Dánky vydřely zlatý olympijský hattrick

29 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Házenkářky Dánska se staly potřetí za sebou olympijskými vítězkami. Ve strhujícím finále udolaly houževnatou Koreu až po rozstřelu ze značky sedmimetrového hodu. I po druhém desetiminutovém prodloužení byl totiž stav finále nerozhodný 34:34. "Takový scénář by nevymyslel snad ani Hitchcock," pronesl po zápase šťastný trenér Dánek Jan Pytlick.

"Že na sebe narazí vyrovnané týmy jsem věděl, ale až takové drama jsem nečekal," kroutil hlavou dánský kouč. "Ke zlatu jsme měli chvíli blíž my, chvíli zase soupeř. Nakonec rozhodovaly pevnější nervy a možná i trocha štěstí," přiznal.

Složení finálové dvojice nebylo žádným překvapením, na posledních čtyřech olympijských hrách se totiž ze zlata radovaly právě bud Korejky nebo Dánky. Asijský tým vyhrál v roce 1988 doma v Soulu a o čtyři roky později v Barceloně, Evropanky nenašly přemožitele v Atlantě a v Sydney.

"Vyhrát olympijský turnaj potřetí za sebou, to je pocit, který zatím neumím ani přesně popsat. Vím jen, že se cítím nesmírně šťastný a jsem na svůj tým patřičně hrdý," rozplýval se Jan Pytlick. Jeho svěřenkám se to povedlo jako prvnímu celku v historii.

Už první vzájemný zápas obou týmů v základní skupině přinesl vyrovnanou házenou, a to herně i výsledkově (29:29). A podobně se vyvíjelo i finále. Korejky sice ve 4. minutě vedly 2:0, ale Dánky jejich náskok během minuty vymazaly a v 8. minutě vedly naopak ony 4:2. Od  té doby se oba celky ve vedení střídaly.

Zatímco Asiatky těžily ze své rychlosti, houževnatosti a tvrdé střelby, Dánky prokazovaly vynikající techniku a kombinační schopnosti.

V závěru normální hrací doby měly blíž k vítězství Dánky, v 55. minutě vedly 25:22 a měly i další slibné šance, jenže v korejské brance několikrát začarovala gólmanka Ohová. Především díky ní se náskok Seveřanek rozplynul.

"Přijeli jsme do Atén s cílem vyhrát po dvanácti letech olympijský turnaj. A to bez nadprůměrných výkonů nejde. Ale ani to nám dnes nestačilo," konstatoval korejský trenér Young Chul Lim.

Během prodloužení burcoval dánský trenér Jan Pytlick nejen své svěřenky, ale i početnou enklávu fanoušků v hledišti. V prvním nastaveném čase však měly blíž k úspěchu Korejky, které si několikrát vypracovaly dvoubrankový náskok. Jenže o něj pokaždé přišly.

"Udržet koncentraci po celou dobu je těžké, i když se hraje jen šedesát minut. A dnes to bylo ještě o dvacet minut déle," upozornil Young Chul Lim.

V druhé desetiminutovce byly pro změnu zprvu blíže k úspěchu Dánky, které vedly v 72. minutě 31:29, ovšem o šest minut později už opět prohrávaly 31:33. Drama ale zdaleka nekončilo.

Rozhodující rozstřel už byl plně v režii Evropanek. Fruelundová, Kiaerskouová, Daugaardová i  Mikkelsenová nedaly korejské brankářce šanci, z Korejek překonaly gólmanku Mortensenovou (skvěle zastoupila nejlepší brankářku turnaje Schmidtovou) jen kanonýrka Sang Eun Leeová a Cha Youn Kimová.

"Je těžké smířit se s tím, že jsme prohráli takovým způsobem. Ale vítěz může být jen jeden a je jím Dánsko," prohlásil korejský trenér. "Na tenhle zápas se bude dlouho vzpomínat,"dodal.

Dánsko - Korea 34:34, rozstřel ze sedmiček 4:2 (14:14, 25:25, 29:29, 34:34)
Nejvíce branek:
Fruelundová 14/6, Andersenová 5, Kiaerskouová 4/2 - Sang Eun Leeová 8/3, Pil Hee Moonová 5, Soon Young Huhová 5, So Hee Jangová 5. Rozhodčí: Baum a Goralczyk (oba Pol.). Vyloučení: 1:4. Sedmimetrové hody: 8/8 - 4/3. Diváci: 5180.

Konečné pořadí: 1. Dánsko, 2. Korea, 3. Ukrajina, 4. Francie.

All star team turnaje házenkářek
Brankářky:
Rikke Schmidtová (Dánsko)
Levé křídlo: Line Daugaardová (Dánsko)
Pravé křídlo: Su-Hee Woo (Korea)
Pivot: Veronique Pecqueueuxová-Rollandová (Francie)
Levá spojka: Katrine Fruelundová (Dánsko)
Střední spojka: Sang Eun Lee (Korea)
Pravá spojka: Marina Vergeljuková (Ukrajina)

Olympijské vítězky, házenkářky Dánska

Radost dánských házenkářek, které potřetí za sebou vyhrály olympijské hry.

Kapitánka Dánska Karen Broedsgaardová střílí gól mezi dvěma hráčkami Jižní Koreje.

Nejčtenější

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Najdete na iDNES.cz