Berdych vyřadil světovou jedničku!

17 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Tomáš Berdych na olympijském turnaji vyřadil světovou tenisovou jedničku! Osmnáctiletý český reprezentant porazil v utkání druhého kola Švýcara Federera 4:6, 7:5, 7:5. Česká jednička už v Aténách naopak dohrála. Jiřího Nováka překonal Rus Južnyj ve dvou setech 6:4 a 6:3. Nepostoupil ani deblový pár Cyril Suk, Martin Damm.

Berdych - Federer
"Je to krásný pocit, když si uvědomím, že Federer vyhrál Australian Open a Wimbledom, a já jsem ho teď porazil," jásal Berdych. "Byl to můj životní výkon."

Zápas vůbec nenasvědčoval tomu, že je mezi hráči v žebříčku rozdíl 73 míst. Oba soupeři si stabilně drželi svá podání. Berdych servíroval dvousetkilometrovou rychlostí, Federer zase přesně trefoval místa, ze kterých se českému hráči špatně returnovalo.

Průlom se Federerovi podařil v páté hře prvního setu a s tímto jediným úspěchem si Švýcar vystačil k udržení vedení až do konečného stavu 6:4.

Ve druhé sadě Berdych drobné výpadky ustál a servis si udržel ve čtyřech sériích. Pak překvapil a získal Federerův servis, když proměnil svůj vůbec první brejkbol v utkání.

Českému hráči pak v nejméně vhodný moment přestal jít servis. Hned v následující hře nedal ani jeden přímý bod, a navíc ji ukončil dvojchybou. Federer získal ztracené podání nazpět...

Set směřoval k tie-breaku, když přišlo nečekané selhání světové jedičky. Švýcar udělal v jediné hře tři dvojchyby a při vlastním podání přenechal set soupeři.

Rozhodnout tak musel až třetí set. Do stavu 6:5 se nikomu nepodařilo prolomit soupeřovo podání, ale na zkrácenou hru nedošlo ani tentokrát.

Za stavu 30:30 trefil Federer míč rámem rakety a nabídl soupeři první mečbol. Ten ještě tvrdým servisem odvrátil, pak Berdych skvěle doběhl míč zbrzděný o síť a znovu byl bod od vítězství.

Teď už se dočkal, Federerovo druhé podání při své výhodě poslal bekhendem po lajně napravo od Švýcara a mohl se radovat z velkého postupu!

Utkání jsme sledovali ON-LINE.

Výsledek:
Berdych (ČR) - Federer (1-Švýc) 4:6, 7:5, 7:5.

Novák - Južnyj
V ostrém poledním žáru se hrál fyzicky velmi náročný tenis s dlouhými výměnami od zadní čáry. "Južnyj hrál výborně od základní čáry, v důležitých momentech byl vždycky o kousek lepší," uznal Jiří Novák po utkání.

Do čtvrtého gamu si soupeři drželi svá podání, pak si oba soupeři navzájem servis prolomili. Nejdříve uspěl Južnyj, ale Novák ztátu okamžitě dohonil.

Za stavu 4:4 hlavní rozhodčí opravil v neprospěch českého tenisty verdikt čárového a místo Novákova vedení 30:0 při podání ruského hráče to bylo po patnácti. Novák pak ztratil šest míčků v řadě a rázem při vlastním servisu musel odvracet tři mečboly.

"Se sporným míčkem ten výpadek nesouvisel," tvrdí Novák (více čtěte ZDE).

Ve druhé sadě pokračoval tenis dlouhých výměn od základní čáry, při kterém se oba hráči dopouštěli nevynucených chyb. Južnyj si dokázal častěji připravit tvrdým servisem vítězný úder.

O výsledku rozhodla šestá hra, při které navzdory dvěma esům Novák prohrál svůj servis. Oba hráči si poté udržovali svůj servis až do konce utkání. Novák sice odvrátil celkem čtyři mečboly, ale pátý Južnyj využil esem, dokonce z druhého podání.

Utkání jsme sledovali ON-LINE.

Výsledek:
Južnyj (Rus) - Novák (ČR) 6:4, 6:3.

Čtyřhra: Suk, Damm
Český pár Martin Damm, Cyril Suk prohrál s Ančičem a Ljubičičem z Chorvatska olympijskou čtyřhru 1:2 na sety a na turnaji skončil. Sedmá nasazená dvojice se loučí po setech 6:7, 7:6 a 5:7.

Výsledek:
Damm, Suk (ČR) - Ančič, Ljubičič (Chorv) 6:7 (6:8), 7:6 (7:2), 5:7.

DALŠÍ VÝSLEDKY:
Muži
Dvouhra - 2. kolo: 
Lopez (Šp.) - Safin (9-Rus.) 7:6, (7:4), 6:3, Gonzalez (16-Chile) - I Hjong-tchek (Korea) 7:5, 6:2, Dent (USA) - Hrbatý (SR) 7:6 (7:4), 6:3, Ljubičič (Chorv.) - J. Johansson (Švéd.) 7:6 (7:3), 6:4, Mirnyj (Běl.) - Nieminen (Fin.) 6:3, 6:4, Andrejev (Rus.) - Calleri (Arg.) bez boje,  Roddick (2-USA) - Haas (Něm.) 4:6, 6:3, 9:7, Moya (3-Šp.) - O. Rochus (Belg.) 6:0, 7:6 (7:3), Massu (10-Chile) - Spadea (USA) 7:6 (7:3), 6:2, Robredo (15-Šp.) - Santoro (Fr.) 1:6, 6:3, 6:4.
Ženy
Dvouhra - 2. kolo: 
Heninová-Hardenneová (1-Belg.) - Ventoová-Kabchiová (Ven.) 6:2, 6:1, Kuzněcovová (5-Rus.) - Morigamiová (Jap.) 7:6 (7:5), 6:2, Sugijamaová (8-Jap.) - Perebijnisová (Ukr.) 7:5, 6:4, Schnyderová (10-Švýc.) - Hantuchová (SR) 3:6, 6:1, 6:4, Schiavoneová (11-It.) - Čo Jun-čong (Korea) 2:6, 7:6 (7:0), 6:4, Špremová (12-Chorv.) - Widjajaová (Indon.) 6:3, 6:1, Prattová (Austr.) - Garbinová (It.) 1:6, 7:6(7:5), 6:2, Pierceová (Fr.) - Petrovová (9-Rus.) 6:2, 6:1, Moliková (Austr.) - Srebotniková (Slovin.) 7:5, 6:4, Mauresmová (2-Fr.) - Camerinová (It.) 6:0, 6:1, Zuluagaová (Kol.) - Suarezová (7-Arg.) 4:6, 7:6 (7:4), 6:1, Daniiliduová (Řec.) - Malejevová (15-Bul.) 2:6, 6:4, 6:4, Rubinová (16-USA) - Blacková (Zimb.) 6:4, 3:6, 6:3.
Čtyřhra - 1. kolo: Casanovová, Schnyderová (6-Švýc.) - Hantuchová, Husárová (SR) 6:3, 6:4.

Šťastný Tomáš Berdych po vítěztsví ve druhém kole tenisové dvouhry nad Rogerem Federerem.

Zklamaný švýcarský tenista Roger Federer po prohře s Tomášem Berdychem ve 2. kole dvouhry.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Najdete na iDNES.cz