Děti veslařských otců sahají po medailích

19 2004
Schinias - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Veslař Václav Chalupa měl v noci před semifinále zvláštní sen. "Zdálo se mi o tátovi, jako by tu byl se mnou," prozradil šestatřicetiletý obr. Tři ze čtyř včerejších českých veslařů pronikli do olympijského finále na vlně svých otců. A touží ji překonat. Jen Miroslav Synek, táta Ondřeje, v lodi nesedával.

"Střílí z brokovnice a rád lyžuje," říká o něm Milan Doleček starší, který s ním tráví společné dovolené. Sám je tady v Aténách v roli trenéra.

Doleček starší startoval na dvou olympiádách, v Moskvě 1980 jako člen osmiveslice a v Soulu 1988 na čtyřce s kormidelníkem. Na medaili nikdy nedosáhl. "Proti nasypaným se tenkrát nedalo moc jezdit a Los Angeles 1984, kdy jsme na tom byl nejlíp, nám ukradli komunisti," řekne.

Stříbro ze "lžiolympiády" Družba v Moskvě ve stejném roce už dávno pokryl prach. A nepomůže mu ani pamětnická fotografie z titulní stránky obrázkového týdeníku Stadion.

Syn jen mávne rukou: "Jak si mám všechny tátovy výsledky pamatovat?" Táta semifinále sledoval v televizi v šatně. "Kluky jsem varoval, že to bude natvrdo. Nervózní jsem byl, ale věřil jsem jim," dodal. Jindy jezdí podél kanálu na kole a hlasitě koučuje - to se ale tady na olympiádě nesmí.

Miroslav Knapek, který má dceru Mirku, jezdil na dvojskifu s Vraštilem. Byli šestí v Montrealu 1976 a pátí v Moskvě. "Ale táta mě nikdy do ničeho nenutil. Učí mě, že důležitější je škola," říká studentka pražské FTVS.

Pak dodá: "Jenom se ptá: Tak co, baví tě to ještě?" vzpomíná na něj na dálku Mirka Knapková. Otec zůstal doma v Brně s nemocnou maminkou a drží palce na dálku.

Chalupa sleduje syna Václava už z veslařského nebe, kam odešel před třemi lety. "Na olympiádě v Sydney to s ním bylo špatný, měl jsem o něj starost a to mi taky sebralo kus sil," říká český veterán.

Dvojka Chalupa, Palko s kormidelníkem Mejstříkem skončila pátá na hrách v Tokiu 1964. "Zprávy na povzbuzení mi posílá tátův parťák, který jako by patřil k nám do rodiny," připomíná Chalupa mladší.

Pokračovatel rodu už svého předchůdce medailově překonal olympijským stříbrem z Barcelony 1992. Teď by mu někam nahoru rád poslal aspoň kus zlaté olympijské záře ze Schinias.

Autoři:

Nejčtenější

Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Najdete na iDNES.cz