Babičky a dědečci? Ne, olympionici

12 2004
Praha - Australská střelkyně Anette Woodwardová a kanadský jezdec Ian Millar by si prý za to, jak dlouho se věnují svým sportům, zasloužili zlato, píše agentura AP. Woodwardová a Millar mají na olympijských hrách v Aténách mimořádné postavení: pod pěti kruhy budou letos nejstarší.

Český střelec Václav Bečvář, který jede ve svých 47 letech na své třetí olympijské hry a oštěpař Jan Železný s veslařem Václavem Chalupou, jenž budou pod pěti kruhy startovat popáté, jsou proti nim začátečníci, mladíci.

O pozici patriarchy mezi muži není pochyb. Sedmapadesáté narozeniny, které oslavil Ian Millar letos 6. ledna, jej pasují do role nejstaršího olympionika zcela jednoznačně. A také nejzkušenějšího, vždyť  Millar předvede své jezdecké umění pod pěti kruhy už poosmé! Kdyby Kanada nebojkotovala olympijské hry v Moskvě 1980, byly by to jeho deváté olympijské hry.

Poprvé startoval v Mnichově 1972, ale ještě nikdy nezískal olympijskou medaili. "Jako mladého mě jezdectví strašně bavilo. Stále si to užívám, tak proč bych měl končit?" ptá se nositel Řádu Kanady, který obdržel v roce 1986 za přínos k rozvoji sportu.

Pravda, k nejstaršímu olympionikovi historie mu ještě nějaký ten pátek schází. Švédský střelec Oscar Swahn získal zlato na hrách v Antverpách 1920 ve věku 72 let a 280 dnů... Jako zasloužilý dědeček.

Střílet se dá i v 57 letech

Ale o babičky také není v Aténách nouze. Sportovní gymnastce Světlaně Chorkinové tak ve věku 25 let pouze přezdívají, skutečná babička bude startovat v jiné disciplíně. Anette Woodwardové (nar. 8. listopadu 1947) bude v Austrálii držet palce také jejich šest dětí a dvě vnoučata!

Ke zbraním měla Australanka odmalička záporný vztah, ale když viděla dvaapadesátiletou Patricii Denchovou získat bronzovou medaili na olympijských hrách v Los Angeles 1984, rozhodla se: Také chce startovat pod pěti kruhy! Zkoušela lukostřelbu a skončila u střelby.

Na olympijských hrách startovala už v Atlantě 1996, pak se stáhla ze soutěží a starala se o manžela. Ten podlehl rakovině v roce 1999, takže domácí svátek v Sydney 2000 byl bez Woodwardové. V Aténách však chybět nebude. "Jsem skutečně hrdá. Jak se zdá, že to jde," reaguje Woodwardová na poznámky o svém věku.

V řecké metropoli je nejstarší olympioničkou, třináctiletá atletka Zeinab Mohamed Khaireh z Džibuti jako nejmladší aténská olympionička by mohla být její vnučkou.

Fischerová a Otteyová? Fenomény

Stejně Ian Millar jako on startovala v Mnichově 1972 i jeho krajanka Cindy Ishoyová (nar. 19. května 1952), ale Atény budou "teprve" jejími čtvrtými olympijskými hrami. Matka dvou dětí skončila v Soulu 1998 čtvrtá.

Zatímco ve střelbě, jezdectví nebo v jachtinku není dlouhověkost ničím zvláštním, v jiných odvětvích jsou dlouhověcí sportovci spíš raritou. Výjimečným zjevem. Na tenisových kurtech absolvuje ve 47 letech premiéru legendární Martina Navrátilová.

Porovnání s kajakářkou Birgit Fischerovou. Tenis prohrává. Dvojnásobná matka Fischerová se v Moskvě 1980 stala v osmnácti letech nejmladší olympijskou vítězkou v rychlostní kanoistice. Jako jediná kanoistka vyhrála deset olympijských medailí. Tu nejstarší a nejmladší od sebe dělí dvacet let! Birgit Fischerová stála na stupních pro nejlepší v Moskvě 1980 i v Sydney 2000.

A Merlene Otteyová? V 47 letech bude pod pěti kruhy startovat posedmé jako jediná atletka v historii. Rozená Jamajčanka absolvovala premiéru v Moskvě 1980 ve 24 letech, v Aténách nastoupí na start nejkratšího sprintu jako reprezentantka Slovinska.

Merlen Otteyová poběží na olympijských hrách posedmé v kariéře.

Autor:

Nejčtenější

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz