Aténské teplo mi pomůže, věří Kozlíková

9 2004
Brno, Vyškov - Tahle drobná dívka s brýlemi je možná nejméně nápadnou českou olympioničkou. Nehledí na vás z billboardů ani neúčinkuje v televizních reklamách. Raději se v klidu dva měsíce skrývá ve švýcarském Svatém Mořici a piluje svou formu. Přesto cyklistka Lada Kozlíková patří mezi největší medailové naděje.

O nich a ambicích však nerada mluví, vždy sklopí zrak a pokrčí rameny.

"Na olympiádě budou nejlepší z nejlepších, může uspět pětadvacet různých závodnic, ale cítím se v dobré formě, snad mě nic nepřekvapí," tvrdí čtyřiadvacetiletá jezdkyně, která si o víkendu vyzkoušela časovku při závodě Rovner Vysočina.

Přesto tým okolo ní věří, že úspěšná bude právě ona. Pokusů  nezklamat bude mít více než dost, v Aténách nastoupí ve čtyřech závodech, dvou silničních a dvou dráhových.

Absolvujete celkem čtyři starty v různých disciplínách - závod s hromadným startem, časovku, na dráze pak stíhačku a bodovačku. Už máte plán, jak rozvrhnete sílu?
Na silnici preferuji časovku a tomu podřídím i start v hromadném závodě. Ten je na programu jen tři dny před časovkou (15. srpna, pozn. aut.), a tak ho pojedu tak, aby mě výrazněji nepoznamenal. Na dráze je pak pro mě mnohem důležitější bodovačka.

A kde si věříte víc, v časovce nebo bodovačce?
Oba starty beru rovnocenně. Nedávám z těchto dvou disciplín jedné přednost. Miska vah je v tomto případě vyrovnaná.

Jak vůbec vypadá příprava na olympijské hry, nakolik se liší od "normálních" sezon? Najedete třeba více kilometrů?
Odjeté kilometry budou stejné jako dřív, zhruba 27 tisíc, ale musím přiznat, že jsou mnohem kvalitnější než v třeba vloni. V poslední době jsem tréninkem trávila osm hodin denně. Teď, těsně před hrami, se čas strávený v sedle pohybuje kolem čtyř až pěti hodin.

Do Atén se chystáte odjet až 12. srpna, tedy tři dny před prvním startem. Není to pozdě?
Nemá cenu tam být zbytečně brzy. Navíc já budu v Aténách až do 26. srpna, tedy celkem čtrnáct dní. I s tréninkem by to byl problém a to doma není. V rámci etapového závodu Vysočina 2004 pojedu dnešní prolog a sobotní časovku. Škoda, že nemůžu startovat společně s muži, bylo by to pro mě zajímavější, budu jen předjezdkyně.

A co pověstné řecké vedro, všichni z něho mají obavy. Delší klimatizace tělo lépe připraví, ne?
Já s tím problém nemám, vždycky když bylo větší teplo, měla jsem výkony lepší. Snad mi to prospěje i tentokrát.

Prý nebudete bydlet ani v olympijské vesnici?
Účast na olympiádě v Sydney mi dala jednu velkou zkušenost, nemusím mít ty velké jídelny a vše kolem. Mám z toho úplnou fobii. Po dobu silničních závodů budu bydlet přímo v centru Atén blízko tratí. Poté se odstěhuji za město, kde bude lepší možnost tréninků.

Už v listopadu jste si procházela tratě silničních závodů, tehdy však ještě nebyl dostaven velodrom. Už jste si ho stačila prohlédnout?
Ne, neviděla jsem ho. Znám ho jenom z vyprávění, ale to by neměl být handicap. Stačím na něm ještě pár dní potrénovat. Víme, že je to dvěstěpadesátka dřevo a už máme jasno i v převodech, které pojedu.

Autor:

Nejčtenější

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Najdete na iDNES.cz