Doktor vyhrál semifinále a postupuje

25 2004
Atény - Martin Doktor nebude chybět ve finále olympijského závodu rychlostních kanoistů na tisíc metrů. Středeční semifinále vyhrál a do bojů o medaile postoupil z prvního místa. Nechal tak zapomenout na pondělní nepříliš povedenou rozjížďku, kdy zaváhal na startu a o přímou účast ve finále přišel.

Na kanále ve Schinias nejlépe odstartoval domácí Řek Andreas Kiligkaridis, ale v polovině trati již vedl Doktor.

Dvojnásobný olympijský vítěz z Atlanty v závěru odrazil nápor Maďara Attily Vajdy a uhájil první pozici. Ze třetího místa do finále postoupil slovenský reprezentant Marián Ostrčil.

"Tak pánové, koukejte, něco jsem vám přivezl," hlásil Doktor v cíli českým žurnalistům a ukazoval na pádlo. Na jeho tyči měl namotaných několik řas a chaluh.

"Vezu to od dvěstěpadesátky," řekl, ale naštěstí se mu tráva nenamotala na list pádla. "To by bylo o dost horší," upozornil.

Že trochu zkazil start, stejně jako v rozjížďce, neřešil. "Chtěl jsem hlavně chytnout dobré tempo," přiblížil svou taktiku.

Jel na první místo i kvůli sebevědomí. "Ale také zejména proto, abych měl dobrou dráhu pro finále," prohlásil. V boji o medaile ho tak čeká třetí nebo sedmá dráha.

"Zpočátku jsem jel s tím Řekem a věděl jsem, že to přepálil, že to nevydrží," vykládal. První zrychlení si připravil na 350 metrech. "Jel jsem to na jistotu, nebylo to úplně na plný pecky," přiznal.

K jasnému postupu mu stačil čas 3:51,812 minuty. V rozjížďce byl druhý, a proto nepostoupil do finále přímo.

"Tam to nevadí, to nic neřeší, horší by bylo, kdybych to pokazil dneska," uvedl Doktor. Krátce před cílem zabral a druhému Maďaru Vajdovi ujel. "Sto metrů před cílem jsem za to vzal, bylo to v pohodě," doplnil.

Zatímco kanoista Ostrčil se nečekaně do finále na kilometru probojoval, další dvě slovenské lodi neměly nárok. Kajakář Róbert Erban skončil ve svém semifinále šestý a od postupu jej dělily téměř tři a půl sekundy, deblkanoe Peter Páleš, Daniel Biksadský skončila mezi osmičkou semifinalistů předposlední.

Favorité mezi čtyřkajaky Slováci Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik
Vlček a Juraj Bača postoupili v pondělí rovnou do finále.

Stejný názor měl i jeho kouč Josef Doktor. "Jel výborně takticky, nemohl za to vzít hned o začátku, na to byly moc velké vlny," řekl ČTK otec Doktor. Mluvil s Bulharem Atanasovem, který si prý při razantní jízdě nacákal vodu do lodi.

"Martin jel v klidu, ani ten start nebyl až tak špatný," nenašel žádnou velkou chybu. "Ve finále se musí poprat," dodal.

Výsledky - 1000 m:
Muži:
C1 - semifinále:
1. Doktor 3:51,812, 2. Vajda (Maď.) 3:52,236, 3. Ostrčil (SR) 3:53,820.

Autoři: ,

Nejčtenější

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Najdete na iDNES.cz