Byla místo od medaile, a přesto šťastná

21 2004
Schinias - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Dojet zdravá a spokojená! Touto radou od svého otce, rovněž bývalého olympionika, se řídila veslařka Miroslava Knapková. V cíli závodu skifařek skutečně zářila štěstím a vůbec ji nerozházelo, že skončila jediné místo od medaile. "Před startem jsem byla dojatá, že jsem se vůbec dostala do finále. Před čtyřmi lety se mi o něčem takovém ani nesnilo," svěřila se v cíli.

"Cítila jsem takový zvláštní vnitřní pocit, který se nedá popsat. Jsem šťastná, že jsem tady," vyprávěla ještě celá zadýchaná po těžkém závodě.

Veslování se věnuje teprve čtyři roky, při minulé olympiádě s tímto sportem teprve začínala. "Kdyby mi tehdy někdo řekl, že příště pojedu i já, tak bych to považovala za dobrý žert. Tenkrát jsem ještě ani nevěděla, co to veslování vlastně je."

A nyní? Zatím je Miroslava Knapková z českých veslařů nejúspěšnější. Překonat ji může už jen poslední finálová loď, párová čtyřka, která jde na start v neděli.

Skifařka rozjela své finále rychle. Po první čtvrtině vedla, v půlce byla ještě druhá, ale nakonec se před ní dostaly tři soupeřky. Skončila jediné místo od medaile. "Nikdy jsem takhle dobře nejela, podala jsem maximální výkon, a tak musím být spokojená."

Čtvrté místo je pro ní úspěchem i z jiného úhlu: "Podařilo se mi překonat otce, který byl na olympiádách pátý a šestý."

Do olympijské premiéry dal své dceři jednoduchou radu: "Řekl mi, ať hlavně dojedu zdravá a spokojená."

Když skifařky vystupovaly po finále ze svých lodí, vypadala česká kráska jako zástupkyně úplně jiné kategorie. Půjčíme-li si ke srovnání atletické disciplíny, pak vypadá štíhlá Knapková jako sprintérka mezi koulařkami. "Atletiku jsem dělala až do svých osmnácti let," přiznává. Dokonce se věnovala opravdu běhům.

"Soupeřky jsou lepší, zkušenější a mají toho víc netrénováno," začne se srovnávat s konkurencí. A k fyzické odlišnosti dodá: "Jsou takové silové, mají větší dynamiku a sílu."

Kolegové veslaři z národního týmu ji utěšují, že je lepší jezdit na posledním místě, než vypadat jako některé soupeřky. "Člověk by chtěl vypadat dobře a ještě vyhrávat, to by bylo nejlepší," přeje si.

"Jsem typ, který nikdy nemůže mít velké svaly," tuší Miroslava Knapková. "Ale zesílit ještě určitě můžu. Poslední rok jsem se připravovala s trenérem atletů-vrhačů Brabcem a pod jeho vedením jsem hodně síly nabrala. Trénovali jsme jinak než veslaři, a já jsem udělala velký skok v síle a dynamice."

K veslování se Knapková dostala až ve svých devatenácti letech a dodnes jí nezevšednily věci, které její kolegové těžce snášejí. "Veslování je hodně stereotypní a monotónní. Když jsme na soustředění, tak klukům trénink po třech týdnech už leze krkem a mě to furt baví. Jsem tam pět týdnů a jediná jsem spokojená," přiznává skifařka.

Do nového sportu se pustila s takovou vervou, že hned v první sezoně zkolabovala. "Bylo to před olympiádou v Sydney. V dubnu jsem začala veslovat a byla jsem z toho tak nadšená, že jsem to přehnala. Zkolabovala jsem a trenéři se báli, abych neměla něco se srdcem. Ale naštěstí se ukázalo, že jsem byla jen přetrénovaná."

O motivaci do dalších let se Miroslava Knapková postarala v Aténách. "Mám za sebou olympijskou premiéru. Už jsem si to vyzkoušela, vím, jaké to tady je, a díky čtvrtému místu mám dobrou motivaci pro příště. Už vím, o co se potřebuju zlepšit."

Skifařka Miroslava Knapková po dojetí finále na hrách v Aténách, kde obsadila čtvrté místo

Skifařka Miroslava Knapková ve finálové jízdě, v níž na hrách v Aténách skončila čtvrtá

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Najdete na iDNES.cz