Brejchové vzaly medaili poslední hody

27 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Neskutečný večer! Česká atletika byla v Aténách blízko další medaili. Oštěpařka Nikola Brejchová celý závod na Olympijském stadionu sahala hodem 64,23 na stříbrnou medaili. Poslední pokusy rozhodly, že si nakonec cenný kov neodveze. Přišla o něj o šest centimetrů.

Nikola Brejchovou bude v sobotu od 10.15 odpovídat v on-line rozhovoru

Otázky pro Nikolu Brejchovou můžete pokládat zde

Brejchová se v prvních třech kolech každým hodem zlepšovala. Začala na 62,46 m, pak přidala metr a 31 centimetrů. Třetí pokus měřil 64,23 m a znamenal až do posledního kola druhé místo. - závod jsme sledovali on-line

"Čtyřiašedesát metrů nebylo špatných. Bojovala jsem, jenže se mi ozvalo zranění zad. Tři pokusy to vydrželo, při čtvrtém mě píchlo," uvedla Brejchová.

V užším finále, kterého se účastnilo už jen osm z celkových dvanácti finalistek, česká oštěpařka házela jako předposlední. Když se do plochy stadionu zabodl její poslední pokus, zklamaně vydechla. - DÁLE ČTĚTE: Brejchová bramborovou medaili neopláče

Řekyně a Němka úspěšnější
Těsně předtím ji totiž soupeřky odsunuly na čtvrté místo. Nejprve se na 65,82 zlepšila Němka Neriusová. Hned po ní házela Řekyně Manjaniová, do té doby třetí. Zaplněný stadion ji vyhecoval k výkonu 64,29. Byla opět třetí - šest centimetrů před Brejchovou.

"To se nedá nic dělat, je to sport. Přece kvůli tomu nebudu plakat, opíjet se na žal nebo si hodím mašli," byla Brejchová po závodě vyrovnaná s porážkou.

Roli favoritky od začátku plnila Kubánka Osleidys Menéndezová. V prvním kole zaostala jen centimetr za svým světovým rekordem 71,53 z řeckého Rethimnonu před třemi lety. Další hody měla slabší.

Bouřlivá podpora Řekyň
Mezi dvanáctku vyvolených se dostaly i dvě Řekyně - Mirela Manjaniová a Savva Likaová. Bouřlivé aténské publikum obě domácí oštěpařky hnalo k co nejlepším výkonům.

"Možná bych mohla diváky podplatit, třeba slivovicí," přemýšlela s úsměvem po kvalifikaci Brejchová. Na psychickou přípravu měla dva dny. "Právě psychika rozhodne," soudila nejlepší česká oštěpařka.

Do užšího finále se z řeckých závodnic nakonec dostala jen Manjaniová za výkon 63,61 m. Likaová skončila na devátém místě za hod dlouhý 60,91.

Brejchová: Bylo to až moc
Česká oštěpařka si po kvalifikaci v Aténách postěžovala, že hodila až moc, takže bude muset ve finále házet mezi prvními. Stalo se - měla startovní číslo tři.

"Chci to tam prát od začátku, ale hrozí, že to bude technicky špatně," bála se Brejchová. - ČTĚTE: Hodila jsem až moc, štvalo Brejchovou

Z první desítky oštěpařek, které letos hodily nejdál, chybí v olympijském finále dvě - Valerie Zabruskovová z Ruska (63,84) a Nikolett Szaboová z Maďarska (63,19). Oběma nevyšla kvalifikace - v Aténách nezdolaly limit 61 metrů.

Podle tabulek bronzová
S přihlédnutím k letošním světovým tabulkám měla Brejchové připadnout bronzová medaile. Na počátku srpna hodila v Linci 65,91 metrů, třetí nejlepší výkon roku.

Před olympijským závodem byly před Češkou v tabulkách jen dvě Kubánky, která nechybějí i ve finále olympiády - Sonia Bissetová (letos 65,93) a prábě Osleidys Menéndezová, která do olympiády hodila nejvíc 68,23 m.

Menéndezová jako jediná přehodila českou atletku před dvěma dny v kvalifikaci. Brejchové doplachtil oštěp do vzdálenosti 64,39 metrů, Kubánce ještě o 52 centimetrů dál.

Česká oštěpařka Nikola Brejchová skončila na olympijských hrách v Aténách čtvrtá.

Nejčtenější

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Najdete na iDNES.cz

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat