El Guerrouj se dočkal na třetí pokus

25 2004
Atény - Smůla provázela fenomenálního běžce Hichama El Guerrouje na předchozích dvou olympijských hrách. V Atlantě v závěrečném kole upadl, v Sydney ho o zlato připravil Noah Ngeny z Keni. A aténský svátek málem musel vynechat, v červenci ho trápila alergie a způsobovala mu potíže při dýchání. Nakonec se však světový rekordman v řecké metropoli představil a na třetí pokus vybojoval zlato.

Největšího soupeře Bernarda Lagata z Keni po strhujícím boji na cílové šachovnici předstihl o dvanáct setin vteřiny.

"Konečně je hotovo. Před čtyřmi lety v Sydney jsem plakal smutkem, dnes mi tečou slzy štěstí. Zažívám chvíle blaženosti," radoval se v cíli devětadvacetiletý Maročan. "Cítím se jako dítě, tříměsíční dítě," popsal své pocity.

El Guerrouj za posledních osm let prohrál jen čtyři závody a na patnáctistovce mu patří sedm z osmi nejrychlejších časů historie. Po doběhu čtyřnásobného mistra světa ovládly emoce, za cílovou čarou políbil dráhu a pak již jen ležel na zádech a plakal.

Maročan přitom zvažoval, že na olympijské hry vůbec nepojede. Kvůli dýchacím problémům způsobeným alergií se musel na začátku července smířit s ukončením série devětadvaceti vítězných závodů, když na mítinku v Římě skončil až osmý.

"V této sezoně jsem zažil několik velmi těžkých chvil, ale ty dělají velkého atleta. Dokázal jsem se vrátit na vrchol díky svému odhodlání, podpoře rodiny, trenéra a federace," svěřil se na tiskové konferenci

Mezi prvními novému šampionovi gratuloval jeho velký soupeř Lagat. "Jsem za něj šťastný, dnes byl psychicky silnější. Zlatá olympijská medaile bylo to jediné, co mu chybělo, zasloužil si ji. Je skvělý na dráze i mimo ni," složil hold marockému běžci.

Keňský mílař by chtěl olympijské zlato získat za čtyři roky v Pekingu, ale ani El Guerrouj ještě neplánuje definitivně pověsit tretry na hřebík. "Možná si do té doby dám rok volna, ale když Alláh dá, budu olympijský titul obhajovat," oznámil.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz