Bába mluví o medaili a Holma se nebojí

9 2004
Praha - V pouhých devatenácti letech patří mezi adepty olympijské medaile. Výškař Jaroslav Bába ustálil svou výkonnost na hranici světové extratřídy 230 cm a tvrdí, že chce v Aténách atakovat stupně vítězů. Formu na životní závod bude v tomto týdnu ladit v Tatrách. "Chci si odpočinout od stadionu, od atletiky," řekl juniorský mistr Evropy.

Chce si užít hor, které má rád, a čerstvého vzduchu. Chystá se i na nějakou túru? "No, spíš procházku, možná se někam nechám vyvézt lanovkou," smál se. Bude pouze lehce běhat a chodit do posilovny.

V sobotu při domácí extralize v Praze skákal naposledy, nyní ho čeká až olympijská kvalifikace. Trochu ho pobolívalo koleno, takže se bál pořádně se odrazit. Možná i proto tentokrát 230 cm odolalo. "Ale není to nic hrozného, jen si musím odpočinout.
Tatry jsou ideální, tam naladím formu," plánoval.

Psychicky ho nepodařený závod na Julisce nerozhodil. Před letošním halovým mistrovstvím světa v Budapešti, kde pak získal bronzovou medaili, se mu poslední závod také nevyvedl. "Odrazově jsem na tom byl dnes dobře, ale kvůli tomu kolenu jsem se bál to odrazit," vysvětloval v sobotu.

Pojede na první olympiádu, a třebaže už zažil mistrovství světa loni v Paříži, nedokáže odhadnout, jak na něj dolehne atmosféra vrcholné soutěže. "Musím to brát jako pouťový závod, ale je mi jasné, že to na mě dolehne," vykládal. "Ale budu to brát jako normální závod," řekl.

V Aténách bude mít česká výprava tři výškaře. Dva se tak sejdou v jedné kvalifikační skupině. "Snad nebudu mít smůlu a nebudu sám," smál se Bába. Tomáš Janků i Svatoslav Ton rovněž letos skočili 233 cm a mohou se prát o cenné kovy. "Všichni máme na medaili," upozornil vítkovický talent.

Jsou výborná parta, navzájem se hecují, vymýšlejí sázky. Ale před Aténami jsou zatím v klidu. "Ale uvidíme, třeba něco Tomáš vymyslí," připomněl tradičního hecíře Janků, který se nyní zotavuje z pneumotoraxu pravé plíce, ale do Atén pojede.

Kvalifikace i závod jsou večer, takže tepla se Bába nebojí. "To mi nevadí, nejhorší je sluníčko, ale to už by večer být nemuselo," pravil. Nejtěžší podle něj bude právě kvalifikace. "Pokud se dostanu do finále, tam už to bude v pohodě. Snad tam
budeme všichni," věřil.

Olympijský závod, to bude hlavně záležitost psychiky, úspěšných prvních pokusů. "Bude to o hlavě, klidně může 230 cm napoprvé brát medaili," myslel si Bába. Za favorita považuje Švéda Stefana Holma. "Pak už je to otevřené. Holm skočí tak
236," tipoval. Že by Švédovi zlato jen tak daroval? "Já jsem neřekl, že skočím míň," upozornil.

Těší se i do olympijské vesnice, kde bude potkávat ostatní sportovce a bydlet se svou přítelkyní dálkařkou Denisou Ščerbovou. Ta se v sobotu fotila pro titulní stranu jednoho časopisu. "Oni ji zmalovali? A kde je? Hraje si na písečku? Tak se musím podívat!" odkvačil Bába s úsměvem.

Autoři: ,

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Najdete na iDNES.cz