Česká škola desetiboje nemá následníky

26 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Bývala to doména Američanů, Němců, Britů. Teď vládnou desetiboji Češi. Žádná jiná země není za posledních deset let tak úspěšná. "Česká desetibojařská škola," píše svět. Škola? Skutečně se dá o ní hovořit? "Jsem o tom hluboce přesvědčen," říká šéftrenér Václav Fišer.

Změlík byl předvoj, Dvořák a Šebrle jsou následníci. "Už předtím nám kluci jako Martin Machura, Hrabáň nebo Valenta dali impulz," říká Tomáš Dvořák.

"Přiblížili se a překročili hranici 8000 bodů." Jenže to byli borci, kteří končívali ve druhé desítce vrcholných soutěží. Zato Robert Změlík vyhrál v roce 1992 olympiádu v Barceloně! Zahájil revoluci.

"Byl rychlostně odrazovým typem. Předtím byli desetibojaři spíš svalnatými obludami, vrhači. Teď vládnou ti rychlí. Změlík ukázal cestu," říká Fišer.

Trenér Zdeněk Váňa, člen sprinterské štafety na olympiádě v Římě 1960, potom nalezl vhodné typy: Dvořáka, dorosteneckého mistra republiky nad překážkami, a Šebrleho, mládežnického šampiona v dálce.

"Se Zdeňkem Váňou ovládl světový desetiboj člověk, který o něm dřív nic nevěděl. Ovšem vložil do něj, co věděl o sprintu a o rychlosti. A tím vyhrál."

Jenže co bude dál? Dvořáka ničí bolavá achilovka, možná skončí. Šebrlemu je třicet let, chce ještě vydržet do her v Pekingu. Také Rybu, šestého muže z mistrovství světa 2001, sužuje achilovka.

A mladí? Vymyká se jen dorostenec Patera. V osmnácti nasbíral 7360 bodů. "Jenže neumí oštěp. Pokračovatele v něm nevidím," tvrdí Dvořák. "Po Romanovi už žádné pokračování nebude. Desetiboj u nás půjde zase do kopru. Žádná škola, žádné výsledky," sýčkuje.

Dále čtěte: Desetibojař Šebrle má olympijské zlato!

OLYMPIJSKÝ VÍTĚZ. Zahalen do české vlajky si Roman Šebrle vychutnával obrovský úspěch.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Najdete na iDNES.cz