Chalupa věří, že s novým stylem uspěje

11 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Závodil už před šestnácti lety na olympijských hrách v Soulu, o čtyři roky později se dočkal v Barceloně stříbrné medaile. Pro šestatřicetiletého skifaře Václava Chalupu budou aténské hry už páté v jeho kariéře. A po medailovém půstu v Atlantě a Sydney by rád znovu zaútočil na stupně vítězů.

 "Chci uspět, ale už boj o finále bude hodně napínavý," varuje čtyřnásobný vicemistr světa před sílou soupeřů.

Jak vypadaly poslední týdny přípravy před odletem do Atén?
Od 10. července jsme byli na třínedělním soustředění ve švýcarském La Plagne, poslední týden jsem trávil na kanálu v Račicích. Tělo si muselo zvykat na přechod z vysokohorského prostředí, takže prvních pár tréninků bylo lehčích."

Aténský veslařský program začíná v nezvykle brzkou hodinu, přizpůsobil jste tomu váš trénink?
Nejsem zrovna ranní ptáče, ale snad jsem to trochu natrénoval. Během sezony jsem jednou až dvakrát týdně seděl na vodě už v šest hodin ráno. No a teď ve Švýcarsku nás počasí donutilo veslovat každý den od půl sedmé. V Aténách nás před závody čeká ještě cesta na kanál, takže budíček bude hodně časný. Na druhou stranu už ale budu v těch sedm hodin, kdybychom měli začínat, určitě probuzený.

Nebylo by lepší bydlet poblíž kanálu ve Schinias?
My tam nějaké náhradní ubytování zajištěné máme, takže kdyby se objevily komplikace, můžeme ho využít.

Sám nejlépe poznáte, v jaké fazoně jste do Atén přijel. Jste spokojen?
Po psychické stránce jsem na olympijský závod připraven. A poslední dva tréninky na račické dráze naznačily, že by to nemuselo být špatné ani s mojí formou. Ale jak na tom skutečně jsem ukáže částečně až sobotní rozjížďka.

Do téhle sezony jste vstoupil s hodně pozměněným stylem jízdy. Dříve jste býval spíš vytrvalostní typ, dnes sázíte na výbušnost.
A taky jsem trochu pozměnil styl veslování, ukazuje se, že je mnohem efektivnější. A navíc může být hodně platný při podmínkách, které ve Schinias hrozí. Tedy za větru a ve vlnách. Čím větší by vlny byly, tím víc by ale záleželo i na štěstí.

Léta jste byl zvyklý veslovat určitým stylem a najednou je tu zásadní změna. Dělalo vám to potíže?
Trvalo mi to hodně dlouho, ale myslím si, že to už mám konečně docela zažité. Výbušnost nemám danou, takže jí musím hodně trénovat. Při prvních jarních trénincích jsem sedl na vodu a musel na to hodně myslet. Stávalo se mi ale, že se občas ten "počítač", který člověk v hlavě má přehodil a já začal veslovat postaru.

Stává se vám to ještě?
Zhruba okolo závodu Světového poháru v Mnichově jsem si uvědomil, že mě to doslova kopne, když se dostanu do starého tempa. Myslím, že to už mám zažitý a nemusím na to myslet.

Spolupracoval jste i s psycholožkou.
K té už chodím několik let. Pomáhá to. Člověk se dokáže lépe připravit na závody, na soupeře i na případné neočekávané situace.

Celé jaro jste sledoval své nejvážnější soupeře. I když se asi jejich olympijská forma odhadnout nedá, jak na tom jsou?
Hledání aténských favoritů je hodně zamotané. Třeba Estonec Jaanson vyhrál první Světový pohár, druhý vynechal, ze třetího odstoupil a v posledním se převrátil. Má hodně nestabilní výkony, ale pozor si na něj musí dát všichni. Nor Tufte je sice mistr světa a vyhrál poslední pohárový závod, ale letos jsem ho dokázal porazit. Pak je tu Němec Hacker. Ten letos nevyhrál žádný závod, ale určitě se dokáže na Atény připravit. Pak jsem tam někde ve frontě já, ale spolu se mnou i několik dalších soupeřů se srovnatelnou výkonností. Třeba Argentinec Fernandez, Švýcar Vonarburg, Belgičan Maeyens nebo Bulhar Janakijev. Boj o finále nebude lehký.

Už jste zažil několik olympiád a můžete srovnávat. Jak se vám zamlouvá aténská olympijská vesnice?
Líbí se mi tu. Všechno, čím jsme tu zatím prošli, funguje. Ale je vidět, že to je
dodělávané na poslední chvíli. Okolí těch docela pěkných domků se zazelená asi až za pár let.

Nejčtenější

Další z rubriky

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Najdete na iDNES.cz