veslovali v teple. "Najížděli jsme kilometry dřív, než se dalo jezdit u nás," řekl Doleček.

Do tréninku museli zařadit další novinky. Na olympijském kanálu se totiž bude závodit brzy po ránu, proto se v posledních dnech občas objevovali v Račicích už před sedmou hodinou. "Ze začátku je člověk trošku rozespalý, ale pak už to jde. Po obědě si dáme šlofíka a bude to dobrý," ujistil Doleček. "Akorát to chce delší rozcvičení," dodal Synek.

Zcela zamíchat pořadím může extrémní počasí, které se v Řecku dá očekávat. Synek s Dolečkem trénovali jen v českých podmínkách a na velká vedra nejsou zvyklí. "Jestli bude padesát, tak si to nedovedu představit," řekl Doleček. Další hrozbou je vítr a z něho plynoucí vlny. "To se vyzkoušet prakticky nedalo. Člověk chytí 'kraba', loď se zastaví a je po ambicích," řekl Doleček.

K největším soupeřům české posádky budou patřit Italové, loňští mistři světa Francouzi a Slovinci, obhájci olympijského zlata ze Sydney. "Italové jezdí suverénně, ale závodit se dá s každým," věřil Doleček.

Trenérem dvojskifu je Dolečkův otec. Na tréninku to podle závodníků problém není. "Je to normální. Já to tak mám odjakživa a myslím, že mezi námi nedělá rozdíl," uvedl Doleček junior. Synek to viděl stejně. "Je tvrdý na oba stejně," doplnil.

Na olympijské hry jedou poprvé. Trochu se vyptávali, co je tam čeká. "Zjišťovali jsme hlavně jídelnu. Ta má být dostatečně velká a otevřená čtyřiadvacet hodin," potěšilo Dolečka. Také zjistili, že v olympijské vesnici bude dostatek aktivit na
rozptýlení. "Playstation si vzít nesmíme," řekl Synek.

Synek, který sedí na lodi vzadu a řídí tempo posádky, musel před cestou do Atén změnit účes. "Měl jsem blonďatou hlavu a dva černé pruhy uprostřed. Byl to spíš výstřelek. Tohle už měnit nebudu," pohladil si krátký sestřih, který mu vyrobila maminka.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Najdete na iDNES.cz