Dojatý Thorpe věnoval triumf soupeři

15 2004
Atény - Nebýt neobyčejného gesta, Ian Thorpe by v závodu na čtyři sta metrů volný způsob vůbec nestartoval. A tedy by ani nezískal olympijské zlato! Do Atén se v totiž v této disciplíně původně neprobojoval, kvůli chybě neuspěl v australské kvalifikaci. Možnost obhajovat prvenství ze Sydney mu daroval Craig Stevens, jenž se účasti vzdal v Thorpův prospěch.

"Měl jsem tu báječnou příležitost plavat tento závod, protože jeden z mých nejlepších přátel mi to umožnil a já jsem mu za to vděčný. Téhle skutečnosti si vážím víc než medaile samotné," řekl Thorpe, jenž byl bezprostředně po dohmatu evidentně dojatý.

Jednadvacetiletý fenomén neprohrál na této trati sedm let a představa, že ji v Aténách nepoplave, vyvolala na jaře v Austrálii velké pozdvižení.

Stevens, jenž v kvalifikaci skončil druhý za Grantem Hackettem, se nakonec rozhodl soustředit na trať 1500 metrů a štafetu, čímž rozradostnil Thorpa i početný dav jeho
fanoušků.

"Uplynulý půlrok byl nabitý emocemi. Dneska jsem nejspíš plaval nejen pro sebe, ale pro více lidí. To se mi stalo poprvé a stálo to za to," prohlásil populární plavec. Po sportovní stránce ho však dnešní výkon zcela neuspokojil, za vlastním světovým
rekordem zaostal o tři sekundy.

"Neplaval jsem dobře, o tom není pochyb. Nic bych ale neměnil," vychutnával si emoce ze závodu, v němž málem chyběl.

Stejně jako před čtyřmi lety odsunul Thorpe na druhé místo krajana Hacketta, který se však snu o olympijském vítězství na této trati nevzdává. "Na jednu stranu je to frustrující, ale zkusím to znovu v Pekingu a třeba se to povede tam. Za poslední čtyři roky jsem se hodně zlepšil a pořád se přibližuji," uvedl čtyřiadvacetiletý závodník.

Od zlata ho dělilo jen 26 setin sekundy. "Je to mrzuté prohrát o takový kousek, ale co, byl to dobrý závod. Držel jsem
se svého plánu, řekl bych, že jsme měli oba stejnou taktiku," mínil Hackett.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz