Basketbalistky mají střípky pro štěstí

11 2004
Praha - Nešlo je přehlédnout. Přestože parta dvanácti basketbalistek nasedala do letadla až pozdě večer, byl kolem nich na Ruzyni šrumec. Jediný český kolektiv na olympijských hrách v Aténách spojovalo světlemodré oblečení. "Až tady si uvědomuju, na jak významný turnaj letíme," říká rozehrávačka Michaela Uhrová.

Basketbalistky se do olympijského turnaje kvalifikovaly díky stříbrným medailím na loňském mistrovství Evropy. Teď se do Řecka vracejí.

Úspěšné družstvo poutalo nebývalý mediální zájem. Reprezentantky se proplétaly mezi tmavými taškami adidas a rozdávaly jeden rozhovor za druhým. Jejich vůdce, zkušený trenér Jan Bobrovský, stál stranou, měl tradičně zamyšlený výraz v obličeji a opíral se o letištní vozík.

"Zatím si ten blázinec před cestou užíváme," usmívá se dvaadvacetiletá juniorská mistryně světa.

Během rozhovoru si odskočila ke společnému fotografování, které se několikrát pro velký zájem známých a rodičů opakovalo. Basketbalistky se u něj smály a vtipkovaly. "To je fotka pro štěstí. Vezeme si i střípky z hrníčku, který se rozbil loni na Evropě. Každá máme jeden. Talisman pro štěstí."

Svůj střípek neveze pivotmanka Lucie Blahůšková. Po operaci kolena nemohla trénovat naplno, proto se účasti v národním týmu vzdala. Kamarádkám bude fandit doma. Naopak svůj definitivně poslední výjezd podstupuje zkušená Romana Hamzová.

"Je dobře, že ukončí kariéru až po Aténách. Máme hodně mladý tým. Žádná z nás na olympiádě nehrála," připomíná Uhrová, na kterou spoluhráčky pokřikují přezdívkou "Prcku". Měří jen 166 centimetrů.

Ale nemyslí to ve zlém. Třebaže jsou spolu už řadu týdnů, ponorková nemoc družstvo nezasáhla. Finální část přípravy proběhla na asijském turné, pak byla Bobrovského parta v Luhačovicích, Opavě a Brně. "Teď jsme měly čtyři dny volna. Strávily jsme je doma a volný čas většinou odpočívaly u vody. Už se na sebe zase těšíme," přesvědčuje. Když má čas, ráda spí nebo nakupuje.

Příprava se podle drobné blondýnky povedla. "Sice byla dlouhá, ale dobře rozvržená. Hrály jsme řadu zápasů a na srazy se rády vracely. Hodně nám pomohlo asijské turné. Je dobře, že jsme si zahrály proti Číňankám. Jsou běhavější, více střílejí z větší dálky. Jejich styl jsme si okoukaly, před vzájemným zápasem ve skupině se nám to bude hodit," tuší reprezentantka z Brna.

Vedle Číny se český tým v základní skupině poměří s favorizovanými Spojenými státy, Koreou, Novým Zélandem a Španělskem. Právě proti němu nastoupí hned v sobotu. "Moc času na aklimatizaci není, ale hlavně se budeme soustředit na Španělsko. Hned první zápas podle mě rozhodne. Nesmíme být nervózní a hrát svoji hru," tvrdí Uhrová.

Ze šestičlenné skupiny postoupí do čtvrtfinále nejlepší čtyři. Koho chtějí svěřenkyně trenéra Bobrovského kromě Španělska dostat v tabulce skupiny pod sebe? "Musíme vyhrát co nejvíce, aby byl čtvrtfinálový soupeř co nejpřijatelnější. Dostat se do play-off ze čtvrtého místa a hned narazit na Rusky? To by bylo zle... Máme sílu porazit každého, ale můžeme i s každým prohrát. Uvidíme."

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Najdete na iDNES.cz