Český dům poprvé otevřel prezident

13 2004
Atény - (Od zvláštních zpravodajů iDNES) - Poprvé od listopadu 1989 otevřel Český olympijský dům prezident. Primát si v Aténách připsal Václav Klaus. Symbolickou pásku přestřihl pět minut po 11. hodině dopolední, nedlouho před oficiálním včerním slavnostním zahájením celé olympiády.

"Doufám, že bude hodně příležitostí zde slavit úspěchy našich sportovců se sklenkou šampaňského," pronesl prezident při slavnostním zahájení provozu olympijského domu v honosné budově Hellenic Offshore Racing club, která je situována poblíž přístavu v Pireu. "Všem jim přeju, jak už jsem snad padesátkrát zdůraznil, mnoho zdaru."

Slavnostní chvíle se dále zúčastnila ministryně školství a tělovýchovy Petra Buzková, šéf Českého olympijského výboru Milan Jirásek, vedoucí české výpravy a místopředseda ČOV František Dvořák.

Nechyběli ani pražský primátor Pavel Bém, zástupci českého diplomatického sboru v Řecku či prefekt Pirea, pan Yannis D. Michas, který v olympijském domě zahájil výstavu svých obrazů.

"Přál bych si, aby tady všichni naši hosté zažívali pravou českou pohostinnost," nechal se slyšet předseda ČOV Milan Jirásek. "Myslím , že jsme se při volbě místa nešlápli vedle. Díky za to patří všem sponzorům a těmi jsou vlastně svým způsobem i všichni obyvatelé naší republiky."

Ministryni Buzkové se v prostorách, kde se bude v následujících dnech setkávat česká olympijská rodina, evidentně líbilo. "Slyšela jsem, že je to nejhezčí Český olympijský dům v historii. Nemám možnost srovnávat, ale je opravdu krásný," pokyvovala hlavou. "Jak už řekl pan prezident, hlavně aby tu bylo co nejvíc důvodů k oslavám."

Prezident Václav Klaus dorazil nedlouho před jedenáctou hodinou. Celý olympijský dům si nejprve prošel, zavítal do kanceláří, nakoukl do baru v prvním patře a pozdravil i novináře o poschodí výš. "Tak tady se vyrábí ty pravdivé zprávy," pronesl svým typickým hlasem.

Slavnostní otevření se poté odehrálo ve třetím podlaží. moderátorsého mikrofonu se chopil, stejně jako při minulých olympiádách, Štěpán Škorpil.

Slavnostní otevření Českého olympijského domu - (zleva) Václav Klaus, Petra Buzková, Milan Jirásek. (13. srpna 2004)

Slavnostní otevření Českého olympijského domu - (zleva) Václav Klaus, Petra Buzková, Milan Jirásek. (13. srpna 2004)

Slavnostní otevření Českého olympijského domu - (zleva) Václav Klaus a Milan Jirásek. (13. srpna 2004)

Slavnostní otevření Českého olympijského domu - (zleva) Petra Buzková, Václav Klaus, Štěpán Škorpil. (13. srpna 2004)

Slavnostní otevření Českého olympijského domu - (zleva) prefekt Pirea Yannis Michas (vpravo) zahajuje výstavu svých obrazů v ČOD. (13. srpna 2004)

Autoři:

Nejčtenější

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Najdete na iDNES.cz