Bohové dopřáli Stehlíkovi finále

18 2004
Olympia - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Olympští bohové dopřáli českému koulaři Petru Stehlíkovi postup do finále olympijského klání. Mezi závěrečnou dvanáctku se probojoval desátým nejlepším výkonem. Na starobylém stadionu v Olympii hodil před tisíci diváky 20,06 metru. Limit pro finále byl 20,40 metru.

"Překvapilo mě, že to nakonec bylo tak málo, protože letošní tabulky jsou vysoko. Říkal jsem si, že to můžu hodit," prozradil po kvalifikaci Stehlík.

Stejného výkonu jako on dosáhl i Bělorus Jurij Bělov. Další český koulař Antonín Žalský kvalifikačním sítem neprošel - dosáhl 19,09 metru.

"S výkonem nemohu být spokojen. Postupu do finále jsem nevěřil, ale mohl jsem hodit o půl metru dál," podotkl Žalský. Při odpoledním vyvrcholení soutěže se může přidat k odhadem desítce českých fanouškům, kteří na závod většinou přicestovali z Atén přes celý poloostrov Peloponés.

Kvalifikaci vyhrál svým druhým hodem Američan Adam Nelson, jehož koule dolétla do vzdálenosti 21,15 metru. Třetí pokus už atlet vzdal a radši před vysilujícím sluncem utekl do vyhrazené zóny.

Mužské koulařské finále začíná v 16:30 našeho času. "Na olympiádu jsem přijel s tím, že potřebuju postoupit z kvalifikace. A dál se uvidí. Zkusím se probojovat mezi závěrečnou osmičku. Hlavně nechci být poslední," řekl Petr Stehlík.

Při svém prvním kvalifikačním pokusu přešlápl. "Chtěl jsem hned hodit limit, protože vím, že na to mám, jenže jsem dělal blbosti. Pak jsem musel dlouho čekat na další pokus, takže jsem se špatně rozjížděl," vysvětlil český atlet.

Při druhém i třetím hodu si pak pro povzbuzení zařval. "Byl jsem naštvaný, že to neletí. Když jsem jak mrtvý brouk, tak mě to nebaví a něco není v pořádku. Když však řvu a nadávám, tak to vždycky jde," říká Stehlík.

Mezi finalisty kromě Nelsona nechybí další Američan John Godina (v kvalifikaci pátý výkonem 20,53 metru), Slovák Mikuláš Konopka (ve finále díky osmému nejdelšímu hodu dlouhému 20,37 metru) či dva Bělorusové - kromě Bělova ještě favorit Andrej Michněvič.

Dopolední kvalifikace přilákala na stadion v Olympii, kde se konaly starověké olympijské hry, tisíce diváků. Oficiální kapacita areálu, který je archeologickou pamětihodností, činí patnáct tisíc lidí.

Koulaři z celého světa přicházejí na starobylý stadion v Olympii zúčastnit se kvalifikace olympijského závodu. (18. srpna 2004)

Čeští koulaři Petr Stehlík a Antonín Žalský přicházejí na starobylý stadion v Olympii zúčastnit se kvalifikace olympijského závodu. (18. srpna 2004)

Český koulař Petr Stehlík pózuje před branou pro atlety na starobylém stadionu v Olympii po kvalifikaci olympijského závodu, kde se dostal do finále. (18. srpna 2004)

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz