Ayhanová nejede kvůli dopingové aféře na OH

8 2004
Ankara - Turecká mílařka Sürea Ayhanová rezignovala na olympijské hry v Aténách. Důvodem jedné z favoritek jsou údajné manipulace s dopingovými vzorky. Nikoliv zdravotní potíže. "Ničeho jsme se ale nedopustili. Nemáme se čeho bát," řekl trenér atletky a manžel v jedné osobě Yucel Kop agentuře Anatolia. Spekulace o machinacích se vzorky popřel pro agenturu AP i turecký svaz. Z monackého sídla IAAF zatím nepřišla žádná reakce.

Ještě v pátek mistryně Evropy vysvětlila své rozhodnutí svalovým zraněním, už den poté se ale objevily informace, že je vyšetřována kvůli pokusu o podvádění při dopingové kontrole. Je podezřelá, že při odběru předložila cizí vzorek.
 
Machinaci s dopingovými vzorky už dokonce potvrdil Mehmet Atalay, šéf vládního úřadu pro mládež a sport.

Pětadvacetiletá běžkyně je mistryní Evropy z Mnichova 2002, loňskou vicemistryní světa z Paříže a držitelkou nejlepšího času uplynulé sezony.

Turecká média nejprve o případu pouze spekulovala, dokonce se zaobírala možností, že Ayhanová je těhotná. Později už ale na základě nových skutečností svoji medailovou naději tvrdě odsoudila a označila za hanbu země. "Taková nehoráznost," nadepsal deník Milliyet svůj článek. "Je to hanba," hlásil podobně list Vatan.
 
Proti obvinění se ohradil Yucel Kop, atletčin trenér a manžel v jedné osobě. Šidit při dopingové kontrole se prý nikdy nepokusili a chystají se vznést protest u světové antidopingové organizace WADA.
 
Kop nicméně přiznal, že s komisaři, kteří přišli Ayhanovou testovat, došlo k jistému nedorozumění. Na toaletě, kde se odběr odehrával, byla totiž v odpadkovém koši nalezena záhadná ampulka.

 

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Najdete na iDNES.cz