Hilgertové vzala medaili osmnáctá branka

18 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - S nadhledem přijala kajakářka Štěpánka Hilgertová své sesazení z olympijského trůnu. Po dvou zlatých medailích na ni dnes v Aténách zbylo jen páté místo. "Byl by to zázrak, kdyby to vyšlo i dnes," řekla šampionka. "Je to prostě sport a na stupních vítězů se střídáme."

Jste z pátého místa zklamaná?
Samozřejmě mě to mrzí, ale doufám, že jsem tak hrozně nezklamala, a že se za mě nikdo nemusí stydět. Toužila jsem po medaili, ale od počátku jsem se nepovažovala za takovou favoritku, jakou mě prezentoval tisk. Byla realistka a věděla jsem, že zlato by byl úplný zázrak a že i za medaili bych měla být hodně ráda. Bohužel jsem nedosáhla kvality, která na medaili byla zapotřebí. Myslím si však, že páté místo není až takové zklamání.

Vyčítáte si, že jste něco udělala špatně, nebo se lepšího výsledku nedalo dosáhnout?
Ani ne, udělala jsem fakt všechno, co bylo v mých silách. Jak dlouhodobě, tak i dneska před závody a při jízdě. Snad se na sebe můžu zlobit jen za to, že jsem si v první jízdě v osmnácté brance měla víc věřit a zkusit ji jet rovně. Možná bych to zvládla a ještě čistě. To je jediný moment, o kterém malinko pochybuji, jestli je to správné rozhodnutí, ale to už se člověk nikdy nedozví.

Osmnáctá branka české vodáky dnes hodně trápila…
Kombinace branek sedmnáct – osmnáct byla skutečně hodně zapeklitá a těžko se dalo naplánovat, jak ji projet. Nikomu nevyšla ve všech čtyřech jízdách, ale já jsem asi unikát, protože mně nevyšla ani jednou. Tato kombinace branek vyslovila stop mým šancím na medaili. Elenu Kaliskou bych asi neporazila, ale věřím, že bych skončila určitě líp.

Válcem mezi sedmnáctou a osmnáctou brankou lépe projížděly těžší a silnější závodnice, mrzí vás tento handicap?
Jsem typ jaký jsem, do teď to pro mě v devadesáti procentech závodů byla výhoda, nebo jsem se s tím aspoň dokázala vypořádat. Jestli je teď jednou trať, která nahrává silovějším typům, tak já si nemůžu stěžovat a rozhodně se na to nehodlám vymlouvat.

Věřila jste po dojezdu finálové jízdy, že ještě můžete získat medaili?
Nevěřila. Kdybych bývala dobře zajela osmnáctou branku, tak jsem o pět vteřin rychlejší, a myslím, že by šance byla. Ale v cíli bylo jasné, že by to vyšlo jedině, kdyby to všechny soupeřky tak strašně zazdily, že bych se snad i za bronz s tímhle výkonem musela stydět.

Už několikrát jste uvažovala o konci kariéry, jak vidíte svoji budoucnost nyní?
Nehodlám se teď hned rozhodovat, ale určitě není a nikdy nebylo mým cílem rozloučit se medailí. Jezdím pro radost, a doufám, že to je na mě vidět. Pokud se budu cítit unavená, opotřebovaná a bez motivace, tak skončím, ale pokud budu mít chuť, tak budu jezdit dál.
 
Je Elena Kaliská tou správnou nástupkyní na místě olympijské vítězky?
Jistě. Elena jezdí dobře už osm let a vybírala si strašně moc smůly. Pravidelně se jí dařilo na mistrovství Evropy, ale na mistrovství světa ani na olympiádách nikdy neuspěla, ačkoliv na to měla. Vyhrála závodnice, která na to už hodně dlouho měla, a tak je ten sport vlastně určitým způsobem férový.

Jaké máte plány na nejbližší dny?
Dnes večer se nastěhujeme zpět do olympijské vesnici, protože jsme museli domek u kanálu uvolnit deblkanoistům. Dva dny budu sledovat slalomářské závody, pak bych se ráda šla podívat na nějaké jiné olympijské soutěže, kde budou naši sportovci. V neděli letíme domů a zbytek olympiády už budu sledovat u televize.

Těšíte se, až se zbavíte tlaku, pod kterým jste byla?
Já už jsem si oddechla. Tímhle rozhovorem doufám končím, a doufám, že po zbytek sezony už na mě nikdo z novinářů nepromluví.

Dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová zůstala v Aténách bez medaile. Z pátého místa byla na břehu zklamaná.

Štěpánka Hilgertová na olympijském kanále v Aténách.

Smutná Štěpánka Hilgertová mává svým fanouškům.

Štěpánka Hilgertová (vpravo) objímá vítězku závodu vodních slalomářek Jelenu Kaliská ze Slovenska.

Štěpánka Hilgertová v aténských peřejích.

Nejčtenější

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Najdete na iDNES.cz