Celbová veze do Atén injekce

Eva Celbová a Soňa Nováková - Český olympijský pár plážových volejbalistek Eva Celbová (vlevo) se Soňou Novákovou. | foto: ČTK

10 2004
Praha - Po Aténách se uzavře jedna životní kapitola plážových volejbalistek Evy Celbové a Soni Novákové. Nejen proto, že olympijské hry vnímají reprezentantky jako vrchol svého snažení. Po Novákové totiž krátce po hrách změní příjmení také její spoluhráčka a na řadu možná přijdou i jiné než sportovní starosti.

Použít slovo konec se však dvojnásobným mistryním Evropy nechce. "Vrcholem pro nás asi Atény jsou, ale doufám, že konec to ještě úplně nebude," řekla před odletem do řecké metropole Nováková.

Naznačila, že 'nějaká pauza' asi po hrách opravdu nastane, ale v budoucnu by se úspěšný pár mohl dát opět dohromady. "Žádné do roka a do dne jsme si ale neslíbily. Počkáme, jak s námi budoucnost zamává," dodala Celbová.

V roce 2001 získaly na mistrovství světa v Klagenfurtu bronz, z domácího šampionátu mají sedm společných titulů. Na předchozí olympiádě v Sydney byly deváté; teď by rády v play off vyhrály alespoň jeden zápas, což by jim zajistilo minimálně pátou pozici.

Brzké vstávání volejbalistkám nevadí

"A to víte, že tam ten tajný sen je... Ale ono nebude jednoduché ani postoupit ze skupiny. Nemáme tam nikoho slabšího, koho by šlo porazit i po horším výkonu," uvažovala Nováková.

Letos je dost často brzdily zdravotní potíže, Celbová v minulém týdnu brala antibiotika a pár se kvůli tomu musel odhlásit ze slavkovského challengeru. "Ale moc to nezabralo, tak doktoři přešli na injekce a ještě tři mi dali s sebou, abych
neměla akutní problémy," řekla Celbová. "V Aténách si půjdu jen lehce zatrénovat, nemůžu se hned zničit. Budeme holt žít z toho, co už umíme, v tomhle stavu nemám odvahu klást si vyšší cíle," dodala posmutněle.

Začnou v neděli dopoledne s Nizozemkami Marrit Leenstraovou a Rebekkou Kadijkovou, v úterý je čekají Japonky Rjoko Tokunová, Čiaki Kusuharaová. A ve čtvrtek 19. srpna večer Američanky Kerri Walshová s Misty Mayovou, které český pár považuje za favoritky celého olympijského klání spolu s Adrianou Beharovou a Sheldou z Brazílie.

Na turnajích se Češky občas pomaleji rozehrávají, proto i k pořadí zápasů měly výhrady. "Já bych radši začala s Američankami, tam by ta prohra teoreticky tolik nevadila. Ale třeba zase potom budeme tak rozjeté, že porazíme i je," smála se Nováková.

K postupu do play off může, ale nemusí stačit třetí místo; záleží na dosažené bilanci. Zatímco los k nim přívětivý nebyl, začátky svých duelů si pochvalují. Nechtěly hrát v odpoledním parnu ani pozdě večer, kdy na písek budou místo řeckého slunce netradičně svítit reflektory.

"Ty časy jsou asi nejlepší, jaké jsme mohly chytnout," libovala si Nováková. Ani Celbové nevadí, že začínají poměrně brzo. "On toho před zápasem na olympiádě člověk stejně moc nenaspí," řekla.

Povzbudit je budou i známí volejbalisté

Olympijský areál ještě neviděly, ale v Řecku hrávají pravidelně. Na Rhodosu se každoročně koná turnaj Světového okruhu. "A není špatný," pochválila Nováková pořadatele. 

Po dlouhém přemýšlení přiznala, že z české výpravy vlastně nikoho pořádně nezná. "Ani basketbalistky, které jsou přitom taky z Brna. Možná někoho od vidění ještě ze Sydney nebo z nějakých reklamních akcí," pátrala v paměti. To Celbová si hned vybavila australskou oslavu zlaté medaile Jana Železného. "A bydleli jsme vedle gymnastek, ale bylo to takové všechno v běhu," vzpomínala.

Nováková se nejvíc těší na to, že se v Aténách uvidí se známými, kteří přijedou český pár povzbuzovat. Mezi nimi by měli být i někdejší brněnští volejbalisté Ivo Dubš, Eva Šilhanová či Blanka Staňková. "Ale neznamená to, že se nepůjdeme podívat na
jiné sporty. Chtěla bych vidět atletiku nebo tenis," řekla Nováková, zatímco Celbová hovořila o tom, jak se jí líbí gymnastika. "A určitě zajdeme na nějaký volejbal," shodly se.

Autor:

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Najdete na iDNES.cz