Hlavně nenarazit na Číňany, říká Výborný

11 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Ve svých třiatřiceti letech poprvé zažívá olympijskou atmosféru. Stolní tenista Richard Výborný se pokusí společně s Petrem Korbelem prodrat v Aténách co nejdál pavoukem čtyřhry. "Ideální by byla medaile," říká hráč italského klubu Pieve Emanuelle Milano. Za velký úspěch však považuje samotnou účast na hrách.

"Na olympiádu jsem se kvalifikoval poprvé, takže si to patřičně užívám," říká. "Nemám možnost srovnání, ale líbí se tu po všech stránkách. Je příjemné potkávat sportovce z jiných odvětví a popovídat si s nimi. Třeba na veslaře a atlety člověk obyčejně jen tak nenarazí."

Ostatně bez sebemenších potíží může konverzovat i se zahraničními účastníky her, jazyky jsou jeho hobby. Ovládá angličtinu, němčinu, ruštinu a italštinu.

Na rozdíl od svého partnera ve čtyřhře Petra Korbela už má za sebou první olympijský trénink . "Petr si ještě šetří bolavá záda, čeká ho tu také dvouhra, a tak nechce riskovat," vysvětluje.

Jen pochvalná slova má pro stánek v Galatsi, kde se klání stolních tenistů uskuteční. "Hala pro nás není novou záležitostí, letos se tady hrál turnaj série Pro Tour. Je to pěkný, dobře klimatizovaný stánek," pochvaluje si.

Spokojen je i s průběhem přípravy. "Hodně prospěšné bylo hlavně týdenní soustředění v Německu, kde se sešla v podstatě celá Evropa, včetně Samsonova nebo třeba Primorace. To prostě nemělo chybu."

Finální fáze pilování olympijské formy probíhala v Havířově. "Tam jsme si to modelovali v podstatě jak jsme chtěli. Většinou jsme hráli proti sobě, ale když jsme s Petrem potřebovali sparingpartnera, v pohodě zaskočil třeba trenér Cecava. Ostatně pořád je to stolní tenista na velmi dobré úrovni. Bohatě nám to stačilo," usmívá se Výborný.

Na koho v turnaji narazí zatím čeští deblisté nevědí, los teprve proběhne. "Tady se ale sotva vyhneme silným soupeřům. Všechny favorizované páry dobře známe, situaci by nám hodně ulehčilo, kdybychom se v naší polovině vyhnuli čínským dvojicím. Obě dvě mají být nasazeny ve stejné polovině, takže šanci máme padesátiprocentní," přeje si rodák z Chomutova.

Do soutěže vstoupí už během prvního soutěžního dne, tedy v sobotu. V ideálním případě si  zahrají ještě přesně o týden později. V ten den jsou v mužské čtyřhře na programu zápasy o medaile... "Placka by byla krásná, ale hlavně bychom se tu chtěli prezentovat dobrými výkony. Bez nich se k úspěchu nepropracujete," ví dobře Richard Výborný.

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Najdete na iDNES.cz