Bolavá záda přemohl, bránu finále ne

15 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Svůj olympijský cíl - vylepšit si osobní rekord - nesplnil, ale přesto plavec Květoslav Svoboda v Aténách našel motivaci k další usilovné práci. "Být na hrách v elitní desítce na kraulové dvoustovce je určitě motivující," souhlasí jedenadvacetiletý český reprezentant.

"Myslím, že se nemám za co stydět, pro úspěch jsem udělal maximum," je přesvědčen. "Oproti olympiádě v Sydney jsem se posunul nahoru, ale za čtyři roky od sebe budu očekávat daleko větší výkony," tvrdí odhodlaně.

Po ranní rozplavbě vás prý přepadly bolesti zad. Co se stalo?
Protáhl jsem se jako obvykle, stoupl si a už jsem se nemohl narovnat. Nemohl jsem si lehnout na břicho, na záda, prostě nic.

Ale při nástupu k semifinále na vás žádné potíže znát nebyly.
Doktor a terapeutka mě dali dohromady. Dostal jsem prášek a přiložili na to speciální lampu, aby se to sklidnilo. Šel jsem se prospat, probudil se a bylo to v pořádku. Při obrátkách jsem to ale malinko cítil.

V Sydney jste skončil osmnáctý, tady devátý, v Pekingu...
Bych mohl být nultý (smích). Ne, samozřejmě připravíme cyklus na další čryři roky, pustím se do toho s vervou.
 
S čím jste do semifinále šel?
S čistou hlavou, padl ze mě kámen kvalifikace a neměl jsem tak co ztratit. Chtěl jsem to dobře rozjet, což se povedlo, a v poslední padesátce se udržet Američana Kellera. Po obrátce to ještě vypadalo, že by to mohlo vyjít. Ale pak jsem začal tuhnout.
 
Váš odstup na poslední postupové místo byl poměrně značný, mrzí vás to?
Mě spíš mrzí, že na tom osmém místě nejsem. Mezi těmi nejlepšími. Šest výjimečných jmen ve finále nechybí, dalších deset plavců se popralo o zbylá místa.
 
Dnes hodně foukalo, vadilo to?
To bylo pro všechny stejné. Já ten vítr vůbec nevnímal.
 
Říká se, že kralová dvoustovka bude plaveckým vrcholem her. Myslíte si to také?
Tohle semifinále ukázalo, že je to hodně vyhecované a že se to zrychluje. Bude to velký boj, ale jsem si jistý, že Phelps tím zlatým mužem nebude.
 
Jaký je výš tip na medailové pořadí?
Vyhraje van den Hoogenband před Thorpem a Hacketem.
 
Na hry jste přijel s cílem pokořit osobní rekord, jak byl daleko?
Ne zas tak moc. Pokaždé jsem těch prvních sto metrů rozjížděl rychleji než při osobáku. Jenže na poslední padesátce ztrácím vteřinu... Místo 27,6 to tady jezdím za 28,6. A to je přesně ta vteřina, která mi chybí.
 
Co vás čeká v nejbližší době?
V říjnu je mistrovtsví světa v krátkém bazénu. Tam bych chtěl na pětadvacítce ukázat, že jsme natrénovali dobře. Hodně zapracuju na tom nešťastném finiši.

Dále čtěte: Čeští plavci do finále neprošli

Nejčtenější

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz