Češi jsou v olympijské vesnici spokojeni

11 2004
Atény - Dva dny před slavnostním zahájením olympiády už do Atén dorazila drtivá většina sportovců, kteří zezačátku her zasáhnou do bojů o medaile. I v českých domech, velmi dobře situovaných hned u vchodu, jídelny a transportu, je reprezentantů plno.

Skifař Václav Chalupa přiběhl z posilovny v poledním slunci pořádně upocený. "Hubnu," prohodil zvesela.

Stolní tenista Richard Výborný, který bude hrát čtyřhru s Petrem Korbelem, raději přijel klimatizovaným autobusem. "Vybavení posilovny a tréninkových prostor vůbec je opravdu skvělé," řekl Výborný.

Česká mise v noci přivítala nejpočetnější výpravu, která z Prahy do Řecka přiletěla. Šéf týmu František Dvořák se nechal vzbudit telefonem krátce předtím, než basketbalistky, plavci a plážové volejbalistky "zazvonili" u brány, a pak šlo vše hladce.

"Klíče máme nasáčkované a během deseti minut mohou vlézt do postele. Takhle velká výprava nás nezaskočí," usmíval se Dvořák.

Plavec Květoslav Svoboda potvrdil, že se žádné nečekané komplikace nevyskytly. Ve čtvrt na pět ráno byl v posteli a usínal. "Všechno proběhlo v pořádku," řekl český vlajkonoš na pátečním zahájení.

Dopoledne si pospal a došel na pozdní snídani. Do lůžka se 194 centimetrů vysoký kraulař vejde bez problémů. "Jen jsem si myslel, že místnosti budou větší. Ale zabydlíme se dobře a na to, kolik je tady lidí, to vypadá moc pěkně," chválil Svoboda.

Malým zádrhelem se stala pouze klimatizace. Na pokoji basketbalistek vytekla a udělala louži. "Musely jsme vytírat," řekla Michaela Uhrová.

Dopoledne vše dali do pořádku opraváři, protože klimatizace se rozbila i v jiných pokojích.

Řídící centrum výpravy se nachází v garážích. V klubovně jsou dva počítače s internetem a vedle televize, kde se budou vysílat i olympijské přenosy ČT, ale hlavně filmy z DVD.  "Je tam velký výběr. Já jsem spokojen," řekl filmový fanoušek Korbel.

Na nástěnce visí třeba fotky stejnokroje, který je předepsán pro čtvrteční vyvěšování vlajky za účasti prezidenta republiky. 

Skifař Chalupa může olympijskou vesnici, kde najde dočasný domov na 17.000 sportovců a členů doprovodu, srovnávat s těmi předchozími. Je totiž už na pátých hrách. "Je vidět, že se tady nedávno usilovně pracovalo, že je to dodělané nahrubo," uvedl stříbrný medailista z Barcelony 1992.

"Je to takové neučesané a v domečkách je vidět, že se to všechno urychlilo. Spáry mezi dlaždičkami dělali asi palcem, protože je to odfláknuté, ale funguje to," uvedl Chalupa s tím, že pro potřeby sportovců to po dobu olympiády bude stačit.

Zkušeným olympijským harcovníkem je rovněž Korbel. Čtvrtý stolní tenista z Atlanty se ještě neměl čas všude podívat, ale vesnice mu připadala obří. Jen cesta autobusem k posilovně trvá pět minut. "Docela se jim to povedlo," pochválil Korbel Řeky.

Na pokojích jsou také vestavěné skříně. "Nemusíme mít věci na zemi jako v Atlantě. Vybavení je strohé, ale stačí," řekl Korbel.

Olympijská vesnice se rozkládá na ploše 160 hektarů u pohoří Parnitha, leží na severu Atén v oblasti Thrakomakedones. Dá se říci, že název vesnice není přesný, spíše připomíná průměrné
okresní městečko.

V 366 budovách čeká na sportovce a jejich doprovod přesně 2292 apartmánů a celkově 8714 místností. 

Většina výprav už své domy osídlila. Španělé mají největší vlajku, která visí přes dvě patra. Nizozemci se zas poznají podle stovek jízdných kol v oranžové barvě zaparkovaných před vchodem. Hned vedle se vypíná ke skoku švýcarská kráva se zvoncem. 

Rozptýlení ve vesnici je nachystáno rozmanité. Sportovci, funkcionáři a trenéři mohou využívat zdarma internet, kulečníkové stoly, hrací automaty, letní kino asi pro stovku diváků, bazén nebo tenisové kurty.

V komplexu je poliklinika, restaurace, obchody i kaple.

Po olympiádě se zde ubytují chudé řecké rodiny, kterým před pěti lety vzalo střechu nad hlavou zemětřesení.

Dopolední setkání šéfů misí se zástupci MOV Dvořák nazval mítinkem žalobníčků. Některé výpravy řeší problémy, které už mají Češi za sebou.

"Zoufalci, kteří přijeli později, nemají klíče, připojení na internet, mají televize, ale chybí šňůry do antén. Na parkovišti jim stojí auta, ale nemají šoféry nebo dostali řidiče, kteří neumějí řídit," řekl Dvořák.

"Ukázalo se moudré, že jsme přijeli brzy," vyzdvihl Dvořák českou předvídavost.

Velký kus práce odvádí česká atašé Annabella Stenguová. Bydlí s výpravou ve vesnici a žádný problém pro ni není nepřekonatelný. "Vždy najdu způsob, jak to vyřešit," usmála se majitelka aténské potápěčské školy.

Olympiádu hodně prožívá, ocenila sportovce, že se chovají slušně. "Atmosféra je tady příjemná a já věřím, že nejsem jenom figurkou, ale jsem nápomocná," řekla Stenguová.

Komplex budov v aténské olympijské vesnici, kde budou ubytováni čeští sportovci.

Autoři: ,

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz