Hlavoňová chystá olympijské loučení

8 2004
Praha - Poslední sezonu ve světě vrcholové atletiky prožívá výškařka Zuzana Hlavoňová, tečku za kariérou chce udělat v srpnu na olympijských hrách v Aténách. Po třítýdenní přípravě na Kanárských ostrovech se vrátila na pár dnů domů do Brna, odkud odpovídala v on-line rozhovoru na otázky čtenářů iDNES.

Odpovědi Zuzany Hlavoňové najdete ZDELetošní sezona se pro českou rekordmanku zpočátku nevyvíjela zrovna ideálně. Dvakrát sice dokázala v hale překonat slibných 191 cm, pak jí však přibrzdila nemoc a potíže s bolavými zády. "Brala jsem antibiotika a s mojí výkonností to nevypadalo vůbec dobře," potvrzuje výškařka, která 16. dubna oslaví jednatřicáté narozeniny.

Jenže 19. února prožila jeden z opravdu vydařených závodů. Na mítinku Brněnská laťka hned prvním pokusem pokořila laťku ve výšce 195 cm. Tím splnila nejen A-limit pro halové MS v Budapešti, ale především si zajistila letenku na olympijské hry v Aténách.

"Vzhledem ke zdravotním potížím a tréninkovým výsledkům jsem před tím závodem takový výkon opravdu nečekala," přiznává. "Je fajn, že teď můžu závodit bez stresů, zda se do Atén podívám nebo ne," libuje si závodnice USK Praha.

Na olympijských hrách nebude nováčkem. Startovala už v roce 1996 v Atlantě, kde skončila dvanáctá. O čtyři roky později v Sydney  si o místečko polepšila. V koutku duše možná počítala s ještě lepším umístěním. Vždyť v červnu 2000 jako první (a zatím i poslední) česká výškařka v historii překonala v Praze bájnou hranici dvou metrů.

Největší úspěchy své kariéry ale sklízela v hale. V roce 1999 na světovém šampionátu získala stříbro a stejný kov ji pověsili na krk i o rok později na evropském mistrovství v Gentu.

ZUZANA HLAVOŇOVÁ
* Narodila se 16. dubna 1973 ve slovenské Šaľe jako Zuzana Kováčiková.
* S atletikou začínala v patnácti letech. Po skončení střední školy odešla studovat Pedagogickou fakultu do Brna. V moravské metropoli našla nový domov a potkala budoucího manžela Robina Hlavoně, s nímž nyní vychovává  syna Ondru, který v den aténského finále oslaví třetí narozeniny.
* Závodí za USK Praha, jejím trenérem je Jaroslav Kovář.
Největší úspěchy: stříbro z halového MS 1999, stříbro z halového ME 2000.
* Osobní rekord: 200 cm.
* Letošní maximum: 195 cm

Letošní halové MS v Budapešti jí nevyšlo, šampionát pro ní skončil už v kvalifikaci. Překonala jen 186 centimetrů, což stačilo v kvalifikační skupině až na předposlední místo. "Technika nebyla špatná, ale vůbec v tom nebyl náboj, šťáva, to potřebné zrychlení," vykládala tehdy.

V současnosti je už v plné přípravě na hry v Aténách. Z Kanárských ostrovů si na deset dnů odskočila do Brna, v polovině dubna se tam ovšem  vrátí k další třítýdenní etapě, tentokrát zaměřené na fyzičku.

Její rozhodnutí skončit po Aténách s vrcholovým sportem je prý nezvratné. "Je to tak. Bude mi jednatřicet, prostě mám svůj věk. U technické disciplíny potřebujete výbušnost a rychlost, která postupem času klesá. Přála bych si loučit se ve finálovém závodě. Ten je na programu 28. srpna, přesně v den, kdy syn Ondra oslaví třetí narozeniny. Byl by to pěkný dárek," usmívá se rodačka ze slovenské Šaľy.

Jasno má i o další životní náplni. Kromě manžela a syna si jí budou užívat i studenti brněnské Pedagogické fakulty. "Učím tam už teď, zatím jen na částečný úvazek. Myslím, že to pro mě bude ideální zaměstnání," míní Zuzana Hlavoňová.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Najdete na iDNES.cz