Doping, to je dávný "pomocník" sportu

3 2004
Praha - Že je doping neduhem moderního sportu? Nevěřte tomu. Doping provází sport už dávno. Mnohem déle, než byste čekali. Už ve starověkém Řecku pojídali atleti při olympiádách zvířecí varlata. Ne kvůli zvláštnímu apetytu, ale kvůli testosteronu, který jim pomáhal k lepším výkonům. Jen o něco méně bizarní způsob zvolil vítěz olympiády z roku 1904, maratonec Thomas Hicks.

Pomáhal si strychninem s brandy. Málem ho to stálo život.

Na olympijských hrách 1936 v Berlíně byl domácím sportovcům cíleně podáván testosteron. Ten samý hormon byl během druhé světové války dodáván vojákům německé armády.

Politika pak vůbec sehrála důležitou roli v dějinách dopingu. Během "studené války" byl doping podporován přímo státem, to platilo především o Sovětském svazu a NDR.

V roce 1963 přijal Mezinárodní olympijský výbor pravidlo o zákazu dopingu. Prvním pozitivně testovanýma diskvalifikovaným olympionikem byl Švéd Liljenwall v roce 1968. Pykal za alkohol.

Na poslední olympiádě v Sydney byli za doping potrestáni hned tři olympijští vítězové.

Přesto "největší rybou" v sítích dopingových komisařů zůstává kanadský sprinter Ben Johnson, jenž v roce 1988 v Soulu vyhrál závod na 100 metrů, dokonce v novém světovém rekordu. Po pozitivním testu na stanozolol přišel jak o zlato, tak o úctu fanoušků.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz