Cestou na stupně se vodáci drželi za ruce

20 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - V předepsaných reprezentačních teplákových soupravách se v poledním žáru strašně potili, ale přesto si dekoraci vítězů kanoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem užívali. Na stupně vítězů vystoupili ruku v ruce a společně převzali bronzové medaile. "Už předem jsem věděl, jak vypadá, měl jsem ji půjčenou od Katky Kůrkové. Moc se mi líbila, a tak jsem si řekl, že bych ji bral," řekl Ondřej Štěpánek.

"Medaile vypadá opravdu hezky, i ta barevná stužka se k ní hodí, je to takové veselé," otáčel trofej v dlani Jaroslav Volf. A přitom uvažoval, jak asi vypadal s olivovou ratolestí, kterou při ceremoniálu dostávají na hlavu všichni olympijští medailisté. "Zajímalo by mě, jestli jsem hodně komický nebo jen trochu."

Když hlasatelé četli jejich jména, Volf chytil Štěpánka za ruku, a takhle vystoupili na bronzový stupínek.

"Nedrželi jsme se, jen jsme společně zvedli ruce nad hlavu, protože spolu jezdíme na jedné lodi," tvrdil Štěpánek, ale kolega jej opravil: "Opravdu jsem tě chytil za ruku, ale asi se mi to ani pořádně nepovedlo a držel jsem tě jen za hodinky."

Oba cítili úlevu. Konečně měli vše za sebou, závod i všechny záludnosti, které jim připravil. Po prvním kole jim hrozila diskvalifikace, v cíli druhého jim naopak počítač přichystal předčasnou radost z medaile.

Po dodatečném zásahu rozhodčích, kteří jim připsali ještě jeden dotyk branky a tím je posunuli o místo dál, prožívali strašně dramatické okamžiky. Medaili jim mohlo přihrát pouze zaváhání jedné ze dvou lodí, které byly teprve na startu.

K závěru slalomářských závodů ty okamžiky patří. Vodáci v cíli čekají, jak dopadnou soupeři, a svůj případný úspěch upínají k jejich chybám. "Já jsem se na Francouze radši ani nekoukal. Nechtěl jsem jim přát nic špatného," přiznal Ondřej Štěpánek. "Ale když jsem viděl, že to zkazili, tak jsem byl rád."

Pro slávu si šli ruku v ruce, ale drama si prožívali každý sám. Volf se vysoukal na břeh, aby lépe viděl na obří obrazovku přenášející závod, ale Štěpánek zůstal v lodi.

"Chtěl jsem být jen sám se sebou. Na nic jsem nemyslel a jen jsem doufal, že to dobře dopadne," popisoval Štěpánek vypjaté okamžiky.

Volf přestával věřit: "Tušil jsem, že to Francouzi udrží. Když projeli cílem, tak se mi moc ulevilo," přiznal.

Quemerais s Le Pennecem zasáhli dvě branky a čas měli slabší než Češi. Darovali jim tak medaili a ještě prohloubili paralelu se závěrem olympijského závodu deblkanoí před čtyřmi roky v Sydney. Tam trpěli v cíli čeští reprezentanti Jiras s Máderem a k bronzové medaili jim pomohla chyba jiných Francouzů: Adissona s Forguesem.

"Je to skoro stejné," pokyvoval hlavou Štěpánek.

Po neúspěších ostatních lodí byli Volf se Štěpánkem poslední nadějí českého vodního slalomu na medailové umístění. Po nich už nikdo na olympijskou trať nejel.

"Necítím se jako zachránce českého slalomu, jel jsem jednu kategorii a tu jsem se snažil zvládnout co nejlíp," řekl Ondřej Štěpánek. "Ale jsme rádi i kvůli slalomu, bez medaile by to bylo smutné," dodal Jaroslav Volf.

Po vyčerpávajícím závodě a žhavém vyhlášení se oba těšili na jediné: "Až si konečně dáme pivo..."

NA STUPNÍCH VÍTĚZŮ. Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek s bronzovými medailemi.

Nejčtenější

Další z rubriky

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Najdete na iDNES.cz