Chorvati ve finále porazili Němce

Chorvatsko - Německo - Blaženko Lackovič z Chorvatska (vlevo) se snaží překonat německého brankáře Volkera Zerbeho. | foto: Reuters

29 2004
Atény - Olympijská repríza loňského finále světového šampionátu házenkářů se v Aténách odehrávala podle stejných not. Z triumfu a zlatých olympijských medailí se radovali Chorvaté, kteří v dramatickém zápase zvítězili těsně 26:24. Bronzovou medaili si už v sobotu vybojovali Rusové, čtvrtí skončili Maďaři.

Po letošním triumfu na mistrovství Evropy toužili němečtí házenkáři po další trofeji, začátek jim ale nevyšel a první gól dali až v páté minutě.

Když však znovu nabyli koncentraci a Fritz chytil dvě sedmičky, utekli soupeři až na rozdíl tří gólů - v 36. minutě na 15:12. Zkušení Chorvaté se nicméně nenechali vyvést z míry.

V 43. minutě tým kolem hlavní hvězdy Džomby znovu otočil skóre na 18:17 ve svůj prospěch a pět minut před koncem finále Chorvati rozhodli.

Při dvouminutovém trestu pro německého kapitána Baura se jim podařily dvě rychlé akce ze středu brankoviště až do křídla a na jejich konci byl vždy Kaleb.

Když ztrátu míče Němců vzápětí potrestal Lackovič, bylo definitivně rozhodnuto.

Chorvati slaví stejně jako před osmi lety v Atlantě znovu olympijské zlato, současnému německému výběru se nepodařilo navázat na triumf tehdejší NDR na olympiádě 1980 v Moskvě.

Celým turnajem prošli chorvatští házenkáři bez jediné prohry, jejich  nejlepším střelcem ve finále byl Džomba. S devíti góly se mu v německém dresu vyrovnal Kretzschmar.

Bronz patří Rusům

Den po těžkém semifinálovém direktu od Německa vybojovali ruští házenkáři bronz. Zlatí medailisté ze Sydney porazili v utkání o třetí místo Maďarsko těsně 28:26.

Ke skvělému výkonu se vypjal dvaačtyřicetiletý legendární brankář Andrej Lavrov, jenž je s třemi olympijskými triumfy nejúspěšnějším házenkářem historie.

V poli podpořil ruskou pouť za bronzem osmi góly Eduard Kocharov, Maďarům nestačilo k zisku premiérové olympijské medaile ani deset gólů naturalizovaného
Kubánce Carlose Pereze.

Výsledky:
Finále:

Chorvatsko - Německo 26:24 (11:12)
Sestavy:
Chorvatsko:
Losert, Šola - Kaleb 3, Balič, Lackovič 3, Zrnič, Vori 3, Dominikovič, Džomba 9/3, Vukovič, Goluza 1, Šprem 3, Spoljarič, Metličič 4.
Německo: Fritz, Ramota - Immel, Stephan 3/1, Baur, Zerbe 2, Zeitz 1, Kehrmann 5, Schwarzer 3, Kretzschmar 9, Petersen, von Behren 1.
Rozhodčí: Hansson, Olsson (oba Švéd.). Sedmimetrové hody: 6/4 - 2/1. Vyloučení: 2:5. Diváci: 10.750.
O 3. místo:
Rusko - Maďarsko 28:26 (13:10)
Nejvíce branek: Kocharov 8/4, Rastvorcev 7, Kudinov 4 - Perez
10, Nagy a Gal po 4.
O 5. místo:
Francie - Řecko 33:15 (17:7).
O 7. místo:
Španělsko - Korea 31:24 (12:11).
All Stars olympijského turnaje:
Fritz (Něm.) - Garcia (Šp.), Perez (Maď.), Balič (Chorv.), Stefansson (Isl.), Džomba (Chorv.), Schwarzer (Něm.).
Konečné pořadí:
1. Chorvatsko, 2. Německo, 3. Rusko, 4. Maďarsko, 5. Francie, 6. Řecko, 7. Španělsko, 8. Korea, 9. Island, 10. Brazílie, 11. Slovinsko, 12. Egypt.

Autoři: ,

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Najdete na iDNES.cz