Do Atén míří rekordních 202 výprav

12 2004
Praha - Aténské olympiády se podle oficiálních údajů MOV zúčastní 202 zemí, nejvíc v dějinách her. V Atlantě 1996 nastoupili k soutěžím vyslanci 197 zemí, hry v Sydney poctilo návštěvou už 199 výprav. V Řecku bude rozděleno rekordních 301 sad medailí, v porovnání s rokem 2000 přibyla jedna kolekce.

Podíl jednotlivých kontinentů na počtu národních svazů je následující: 53 jich je z Afriky (ANOCA), 48 z Evropy (EOC), 44 z Asie (OCA), 42 z obou Amerik (PASO) a 15 z Oceánie (ONOC).

Na hry se mimo jiné vrací Afghánistán, který se naposledy zúčastnil soutěží v roce 1996. Tři roky nato jej MOV vyřadil z olympijského hnutí kvůli vládě Talibanu. Po jeho pádu před téměř třemi lety se Afghánci vrátili do olympijské rodiny. Pro kruté metody Udaje Husajna, syna iráckého diktátora, byl z MOV načas vyloučen i Irák, který má jediného medailistu z Říma 1960.

Zcela novým účastníkem budou zástupci Východního Timoru, který se v roce 1999 oddělil od Indonésie. V Sydney startovala maratonkyně Aguida Amaralová ještě v symbolickém dresu "nezávislých atletů", ale po loňském uznání timorského výboru bude nyní mít červenočernožlutá vlajka oficiální zastoupení.

Nováčkem je také Kiribati, malé souostroví v Mikronésii, které se stalo olympijskou zemí v minulém roce při zasedání v Praze.

Svou minivýpravu má na hrách i Palestina, her se zúčastní už potřetí, přestože nemá svůj státní útvar. O členství v MOV požádala v roce 1978, prvně zavlála palestinská zástava nad Atlantou 1996.

Nezávislé státní území nemá ani 12 dalších účastníků olympiád: Americká Samoa, Aruba, Bermudy, Britské Panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy, Cookovy ostrovy, Guam, Hongkong, Nizozemské Antily, Portoriko, Tchaj-wan a Panenské ostrovy.

Z celkových 192 států světa nejsou organizovány v MOV pouze tři státní útvary: Marshallovy ostrovy, Tuvalu a Vatikán.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

LOPI services s.r.o., Dumrealit.cz
Obchodník s realitami

LOPI services s.r.o., Dumrealit.cz
Liberecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.cz