Chalupa, Knapková i dvojskif jsou ve finále

18 2004
Atény - Čeští skifaři pokračují na olympijských hrách v Aténách ve výborných výkonech. Ve středečním semifinále si s přehledem zajistili postup Miroslava Knapková i Václav Chalupa. Dvojskif Ondřej Synek, Milan Doleček o šest setin vteřiny porazil v boji o třetí postupové místo britskou loď. Nepostoupila jen čtyřka bez kormidelníka.

Knapková nejprve ve své jízdě dojela jako druhá za Němkou Rutschowovou-Stomporowskou, Chalupa pak semifinále suverénně vyhrál.

Na kanálu ve Schinias Chalupu cestou do finále proháněl Argentinec Fernandez. "Byl to boj od startu až do cíle. Dalo to hodně práce a bolelo to, abych to udržel," řekl Chalupa na molu za cílem.

Až v poslední pětistovce se od soupeře odpoutal a měl klid. Jel o dvě až tři tempa za minutu navíc, už se to blížilo klasickému finiši. "I když jsem nešel do maxima, ale pod vodou jsem tahal na sto procent," doplnil český veslař.

Do semifinále nastupoval s cílem vyhrát, aby měl postup klidný a bezpečný. "To se mi podařilo, takže jsem svůj úkol splnil," prohlásil spokojeně. "Vždycky je dobré, když se závodník může před finále ukázat, že je silný," řekl.

Semifinálové časy naznačují, že Chalupa bude muset ve finále zrychlit, aby mohl myslet na medaili. V porovnání se soupeři byl pátý, ale výsledy mohou být zkreslené různou silou větru v jednotlivých jízdách. "Toužím po zlatu, ale to bude i pět soupeřů. Věřím si, ale na startu jsme na jedné lajně a vyhrát nebo být poslední může kdokoli z nás," řekl Chalupa.

Knapková se rozjela zostra a po 250 metrech měla náskok. Od čtvrtiny trati už jela druhá za Němkou Katrin Rutschowovou-Stomporowskou. "Na začátku jsem to přepálila a říkala jsem si, to je super náskok," uvedla Knapková. Na konci prvního kilometru tuhla a byla ráda, že postup uhájila. "Druhý kilák jsem kousala, ještě že jsem měla takový náskok. Je super, že to vyšlo," radovala se.

Den před semifinále měla ze závodu obavy. Foukal "povítr" a v tréninku se necítila nejlépe. "Uklidnila jsem se až ráno, když jsem viděla, že nejsou vlny," věřila, že to může vyjít.

Pro finále taktiku měnit neplánuje, i když si šéftrenér Přemysl Panuška myslel, že by měla tempo spíše stupňovat než vyrazit naplno od začátku. "Musím to rozpálit, abych se udržela s nejsilnějšími, a pak to buď vydržím, nebo ne. Kdybych začala pomalu, tak bych neměla šanci na úspěch," řekla Knapková. 

Medaile je podle ní z říše snů. Jasnými medailistkami mají být Běloruska a Němka, s Bulharkou by se mohla o bronz poprat. "Nesmím se bát, půjdu toho bojovně a s velkou chutí," řekla odhodlaně Knapková. Bát se musí její bratr: když Knapková získá medaili, bude si muset ostříhat své dlouhé vlasy.

Česká čtyřka bez kormidelníka Karel Neffe, Petr Vitásek, Jan Schindler, Jakub Makovička skončila ve středeční semifinálové jízdě až pátá a finále nepojede.

O postup budou ve čtvrtek bojovat ještě dvě české lodě. Párová čtyřka David Jirka, Jakub Hanák, Tomáš Karas a David Kopřiva a dvojskif lehkých vah Michal Vabroušek, Václav Maleček.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz