Čtenářům odpovídal střelec Januš

15 2004
Praha - Úplně první olympijskou medaili pro samostatné Česko vybojoval v Atlantě v roce 1996 sportovní střelec Miroslav Januš. Na Hry do Atén se nominoval jako jeden z prvních - už před dvěma roky. "Vyhrát může šestnáct lidí, i já," říká střelec na běžící terč, jenž nyní odpovídal čtenářům iDNES.

Odpovědi střelce
Miroslava Januše ZDE

V minulém roce získal na evropských šampionátech šest medailí. Celkem jich má z ME, MS a OH přes sedmdesát.

Nejvíce si v poslední době cení zlata z loňského mistrovství Evropy v Plzni v malorážce na 30+30 ran. "Už se jí příliš nevěnuji, o to větší jsem měl z vítězství radost," tvrdí jedenatřicetiletý reprezentant.

Také díky bronzu z mistrovství Evropy ve Švédsku v olympijské  vzduchovce byl vyhlášen nejlepším českým sportovním střelcem roku 2003.

Stabilně dobrou formu prokazuje často, proto by ho o olympijský start mohlo připravit jedině zranění. První zkušenosti sbíral už v Barceloně, kde skončil devátý, v Sydney si o jednu příčku polepšil.

Letošní sezonu zahájil třítýdenním výjezdem na Světové poháry. Zatímco v Bangkoku přidal do medailové sbírky bronz, v Sydney se mu tolik nedařilo. Nedokázal zopakovat výkon a skončil sedmý.

"V Thajsku a Austrálii jsme byli tři týdny, už na mě doléhala únava z horka. Vrátil jsem se opálený a hodně unavený, týden jsem musel před mistrovstvím republiky odpočívat a až pak zahájil přípravu na evropský šampionát v Györu."

V Maďarsku neměl formu a bojoval především sám se sebou. "Osmé a deváté místo nakonec ještě nebylo tak špatné," hodnotí březnové vystoupení závodník plzeňské Dukly.

V Aténách bude český tým zastupovat osm střelců. "Účast si každý mohl zajistit na Světovém poháru, mistrovství Evropy a světa. Teď uděluje světová federace poslední divoké karty. Mohl by jí dostat i brokař David Kostelecký," nahlas uvažuje Januš.

Přípravu v olympijské sezoně oproti zvyklostem neměnil. "Je náročná, ale najde se i čas na odpočinek. Teď nás čeká Světový pohár v Aténách. Olympijská střelnice je už připravená, nějaké potíže mají snad pouze brokaři. Jsem rád, že poznám prostředí. Jsem zvědavý na technické záležitosti, třeba na osvětlení. Při špatném mám potíže se zaměřováním."

V květnu Miroslava Januše čeká prestižní Velká cena osvobození v Plzni, v červnu se ze Světových pohárů v Mnichově a Miláně stanou předolympisjké prověrky. "Rád pojedu na soustředění na Slovensko, kde mají kvalitní střelnice. Potřebuju změnit před vrcholem sezony prostředí."

Autor:

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Najdete na iDNES.cz