Doktorův tým cestuje letadlem, autem i lodí

7 2004
Račice - Rychlostní kanoistika nepatří ke sportům náročným na taktiku a strategii, přesto český olympionik Martin Doktor potřebuje ve svém týmu lidi s výbornými kombinačními schopnostmi. Zorganizovat závěr přípravy před aténskou regatou vyžadoval schopnosti šachových velmistrů. V pohybu budou tři kanoe, několik lidí, cestovat se bude letadlem, autem i po moři...

Ještě před startem kanoistické operace Kulový blesk si Martin Doktor dojel pro svůj šedesátý titul mistra republiky. "Spokojen jsem tak napůl, v nepříznivém větru jsem nezajel moc dobré časy," tvrdil v Račicích, dějišti víkendového mistrovství republiky.

Fenomenální kanoista v pátek a v sobotu vyhrál na obou olympijských tratích a na neděli ještě plánuje start ve dvousetmetrovém sprintu. "Jel jsem po delší době závod, už jsem potřeboval znovu se dostat do režimu, který to provází," popisoval Doktor.

Závěrečnou přípravu si dvojnásobný olympijský vítěz z roku 1996 naplánoval do chorvatského Záhřebu, odkud se teprve v noci na sobotu 21. srpna přesune do Atén. Olympiáda už bude v polovině, do startu soutěží rychlostních kanoistů budou zbývat pouhé dva dny.

"Nemá cenu tam jezdit dříve a nervovat se sledováním výkyvů v počasí," rozhodl Josef Doktor, kanoistův otec a trenér v jedné osobě. "Stejně bychom nic nemohli ovlivnit, proto jsme se rozhodli co nejlépe trénovat jinde, a pak v Aténách doufat, že nám Bohové budou nakloněni," dodává s ohledem na nestálý vítr, který může synovi uškodit, ale i pomoci.

Chorvatsko si Doktorové vybrali s ohledem na podobné teploty. "Chceme se tam adaptovat na velké horko," naznačil trenér.

Ač je Záhřeb na cestě mezi Prahou a Aténami, vyžaduje přesun závodníka a jeho vybavení logisticky náročnou operaci.

"Mám k dispozici tři lodě - závodní, tréninkovou a náhradní," popisuje Martin Doktor. "Ale snažím se co nejvíce trénovat na té závodní."

V neděli se ještě Doktor bude na své nejlepší kanoi prohánět v Račicích a už o den později ji svěří bratrovi Tomášovi, který ji autem dopraví do Chorvatska. "Tomáš poveze se závodní lodí i tréninkovou, auto nám v Záhřebu nechá a sám se vrátí letadlem domů," začíná Josef Doktor rozplétat plány.

Kanoista se svým otcem přiletí do chorvatské metropole v úterý a týden bude trénovat na závodní lodi. Mezitím dorazí sekretář kanoistického svazu Petr Mokrý s třetí kanoí označované jako náhradní. "Závodní a náhradní loď pak odveze ve středu osmnáctého trajektem z Terstu do Řecka a my se budeme až do dvacátého připravovat s tréninkovou," plánuje Doktor starší.

Ve finále přijde na scénu znovu i jeho druhý syn Tomáš. "Přiletí do Záhřebu, aby autem odvezl domů všechno, co tam po nás zbyde. A my mezitím odletíme do Atén."

Teprve dva dny před první rozjížďkou pozná Martin Doktor olympijský vodácký kanál. Nikdy předtím zde nebyl. "To se mi ještě nestalo, abych jel velký závod na trati, kterou jsem předtím nevyzkoušel," připouští kanoista.

Na novém kanále kanoisté závodili jen jednou, ale to se Doktor zrovna připravoval ve Spojených státech na loňské mistrovství světa. "Snad je to takhle lepší," věří česká medailová naděje.

Když půjde vše podle předpokladů, pojede Martin Doktor o olympijské medaile ve finálových jízdách v pátek 27. a v sobotu 28. srpna.

Nejčtenější

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Najdete na iDNES.cz