Českou vlajku ponese plavec Svoboda

2 2004
Atény, Praha - Plavec Květoslav Svoboda bude při zahajovacím ceremoniálu na olympijských hrách v Aténách vlajkonošem české výpravy. "Vsadili jsme na mladého, nadějného a krásného chlapce," usmíval se tajemně František Dvořák, vedoucí české olympijské mise. Svoboda byl čtvrtým osloveným sportovcem. O vlajkonoši při slavnostním zakončení se rozhodne až v průběhu olympiády.

Jedenadvacetiletý kraulař, který poplave v Aténách 200 metrů, startuje na své druhé olympiádě. V Sydney nesl zástavu kanoista Martin Doktor.

Jako první oslovilo vedení české výpravy v Aténách kajakářku Štěpánku Hilgertovou, dvojnásobnou olympijskou vítězku. Ta se však s díky omluvila kvůli tomu, aby šetřila ruku, v níž ji trápil nedávno zánět šlach. "To musíme respektovat," uvedl Dvořák.

Nabídku dostal i veslař Václav Chalupa, který už roli vlajkonoše zažil v roce 1996 v Atlantě. "Ale druhý den má hned rozjížďky," vysvětlil důvod dalšího odmítnutí. Stejně na tom byl i třetí oslovený, střelec Martin Tenk, bronzový medailista ze Sydney.

"Musel jsem vybírat z lidí, kteří tady na slavnostním zahájení budou a nemají další den závody. Proto Svoboda," vysvětlil Dvořák, který konkrétně s plavcem nemluvil, ale oslovil jej prostřednictvím předsedy plaveckého svazu Vladimíra Srba.

"Taková nabídka se neodmítá, jen jsem se pobavil s trenérem a řekli jsme si, že do toho půjdu," uvedl vzápětí v rozhovoru s ČTK svěřenec Jiřího Kyněry ze Znojma. Byl z nabídky hodně nadšený. "Mám z toho velkou radost, ale byl jsem překvapený, že padla volba na plavce a na mě," přiznal.

Rozplavba jej čeká 15. srpna dopoledne, proto by se Svoboda nerad zdržoval na zahájení až do konce. "Uvidíme, jestli to půjde, ale až odnesu vlajku, rád bych se vrátil zpátky do vesnice a nečekal až na konec," naplánoval si Svoboda. Že se slavnostní zahájení koná v pátek třináctého, to neřeší. "Já nejsem pověrčivý, to mi vůbec nevadí," mávl rukou.

Dvojnásobný juniorský mistr Evropy a evropský juniorský rekordman v úterý v poledne nafasuje v Praze oblečení, do Atén se vydá o týden později. "Je to pro mě velká čest," zopakoval čtvrtý muž z loňského MS v Barceloně.

Rozhodování o jménu vlajkonoše bylo jen jednou z mnoha povinností, které Dvořák a spol. měli v posledních hodinách na práci. Šéf mise dnes například ve městě nakoupil koberce a chystá se je osobně pokládat. "Děláme práce všeho druhu," líčil šéf mise, který osobně vyvěšoval vlajky, transparenty a dokonce stěhoval nábytek. "Když jsem byl mladý, tak jsem to dělával," smál se.

Zatím bez problémů funguje v Aténách doprava, z níž má většina účastníků strach. Otevřeny byly již vyhrazené pruhy, podle agenturních zpráv si dnes ráno dopravní policie nemohla vynachválit průjezdnost silnic a nedostavil se ani všeobecně očekávaný chaos.

"Funguje to, Řekové to dodržují, jsou disciplinovaní, až jsem z toho šokován," potvrdil i Dvořák. Uvědomuje si však, že až do Atén přijedou výpravy, situace se může zhoršit.

Autoři: ,

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Najdete na iDNES.cz