Cyklisty straší žár a prudké zatáčky

14 2004
Atény - Ulice města rozpálené na pekelnou čtyřicítku vražednýmultrafialovým zářením, smogový kouř rozmazávající obrysy Akropole v pozadí. K tomu rekordních 222,7 kilometru v 17 okruzích. Tak bude dnes vypadat nejtěžší olympijský závod v cyklistické historii. Ta trvá nepřetržitě od roku 1896. Komu zazáří na obloze duha? „Je to speciální záležitost, uvidí nás miliony lidí,“ uvědomuje si obhájce zlaté medaile Jan Ullrich.

Proto skrýval odřeniny z pádu na poslední přípravě na Krétě, proto se nezúčastnil slavnostního zahájení a před desátou zalehl do postele.

Němec je favoritem číslo jedna. Jeho úhlavní rival chybí. „Chci čas strávit s dětmi,“ prohlásil Lance Armstrong před Tour de France. Jeho olympijský účet se zastaví jen u bronzu z časovky v Sydney 2000.

Popadá peloton u bufetů?
Aténská bitva potrvá víc než pět hodin, potáhne se přes pravé poledne. Okruh v centru metropole se startem a cílem před radnicí na náměstí Kontzias nabízí prudká stoupání, sjezdy i nebezpečné zatáčky.

„Musíte být pořád ve střehu. Všichni budou nervózní, myslím, že to kolem bufetů i popadá. Ono jednou nestihnete vzít lahev s vodou a můžete skončit,“ říká český reprezentant Ondřej Sosenka.

Loňské trable z juniorského šampionátu děsí: mladí Švédové v žáru kolabovali, ještě než dojeli na start. Kdo prožene Ullricha? „Bylo by nádherné tu vyhrát, ale závod bude obtížné udržet pod kontrolou,“ říká španělský mistr světa Igor Astarloa.

Dávejte pozor i na Itala Paola Bettiniho, dvojnásobného vítěze Světového poháru a patrně nejlepšího cyklistu planety na jednorázové závody.

A pak se také hodně hlásí Kazach Alexander Vinokurov. Vinou pádu přišel o Tour. „Teď jsem ještě silnější,“ říká. Už v Sydney před čtyřmi lety byl hrdinou závodu, jenže pak „pustil“ dopředu stájového kolegu Ullricha.

Národní zájmy proti týmům
Může se scénář týmové režie na úkor národních zájmů opakovat? „Nemyslím, že si to někdo dovolí,“ domnívá se Sosenka. Německou formaci Ullrich, Klöden, Zabel drží při sobě i klubové barvy T-mobilu. Naopak každý z nebezpečných Australanů McEwen, O'Grady, Cooke, Rogers - má profismlouvu jinde.

Ostatní země mají jen po jednom silném jezdci - Američané Hincapieho, Norové Hushovda, Nizozemci Dekkera, Ukrajinci Popovyče.

A Češi? Na start se postaví čtyři. V roli lídrů zkušený spurter Svorada a spolu s ním ambiciózní Sosenka. „Vodu“ jim povezou Andrle a část závodu i časovkářský specialista Hrazdíra. „Mám šanci, bude to dlouhý a těžký závod. Nemyslím, že do cíle dojede veliká skupina pohromadě,“ soudí Sosenka, který odcestoval do Atén až ve čtvrtek v noci.

Závod plánuje sledovat i prezident Václav Klaus. Nejlepšího českého umístění dosáhl v Soulu 1988 desátý Jozef Regec, který je v Aténách v roli trenéra.

Olympijské hvězdy
Jan Ullrich (Německo, 30 let, T-mobile/Něm.) vítěz Tour 1997, zlatý na OH v Sydney 2000 (+ stříbro v časovce), amatérský mistr světa 1993
Igor Astarloa (Španělsko, 28 let, Lampre/It.) úřadující mistr světa, má za sebou silné krajany - Freire, Valverde, Galdeano
Paolo Bettini (Itálie, 30 let, Quickstep/Bel.) dvojnásobný vítěz Světového poháru, silný v jednorázových závodech
Alexandr Vinokurov (Kazachstán, 30 let, T-mobile/Něm.) loni 2. na Tour, stříbrný na OH v Sydney 2000, vítěz mnoha prestižních podniků
Jeannie LongováCiprelliová (Francie, 45 let) zlatá z Atlanty 1996 (+ stříbro v časovce), 9x mistryně světa, 48x mistryně Francie   

Autoři:

Nejčtenější

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz