Češky prohrály čtvrtfinále s Ruskem

25 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Ve čtvrtfinále se zastavilo tažení českých basketbalistek olympijským turnajem. S Ruskem prohrály 49:70. Českým hráčkám vázla střelba, když se nedokázaly prosadit pod košem proti soupeřkám s výškovou převahu. V Aténách je teď čeká duel o konečné umístění.
Průběh zápasu
jsme sledovali ON-LINE

"Nepodali jsme dobrý výkon. S 29 procenty úspěšnosti střelby se s takovým týmem, jako je Rusko, dá vyhrát jen těžko," zhodnotil utkání reprezentační kouč Josef Bobrovský.

Výsledek utkání naznačila již první čtvrtina, v níž Češky prohrály 6:19. Chvíli hrály bez rozehrávačky Romany Hamzové, která nastoupila s obvázanou nohou kvůli zánětu žil. Při jednom ze soubojů si teď navíc poranilo koleno.

"Bylo to celkově nepovedené utkání. Měly jsme špatnou střelbu za tři body, Rusky nás přeskákaly i v doskocích. Takže jsme vlastně v duelu neměly žádné plusové body. Potřebovaly jsme se chytit. Možná kdybychom daly dvě tři trojky, mohlo to být o něčem jiném," tvrdila v rozhovoru po utkání Romana Hamzová. - více čtěte zde

"Chtěli jsme hrát agresivněji, ale Romana se zranila a sestava se začala rozpadat. Pak sice nastoupila, ale v poslední desítce už jsem jim šetřil," podotkl kouč Bobrovský, který je přesvědčen, že Hamzová nastoupí i v posledním olympijském zápase.

Ve druhé desetiminutovce české basketbalistky hru trochu vyrovnaly, ale výsledek poločasu zněl 20:37 pro ruské hráčky. Dařilo se hlavně rozehrávačce Iloně Korstinové, která za celých zápas nastřílela 16 bodů, z toho dvanáct právě v úvodu utkání.

"Ruské podkošové hráčky nebyly v celém utkání tak výrazné, ale v první části dominovaly. Doskočily si, kdy chtěly, a nepustily nás k zakončení," podotkl trenér Bobrovský.

Z českých basketbalistek byla o poločase nejúspěšnější kapitánka Hana Machová se šesti a pivotmanka Petra Kulichová se sedmi body. Nakonec jich dala nejvíc - devět. Dařilo se i další pivotmance Ivaně Večeřové s celkem osmi body.

V závěrečných dvou čtvrtinách se obraz hry příliš. Třetí část Češky ztratily, tentokrát o devět bodů 10:19. Finální účet se nakonec zastavil na číslech 49:70 ve prospěch ruských hráček.

"Mrzí mě, že to holky odevzdaly takovým rozdílem. Rusky na rozdíl od kvalifikační skupiny chtěly za každého stavu hrát a dosáhnout co nejlepšího výsledku," všiml si reprezentační kouč.

"Hrály jsme hrozně unaveně," podotkla šestibodová střelkyně Zuzana Klimešová. "Nedařila se nám střelba z pod koše. Možná jsme se bály, že nás zbloknou. Sama si to nedovedu vysvětlit," pokyvovala hlavou. "O poločase jsme ještě neztrácely víru, ale ukázalo se, že na to dnes nemáme fyzicky ani psychicky."

Reprízu loňského finále mistrovství Evropy, v němž v řeckém městě Patras český tým prohrál po boji, sledovala z poloviny zaplněná hala v olympijském komplexu O.A.K.A.

Slyšet byly jak desítky českých fanoušků, mezi nimiž byla řada sportovců, tak hned nad nimi sedící ruští příznivci.

Oba tábory se dostavily vybavené vlajkami a střídavě poháněly své týmy. V pauzách mezi čtvrtinami fanoušky bavily tanečnice a roztleskávačky s různými atrakcemi.

V pátek čeká české hráčky duel o páté místo se Španělkami, které nestačily na Brazílii a prohrály s ní 63:67. Reprezentační tým zatím na turnaji třikrát vyhrál, stejně utkání ztratil.

"Jsem přesvědčen, že se budou chtít o konečné umístění porvat. Být pátý na olympiádě je velká motivace, aby zmobilizovaly všechny síly, co jim zbývají," doufá trenér.

Rusky v semifinále čekají hráčky USA, který v duelu s Řeckem neměly příliš mnoho práce s postupem a zvítězily s přehledem 102:72.

Basketbalistky Austrálie potvrdily ve čtvrtfinále olympijského turnaje dosavadní neporazitelnost a Nový Zéland přehrály lehce 94:55.

Výsledky
Česká republika - Rusko 49:70 (6:19, 20:37, 30:56)
Body:
Kulichová 9, Večeřová 8, Machová, Klimešová a Vítečková po 6, Uhrová 5, Veselá 4, Hartigová a Pavlíčková po 2, Hamzová 1 - Korstinová 16, Baranovová 15, Vodopjanovová 12, Archipovová 10, Osipovová 7, Stěpanovová 6, Rachmatulinová a Karpovová po 2. Rozhodčí: Butler (Austr.), Vazquez (Portug.). Fauly: 21:14. TH:
10/7 - 26/22. Trojky: 2:2. Diváci: 5200.

USA - Řecko 102:72 (55:34)
Nejvíce bodů:
Johnsonová 21, Thompsonová 20, Griffithová 14, Taurasiová 13, Leslieová a Swoopesová po 12 - Kostakiová 26, Maltsiová 15, Kalentzuová 12, Samorukovová 10.

Brazílie - Španělsko 67:63 (14:16, 34:34, 49:46)
Nejvíce bodů:
Arcainová 27, Luzová, Oliveiraová a K. Santosová po 8 - Fernandezová 16, Sanchezová 12, Cebrianová 9. ¨

Austrálie - Nový Zéland 94:55 (45:31)
Nejvíce bodů:
Jacksonová 28, Taylorová 12, Fallonová 11 - Farmerová 15, Loffhagenová 13.

Maria Stěpanovová (vlevo) z Ruska brání ve čtvrtfinále olympijského turnaje českou basketbalistku Ivanu Večeřovou.

Ruská basketbalistka Olga Artešinová (uprostřed) se snaží prosadit přes české hráčky. Vpravo Zuzana Klimešová.

Maria Stěpanovová (vlevo) z Ruska se snaží zablokovat českou basketbalistku Ivanu Večeřovou.

Ruskou útočnici Natalii Vodopjanovovou brání česká basketbalistka Jana Veselá (vlevo). Rusky čtvrtfinálový zápas olympijských her v Aténách vyhrály.

Nejčtenější

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG – VSTŘIKOLISY

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz