Američané nabírají formu

8 2004
Bělehrad - Reprezentační tým basketbalistů Spojených států amerických pro letošní olympiádu v Aténách, tvořený hráči zámořské NBA, porazil v přípravném zápase v Bělehradě domácí mistry světa Srbsko a Černá Hora 78:60. Američané po nepřesvědčivých výkonech proti Itálii a Německu potvrdili očekávaný vzestup formy.

"Novináři po naší prohře proti Itálii napsali: ´Italové ohromili Američany,´ ale to není samozřejmě vůbec pravda," prohlásil během tréninku v Bělehradu asistent kouče Browna Greg Popovich. "Zlepšování evropských týmů sledujeme už mnoho let a takový výsledek není žádným šokem."
 
Italové porazili USA v přípravném zápase 95:78, když se jasně ukázala nesehranost a nezkušenost mladého amerického týmu, který se začal připravovat v Evropě na olympiádu, ale o den později už Američané dokázali po šťastné střele Iversona v poslední sekundě porazit Německo Dirka Nowitzkiho 80:77 a jejich vzestup pokračoval i v Bělehradě, kde nedali šanci domácím úřadujícím mistrům světa.

Páteční zápas v srbském hlavním městě jasně ukázal, že Američané (kteří s výjimkou Duncana a Iversona nemají s evropským basketbalem žádné zkušenosti) se s každým zápasem stále lépe přizpůsobují evropskému stylu hry, pravidlům a posuzováním rozhodčích.

Práce vyhlášeného kouče Larryho Browna a jeho asistenta Popoviche se projevila především ve velmi dobré obraně, kterou byli Američané schopni tentokrát produkovat po téměř celý zápas a povolili oslabeným a špatně střílejícím Srbům pouhých 60 bodů.

Srbové měli šanci jen v úvodu, kdy se hosté nemohli trefit do koše (střelba 1/8), ale pak začal úřadovat Tim Duncan a Američané šňůrou 10:0 ještě v první čtvrtině otočili skóre. Druhou pak začali velkým náporem, jejich obrana nutila soupeře k chybám, které končily úspěšnými rychlými protiútoky a šňůra 14:0 znamenala rozhodující vedení, z kterého se domácí už nevzpamatovali.

V srbském týmu samozřejmě chyběly opory z NBA Divac, Stojakovič a Milličič, které reprezentovat na OH nebudou, zdravotní problémy nedovolily nastoupit Drobnjakovi a s potížemi hrál i Bodiroga, který byl přesto spolu s Rakočevičem jediný, kdo byl schopen Američanům konkurovat.

Naopak v týmu Američanů se k Duncanovi přidali solidním výkonem postupně všichni hráči (kromě Okafora, který nenastoupil) - za zmínku určitě stojí především 11 bodů a střelba 5/6 LeBrona Jamese, 10 bodů přidal Shawn Marion. 

"Myslím, že Bodirogovy zdravotní problémy ovlivnily celý domácí tým, který určitě nepodal svůj nejlepší výkon," řekl po zápase kouč Larry Brown. "Domácí byli v nové hale a před tolika lidmi (do Bělehradské arény přišlo 18000 diváků!) možná trochu nervózní, navíc stále zkoušejí hráče a varianty sestavy. očekávám, že v Aténách budou hrát mnohem lépe."

Srbsko a Černá Hora - USA 60:78
Střelci:
Rakočevič 18, Bodiroga 14, Vujanič 9, Tomaševič 6, Radmanovič 4, Krstič a Ščepanovič 3, Avdalovič 2, Pavlovič 1 - Duncan 16, James 11, Marion 10, Iverson a Odom 9, Anthony 6, Jefferson 5, Marbury, Wade a Boozer 4
střelba z pole: 35% (trojky 1/14!) - 50%
trestné hody: 17/26 - 14/14
doskoky: 28 - 32

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Najdete na iDNES.cz