72 hodin pro Kenterise a Thanouovou

13 2004
Praha - Dvaasedmdesát hodin "naděje" poskytl Mezinárodní olympijský výbor řeckým atletům Kostasu Kenterisovi a Ekaterini Thanouové. Oba budou zástupcům MOV v pondělí vysvětlovat, proč ve čtvrtek neabsolvovali dopingovou zkoušku. Mezitím si oba budou v nemocnici léčit zranění ze čtvrteční nehody.

Agentura AP s odvoláním na anonymní zdroj uvedla, že Kenteris pod tlakem okolností uvažuje, že se účasti na hrách dobrovolně vzdá. Bývalý mistr světa měl být přitom jednou z hvězd domácího týmu.

"Fakt, že pan Kenteris a paní Thanouová jsou Řekové, pro nás nic neznamená," upozorňoval prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge. Na své poslední tiskové konferenci před slavnostním zahájením Her 28. olympiády v Aténách dostal osmnáct otázek.

Sedm z nich se týkalo jediného tématu: olympijského vítěze ze Sydney 2000 v běhu na 200 m Konstantinose Kenterise a stříbrné z nejkratšího sprintu Ekaterini Thanouové. Řečtí hrdinové se ve čtvrtek nedostavili na dopingovou zkoušku. Takové chování je automaticky bráno jako pozitivní doping a sportovcům hrozí dvouletý trest. A nyní, samozřejmě, vyloučení z olympijských her.

"Hry jsou silnější než individuality. Už jsme měli hodně dopingových případů, ale nepoškodili image her," řekl Rogge. Ještě ve čtvrtek nařídil se slavnou dvojicí disciplinární řízení. Krátce po půlnoci však světové agentury zahlásili světu: Kenteris a Thanouová večer havarovali na motocyklu. Jejich slyšení před dopingovým tribunálem bylo přitom naplánováno na páteční dopoledne...

"Nepřijdou na něj kvůli zraněním," znělo z řeckého tábora. Podle oficiálního stanoviska Řeckého ministerstva propagace mají oba "rozbitou hlavu, odřeniny na krku, kolenou, bocích a nohách".

"Jsou vystrašení," tvrdí se o atletech

Šéf MOV Rogge však byl neoblomný. Na jeho příkaz se vybral do aténské nemocnice, ve které byli oba sprinteři hospitalizováni, šéf medicínské komise Patrick Schamasch.

Důvod? Odevzdat oběma sportovcům předvolání před dopingový panel, jehož členem byl mimochodem také bývalý ukrajinský tyčkař Sergej Bubka, v novém termínu. "Byli vystrašeni," přiznal po odchodu z nemocnice Schamasch.

Druhý termín slyšení byl stanoven na páteční poledne, atleti však na něj nepřišli. Zástupci Řeckého olympijského výboru pak požádali o posunutí výslechu o 48 hodin. A výsledek? MOV jim poskytl 72! Rázné čtvrteční jednání Jacquese Roggea bylo zapomenuto. Že by Řekové jako domácí hrdinové dostali přece jenom výjimku?

"Řekněte nám pravdu. Jste ji dlužni celému Řecku, tak ukažte, že jste čistí," vyzýval sprintery a jejich trenéra Christose Tzekose v pátečním vydání jeden z řeckých deníků, Ethnos. "Bez příčiny zneuctili olympijské hry," vytýkal svým kolegům bývalý výškař Lambros Papakostas. "Na co se má jít dívat průměrný Řek? Na cizince?"

Národní olympijský výbor kvůli aféře, která hýbe celým Řeckem, svolal na sobotu odpoledne mimořádné zasedání. Podle oficiálního vyjádření bude jednat "o všech možných variantách vývoje případu". Funkcionáři zatím mají dost času na vyřešení kauzy, protože hlavní část atletických soutěží začne až 20. srpna.

V Chicagu je komisaři nenašli

Kenteris a Thanouová se teprve ve čtvrtek objevili poprvé v olympijské vesnici. V předešlých týdnech trénovali v Chicagu, kde je také hledali dopingoví komisaři MOV. "Ale nenašli je," řekl předseda lékařské komise MOV Arne Lundqvist. S oběma sprintery už podobnou zkušenost má - loni označili na místo svého soustředění středisko na Krétě a když za nimi dopingoví komisaři přijeli, zjistilo se, že pár trénuje v Kataru...  Ani jeden z řeckých sprinterů sice nikdy neměl pozitivní test, ale v podezření už jsou delší dobu.

V olympijské vesnici sice dostali oba atleti výzvu, aby se dostavili k odběru, ale neudělali to. Odjeli prý z vesnice vzít si domů své osobní věci. "Byli jsme u mě doma na balkóně, když jsme to zjistili. Tak si vzali motocykl, aby se dostali do vesnice co nejdřív," bránil své svěřence trenér Christos Tzekos.

V osudový okamžik Kenteris motocykl řídil, Thanouová seděla za ním. Na cestě se však prý nevyhnuli olejové skvrně. Výsledek? Několik lehčích zranění a hospitalizace... "Je to šílené," reagoval na zprávu o záhadné nehodě šéf světové antidopingové agentury WADA Dick Pound.

"Nemáme v plánu nic schovávat," řekl k celé kauze šéf Řeckého olympijského výboru Yiannis Papadoyiannakis v rozhovoru pro televizi. Za faktem, že se atleti nedostavili na odběr, prý stojí jenom chyba v komunikaci. Nikdo je nemohl sehnat, protože měli vypnuté mobilní telefony.

"Je to podezřelé a zmatené. Jsem zklamán," komentoval záhadnou tragédii nejmenovaný člen Mezinárodního olympijského výboru. "Nevíme, čemu máme věřit." Nad celou tou záležitostí je stín pochybností," dodal. Na otázku, jestli MOV pokládá jejich nehodu za podezřelou, odvětil: "Ano."

"Řecké světlo" Konstantinos Kenteris byl pokládán za favorita na zapálení olympijského ohně, Řekové vykoupili vstupenky na finále mužské dvoustovky (26. srpna), ve které je Kenteris obhájcem titulu ze Sydney 2000. Ekaterini Thanouová byla zařazena do okruhu kandidátek na zlato. Vždyť chybí Marion Jonesová a dopingové hříšnice Kelli Whiteová i Torri Edwardsová. Finále se běží 21. srpna. S ní?

Jásající Konstantinos Kenteris z Řecka se raduje z překvapivého vítězství v běhu na 200 metrů, vlevo stříbrný Brit Darren Campbell.

Řecký sprinter Konstantinos Kenteris (vlevo) vyhrál po olympijských hrách v Sydney 2000 také ME 2002 v Mnichově.

Řecký sprinter Konstantinos Kenteris.

Nejslavnější vítězství řeckého sprintera Konstantinose Kenterise - triumf na olympijských hrách v Sydney 2000.

Trenér Christos Tjekos vysvětluje novinářům okolnosti nehody svých svěřenců, řeckých sprinterů Konstantinose Kenterise a Ekaterini Thanouové.

Řecká sprinterka Ekaterini Thanouová.

Sprinterka Ekaterini Thanouová nesla v březnu olympijský oheň.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Najdete na iDNES.cz