Hrazdíra: Chci se dostat do desítky

9 2004
Brno - Šestadvacetiletý cyklista Michal Hrazdíra podřídil olympijskému startu celou sezonu. Skončil v profesionální stáji eD´System ZVVZ a v podstatě se připravoval sám. Do Atén odletí ve čtvrtek s velkým cílem, chce se v časovce dostat do desítky. "Záležet bude hlavně na tom, s jakou výkonností se představí soupeři," řekl brněnský závodník.

Na loňském světovém šampionátu v kanadském Hamiltonu skončil Hrazdíra v silné konkurenci nečekaně osmý a letos jej zdobí titul časovkářského mistra republiky.
"Těžko se ale dá umístění odhadnout. Pro mě bude důležitý pocit po závodě, že jsem
na trati odevzdal maximum," prohlásil.

Aténská časovka pro něj bude jednoznačným vrcholem sezony, až za ní řadí podzimní mistrovství světa.
 
Barometrem Hrazdírovy současné formy byla sobotní časovka v etapovém závodu Vysočina, kde olympionik na osmnácti kilometrech porazil druhého v cíli Františka Trkala rozdílem 86 sekund. "Byla to výborná zkouška před olympijskými hrami, cítím dobrou výkonnost," řekl Hrazdíra.
 
O nominaci na olympijské hry rozhodl vítězstvím v časovce na červnovém mistrovství republiky v Brně. Týden po domácím šampionátu startoval ještě na armádním mistrovství světa, kde skončil v časovce jednotlivců i v silničním závodu třetí. Poté se už soustředil na objemový trénink, přípravu si zpestřil starty na závodech v Rakousku a v Českém poháru.
 
Na rozdíl od ostatních olympioniků zvolil Hrazdíra do Atén individuální dopravu, odletí ve čtvrtek hodinu před polednem z Vídně. "Olympijská výprava odlétá až ve 23:00 a do postele bych se po cestování dostal až někdy před pátou hodinou ráno. Měl bych obavu z toho, že si rozhodím denní biorytmus. Proto si raději cestu do Atén uhradím sám," vysvětlil Hrazdíra.
 
V pátek na něj čeká seznamovací trénink a v sobotu se představí v závodu jednotlivců. V něm vysoké ambice nemá. "Budu se snažit v tomto závodě pomáhat lídrovi týmu, kterým by měl být Ján Svorada. Z toho budou pro mě vyplývat i úkoly. Rozhodně v tomto závodě nemám žádné ambice, neboť se připravuji na časovku," řekl Hrazdíra.
 
Po silničním závodu bude časovkářský specialista dva dny odpočívat. Na příští úterý si naplánoval rozjížďku za autem s cílem nachystat se co nejlépe na středeční závod.

Hrazdíra se ubytuje s ostatními českými sportovci v olympijské vesnici. Den před startem časovky se ale přestěhuje do centra Atén, kde bude bydlet po dobu cyklistických soutěží žen Lada Kozlíková se svým doprovodem. "Trenér Břetislav Usnul mi zařídil na jednu noc ubytování přímo u trati, abych se nemusel před nejdůležitějším závodem zbytečně trmácet na start," poznamenal Hrazdíra.
 
Trať olympijské časovky má dobře prostudovanou. "Vede kolem moře, na obrátku je to 12,5 kilometru. Terén je zvlněný, jeden kopec je delší a prudší. Není ale tak náročný," popisoval cyklista. Za větší úskalí označil dvě nepříjemné zatáčky na  zpáteční cestě. "V nich se musí hodně brzdit. Profilem by mně ale trať měla vyhovovat," dodal Hrazdíra.
 
Volný čas na hrách hodlá strávit hlavně odpočinkem a relaxací. "Beru si s sebou pouze fotoaparát a nějaké oddychové čtení. Určitě nebudu mít náladu na to, abych někde pobíhal nebo se někde přehříval na slunci. Spíše budu ležet na pokoji s nohama nahoře," řekl s úsměvem.
 
Na jiné sporty se chce vydat až po časovce, které podřizuje všechno ostatní. "Z Atén odletím až 21. srpna. Určitě by se mi líbila atletika, protože dráhovou cyklistiku nestihnu," dodal Hrazdíra.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz