Chci z Atén zlato, žertovala Štrbíková

10 2004
Praha - "Chci získat zlato a zdravá se vrátit domů," řekla stolní tenistka Renata Štrbíková před pondělním odletem do Atén. Přitom je na světovém žebříčku až šedesátá, k favoritům her nepatří. "Všichni se mě pořád ptali: Co olympiáda? Ze srandy a z recese jsem řekla, že jedu vyhrát," vysvětlila.

Smysl pro humor neztratila pětadvacetiletá česká reprezentantka Renata Štrbíková ani při odletu.

Když zkušený Petr Korbel vzpomínal na čtvrté místo před osmi lety v Aténách, jen prohodila: "Prohrát zápas o olympijskou medaili, to asi zabolelo, že jo?" Lídr českého týmu přesvědčivě pokyvoval hlavou.

Nebo když trenéři mluvili o zdravotním stavu reprezentantů, vložila se jim do řeči: "Já jsem se zranila. Když jsem krájela papriku, řízla jsem se do prstu," ukazovala a hned s úsměvem dodala: "Naštěstí na levé ruce, špatně se mi bude sbírat míček."

Jede na první olympijské hry, ale těžkou hlavu si z toho nedělá. "Nemám proč. Nepatřím mezi favority, nemůžou se čekat zázraky. Když se dostanu do druhého kola, bude to super výsledek," říká stolní tenistka, která skončila na prestižním turnaji Pro Tour v  Rio de Janeiru na třetím místě.

Přesto tuší, že turnaj v Aténách bude mít větší význam. "Nesejdou se jen stolní tenisté, ale všichni špičkoví sportovci. Olympiáda je víc sledovaná než mistrovství světa. Medaile by byla větší úspěch i sláva, ale porážku budou lidi brát úplně stejně jako na dalších akcích."

Společně se spoluhráčkou Alenou Vachovcovou budou hrát i čtyřhru. "Nemůžu říct, že bych singl upřednostnila, je to tak padesát na padesát. Ale je fakt, že úspěch ve dvouhře je lepší osobní výsledek."

Zálusk na medailové žně si tradičně dělají hráčky z Asie. "Budou chtít vyhrát všechno. Určitě patří k velkým favoritkám. Je výhoda, že mohou startovat jen tři  reprezentantky z jedné země. Budou tam jen tři Číňanky a tři Japonky. Na druhou stranu musely projít svojí kvalifikací, určitě se v Aténách sejdou ty nejlepší."

Už si plánuje, jak navštíví i další sportovní akce: "Těším se na šerm, akvabely, plážový volejbal. Šrumec kolem atletiky, tenisu nebo cyklistiky nemusím. Je to uměle vytvořený," myslí si drobná dívka s kšiltovkou na hlavě.

Je ráda, že se do nominace vešla i Alena Vachovcová. "To je dobře, alespoň tam nebudu sama a zahrajeme si třeba člověče nezlob se. Ostatní sportovce moc neznám. Dívala jsem se do novin, vím, že tam bude třeba střelec Tenk, nebo atleti Železný a Šebrle," dodala hráčka Horní Suché.

Příprava se jí povedla. Poslední část se uskutečnila v Ostravě a společně s muži v Havířově. Los olympijského turnaje je už ve čtvrtek. Na něm bude záležet, zda česká hráčka na olympijských hrách překvapí.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Najdete na iDNES.cz