Atény ovládla bohyně Atletika

20 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Konečně, vydechli si mnozí fanoušci. Olympiáda, to je sice spousta sportů, ale královna - či spíše bohyně je jen jedna. Atletika. S jejím začátkem znovu ožily i tribuny aténského Olympijského stadionu s plápolajícím symbolem her - ohnivou pochodní.

První den atletických soutěží - pomineme-li středeční vrh koulí ve starobylé Olympii vzdálené čtyři sta kilometrů od Atén - dokázal hned od rána zaplnit přes polovinu stadionu.

Diváci začali fandit kladivářům, sedmibojhařkám a také sprinterkám, které zahájily vyřazovací rozběhy na 100 metrů.

Většina návštěvníků se snažila sedět ve stínu, takže prázdné zůstaly jen ty prostory, do nichž se naplno opíralo slunce, mimo jiné i tribuny přímo pod olympijskou pochodní.

Z ochozů se vyjímala žlutá skupinka u sektoru výškařů fandící sedmibojařce Karolině Kluftové. Nakonec ji vyburcovala k jejímu nejlepšímu výkonu sezony 1,91 metru, což ji ve druhé disciplíně olympijského závodu přineslo 1119 bodů.

Stadion zdobila i spousta dalších vlajek, nejvíce pak samozřejmě řeckých. Jejich největší počet byl na tribuně u trojskokanů, kde domácí poháněli Christose Meletogloua.

Když se jejich favorit odrazil a poté dopadl do vzdálenosti 17,06 metru, Olympijský stadion vybuchl nadšením. Radovali se diváci, pořadatelé i novináři, z nichž někteří pak v zákulisní mixzóně trojskokana plácali po ramenou a dávali mu polibky pro štěstí.

První radost však zažili italští příznivci při vyvrcholení chodeckého závodu na dvacet kilometrů, když si pro zlatou medaili si "došlapal" Ivano Brugnetti.

Nadšení a dojetí neskrýval ani druhý v cíli Španěl Francisco Javier Fernandez. "Jako bych vyhrál zlatou. Letos mi zemřel trenér, který pro mě byl skoro otcem. Tím těžší pro mě bylo tady závodit. Rád bych mu svou medaili věnoval," vyznal se Fernandez.

Krátce po druhé hodině odpolední místního času Olympijský stadion osiřel. Závodníci i publikum se šli schovat před vysilujícím sluncem. Ale jen na několik hodin. Pak už se znovu uvidí, kdo umí rychleji či dál. Vždyť vládne olympijská bohyně Atletika.

Italský chodec Ivano Brugnetti v cíli.

SCHOVÁVAJÍ SE PŘED SLUNCEM. Diváci na stadionu.

VYHRÁL KVALIFIKACI. Běloruský kladivář Ivan Tichon postoupil do finále z prvního místa. Do bojů o medaile se však nedostal český reprezentant Vladimír Maška.

Švédská sedmibojařka Carolina Kluftová při skoku do výšky.

Témata: Javier Fernandez

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz