Bez medaile: Indruch i Hilgertová pátí

18 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Slaná voda v Aténách českým vodním slalomářům příliš nesvědčí. Kanoista Tomáš Indruch skončil stejně jako kajakářka Štěpánka Hilgertová pátí. Českou kajakářku vystřídala na olympijském trůnu Elena Kaliská, mezi kanoisty obhájil titul ze Sydney 2000 Tony Estanguet.

Finále vodních slalomářů jsme sledovali ON-LINE

Osudová byla pro české vodáky v semifinále osmnáctá branka: Indruch a Hilgertová na ní inkasovali dvouvteřinovou penalizaci, Pavelková se podle svých slov na kritický bod tolik soustředila, že chybovala o tři branky dříve.

Pavelková minula v semifinále branku. "Až do čtrnácté branky jsem jela dobře, ale pak jsem až moc začala myslet na osmnáctku. Věděla jsem, že tam měla Štěpánka problémy," přiznala Irena Pavelková, na minulých hrách v Sydney pátá nejlepší kajakářka. "Nakonec jsem se převrátila v patnácté bráně, kde jsem včera neměla vůbec žádné problémy. Natekla mi voda na loď a já jsem se převrátila."

O stejné pasáži závodu mluvila v cíli i obhájkyně zlata. "Kombinace branek sedmnáct a osmnáct vyslovila stop mým šancím na medaili," uznala Hilgertová. Její soupeřky se pak nevyhnuly chybám ve finále, čehož dvojnásobná olympijská vítězka využila k vylepšní osmého místa z kvalifikace. Čistá jízda ji vynesla na páté místo.

"Nakonec si myslím, že páté místo není až takové zklamání. Toužila jsem po medaili, ale od počátku jsem se nepovažovala za takovou favoritku, jakou mě prezentoval tisk," řekla Hilgertová. "Věřila jsem, že mám na to zabojovat o medaili, a doufám, že to bylo vidět i na mých jízdách. Bohužel jsem to nedotáhla do té kvality, která na medaili byla zapotřebí."

V cíli tak k olympijskému triumfu gratulovala Eleně Kaliské ze Slovenska.

Mezi kanoisty se nejdřív z olympijského zlata těšil další Slovák Michal Martikán, ale dodatečně bylo pořadí na prvních dvou místech změneno. Závodníkovi, který pod cílovou brankou už oslavoval s čepicí "Olypijský vítěz", rozhodčí přidali dvě trestné vteřiny za šťouch na brance číslo sedm a zlato z Atén si domů odveze Francouz Tony Estanguet, vítěz ze Sydney 2000.

Indruch ve finále zajel čistou jízdu, ale bezchybně jezdili i jeho kolegové, takže páté místo ze semifinále už nevylepšil.

"Na čtvrté místo jsem ztrácel přes dvě vteřiny, proto mě šťouch z první jízdy ani mrzet nemusí," uvedl Indruch. "Páté místo odpovídá tomu, na co mám. Jsou zde lepší závodníci," dodal.

Výsledky finále - muži, C1:  1. T. Estanguet (Fr.) 189,16 (0 tr. sekund), 2. Martikán (SR) 189,28 (2), 3. Pfannmöller (Něm.) 191,56 (0), 4. Bell (Austr.) 192,83 (2), 5. Indruch (ČR) 195,28 (2), 6. Hočevar (Slovin.) 199,78 (2), 7. Sangra (Šp.) 200,41 (2), 8. McIntosh 211,19 (4), ženy, K1: 1. Kaliská (SR) 210 03 (0), 2. Giddensová (USA) 214,62 (0), 3. Dickensová (Fr.) 216,80 (4), 4. Reevesová (V.Brit.) 218,77 (6), 5. Hilgertová (ČR) 220,75 (4), 6. El Desoukiová (Švajč.) 225,04 (2), 7. Natoliová (Austr.) 227,44 (0), 8. Cristina Giaipronová (Tal.) 229,36 (4), 9. Bongardtová (Nem.) 237,66 (4), 10. Stacherová (SR) 274,47 (50) ... 15. Pavelková (ČR, nepostoupila do finále) 161,49 (50).

Slovák Michal Martikán a Francouz Tony Estanguet. V cíli sice Francouz svému soupeři gratuloval k vítězství, nakonec si však zlato odvezl domů sám. dodatečná penalizace odsunula Martikána na druhé místo.

Dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová zůstala v Aténách bez medaile. Z pátého místa byla na břehu zklamaná.

Olympijské zlato získala mezi kajakářkami v Aténách Elena Kaliská.

Slovenské kajakářce Eleně Kaliské gratuloval k olympijskému vítězství také prezident SR Ivan Gašparovič.

Tony Estanguet z Francie si pádluje pro olympijské zlato.

Štěpánka Hilgertová na olympijském kanále v Aténách.

Smutná Štěpánka Hilgertová mává svým fanouškům.

Štěpánka Hilgertová (vpravo) objímá vítězku závodu vodních slalomářek Jelenu Kaliská ze Slovenska.

Štěpánka Hilgertová v aténských peřejích.

Český vodní slalomář Tomáš Indruch se raduje z pátého místa.

Slovenka Elena Kaliská se raduje z olympijského zlata.

Slovenský vodní slalomář Michal Martikán na trati olympijského závodu.

Česká kajakářka Irena Pavelková vypadla už v semifinále.

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Najdete na iDNES.cz