Basketbalistky na úvod smolně prohrály

14 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - České basketbalistky si prožily na úvod olympijského turnaje v Aténách drama se smutným koncem. V klání s infarktovou zápletkou podlehly v sobotu v noci až v prodloužení o dva body Španělkám 78:80 a zkomplikovaly si cestu za postupem do čtvrtfinále. Soupeřky odvrátily prohru v posledních vteřinách a lépe zvládly prodloužení.

Zápas, který měl řadu hluchých okamžiků se spoustou nepřesností, dospěl k neobyčejně dramatické koncovce. Český tým, který do té doby častěji prohrával než soupeř, měl najednou vítězství ve svých rukou.

Utkání jsme sledovali
v on-line reportáži

 
Vedení 65:64 právě dvěma přesnými trestnými hody zvýšila Hana Machová a hodiny se rozeběhly k odpočítávání posledních osmi vteřin. Španělky měly čas už jen na rychlý sprint s míčem a na o tříbodový koš. 
 
"Měly za každou cenu zabránit trojkovému hodu, klidně za cenu faulu. Hráčkám jsem to říkal při oddechovém čase, ale už mě asi v té euforii moc neposlouchaly," zlobil se na hráčky trenér Jan Bobrovský.
 
Jeden a půl vteřiny před koncem to přišlo, Palauová tříbodovým hodem vyrovnala na 67:67 a vynutila si prodloužení.

V něm drama pokračovalo, české hráčky nebyly bez šancí, ale Večeřová sedm vteřin před koncem svoji šanci na vítězný koš propásla a vzápětí v týmu zavládl smutek. Vyhraný zápas skončil prohrou.
 
"Udělali jsme plno chyb, nedařila se nám střelba, ale nakonec o vítězkách rozhodlo štěstí," myslí si kouč Bobrovský.
 
České hráčky podporované ostrůvky fanoušků z Jílemnice, Svitav a dalších míst začaly zápas v olympijském komplexu Helliniko výborně. Soupeřkám dovolily poprvé bodovat ve chvíli, kdy měly samy na svém kontě už pět bodů. Jenže pak i Španělky získaly pět bodů v řadě a vyrovnaly na 5:5. 
 
K remízovému výsledku se pak skóre zápasu neustále vracelo. Co české hráčky uhrály usilovnou hrou v poli, to soupeřky lehce dotahovaly díky výjimečné úspěšnosti tříbodových košů. Během zápasu se takto trefily jedenáctkrát a připsaly si tak 33 bodů.
 
"Nám se naopak střelba nedařila. Bylo vidět, že jde o první zápas turnaje, k němuž jsme nastoupili v hale, kde jsme předtím nemohli trénovat," konstatoval Jan Bobrovský.

Po první čtvrtině zápasu Španělsko vedlo 24:22. Českým hráčkám se po pauze podařilo vyrovnat, ale v tu chvíli jejich snahu znehodnotil další tříbodový koš a skóre poskočilo na 29:26. 
 
Svěřenkyně trenéra Bobrovského vypadaly nervózně, a většinu druhé části zápasu také prohrávaly. Pouze po trojce Vítečkové a následném dvoubodovém zisku Pavlíčkové se na chvilku dostaly do vedení 34:33. Do přestávky však tento malý náskok nevydržel a strany se měnily opět při nepříznivém stavu - 34:35. 
 
Trenér měl navíc stíženou pozici vinou osobních chyb, hráčky základní sestavy Veselá, Večeřová a Machová v první půlce zápasu nasbíraly po třech.
 
Španělka Ponsová otevřela třetí čtvrtinu elegantním zásahem, české hráčky na druhé straně dvakrát zaváhaly v bodové pozici a ještě tím zvýšily tlak, pod kterým hrály. Přijatelné skóre reprezentace držela jen díky dobré hře v obraně, jenže vepředu se stále nedařilo, a tak bodů moc nepřibývalo nikomu.

Za pět minut a 35 vteřin třetí čtvrtiny si připsalo Španělsko dva body, Česko tři - a všechny z trestných hodů. Z útlumu se dříve dostaly soupeřky, zpřesnily koncovku a při poslední přestávce vedly o pět bodů 50:45.
 
O dramatický závěr se postaraly Veselá s Vítečkovou, které dvěma tříbodovými koši otočily z 47:52 na 53:52. Pak už se oba týmy o vítězství přetahovaly do poslední chvíle. Češky nechybovaly v trestných hodech, Španělky přidávaly další trojky.
 
Minutu před koncem byl stav nerozhodný 64:64 a po Palauové trojce se konečné skóre srovnalo na 67:67.

V prodloužení začaly lépe Španělky, ale o vedení se hznovu dělily oba týmy. V nejhezčích momentech měly Češky navrch i o tři body (76:73), ale nakonec znovu doplatily na horší střelbu a odešly poraženy.

Česká republika - Španělsko 78:80 po prodl. (22:24, 34:35, 45:50, 67:67)
Body:
Večeřová 15, Vítečková 14, Machová 13, Klimešová 11, Veselá 10, Pavlíčková 8, Hamzová 6, Hartigová 1 - Palauová 14 a Valdemorová po 14, Fernandezová 11, Garciaová a Sanchezová po 9, Aguilarová a Cebrianová po 6, Ferragutová 5, Ponsová 4, Pascuaová 2. Rozhodčí: Aylen (Austr.), Homsy (Kan.). Trestné hody: 22/18 -
22/15. Fauly: 26:20. Trojky: 6:11. Diváci: 2307.

Česká reprezentantka Ivana Večeřová brání španělskou hráčku Elisabeth Cebrianovou.

Trenér českých basketbalistek Jan Bobrovský gestikulují na rozhodčí.

Romana Hamzová z českého celku (vzadu) a Španělka Madariaga Valdemorová v utkání olympijského basketbalového turnaje.

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz