Čínský tisk: Domácí budou nejlepší!

OH 2008 budou v Pekingu - Čínský herec láká v Aténách 2004 na olympijské hry 2008 do Pekingu. | foto: Reuters

30 2004
Peking - Dvaatřicet zlatých, sedmnáct stříbrných a čtrnáct bronzových medailí si odvezli z Atén čínští sportovci. Ze země pořadatelů příštích olympijských her se po neočekávaných medailových hodech ozývají velice optimistické předpovědi pro hry 2008 v Pekingu. Domácí reprezentanti podle nich porazí v hodnocení národů Spojené státy i Rusko a získají 45 zlatých medailí.

Deník Beijing Times se už také na jedné ze svých stránek přenesl do roku 2008 a naznačil, jak by hodnocení příštích her mohlo vypadat.

"Čínský zázrak, Asie a Afrika na vzestupu," bude prý hlásat titulek v komentáři budoucích her. Na ilustračním fotu pak pracující proletariát všech národností na ilustračním obrázku zasunul proslulou 'rudou knížku' někdejšího čínského vůdce Mao Ce-Tunga do kapsy a místo ní mají dělníci na hrudi pět vzájemně propojených olympijských kruhů.

V Aténách získala početná čínská výprava převážně mladých sportovců, kteří měli především sbírat zkušenosti pro Peking, rekordních 32 zlatých a v pořadí národů obsadila druhé místo za Spojenými státy (35). V Pekingu už bude Čína podle předpovědí jasně dominovat.

"Čínská výprava získala 45 zlatých medailí a je nejlepším týmem světa," vmyslel se Beijing Times do zpravodajství z roku 2008. Komentátor rovněž předpovídá "konec dlouholetého sportovního imperialismu Ruska a krutou porážku Spojených států".

Současná výprava 407 sportovců, jejichž věkový průměr se pohyboval kolem 23 let, vzbudila v Číně obrovské nadšení. "Vaše vlast je na vás hrdá, přinesli jste slávu čínskému lidu!" citovala média děkovný dopis Ústředního výboru Čínské komunistické strany. "Nikdo nevěřil, že bychom mohli vyhrát více než 28 zlatých," připomněl deník Beijing Morning Post rekordní zisk ze Sydney.

Čína sice v Aténách zažila některá zklamání, jako například výpadek sportovních gymnastů, na druhou stranu se ale vedle nadvlády v tradičních sportech jako je stolní tenis postarala i o některá velká překvapení včetně zlata překážkáře Liou Siang.

"Zaznamenali jsme několik zásadních průlomů, svět se na nás bude muset začít dívat jinýma očima," konstatoval státní list China Daily.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz