HRDÍ NA ZNAČKU
„MADE IN CZECHOSLOVAKIA"

Masarykovo Československo patřilo k předním hráčům na poli obranného průmyslu. Výrobky „Made in Czechoslovakia“ se prosadily od Latinské Ameriky přes Skandinávii až po Persii. Skupina Czechoslovak Group navazuje na tuto tradici a rozvíjí tradiční průmysl i moderní technologie.

Vývojáři, inženýři, technici

Svět se propojil, zmenšil. Málokterá země dokáže vyrábět nákladní auta, těžkou obrněnou techniku, hodinky i špičkové radary. Česká republika to umí. Skupina CSG sdružuje firmy působící ve strojírenství i tvůrce špičkového softwaru. Podívejte se, co vytvořili vývojáři, inženýři, technici a operátoři výroby Czechoslovak Group.

MEDIUM-TECH

Tatra Phoenix

Tatra Trucks

Kombinace téměř sta let vývoje unikátní tatrovácké koncepce podvozku, tedy centrální nosné roury s nezávisle zavěšenými výkyvnými polonápravami, a komponentů od světových výrobců (kabiny, motory, převodovky). Vůz je možné osadit různými motory i převodovkami.

Čtěte více
MEDIUM-TECH

Tatra Force

Tatra Trucks

Tatra Trucks modelovou řadu Force vyvinula pro armádní využití a při jejím vývoji brali tvůrci ohledy na požadavky vojáků. Vůz proto lze např. přepravovat standardním letounem NATO C-130 Herkules, je možné jej vybavit pancéřovanými kabinami různé odolnosti a dalším vybavením.

Čtěte více
MEDIUM-TECH

Tatra Force hasičská

Tatra Trucks

Řadu Force si oblíbili hasiči nejen v Česku. Důležitá je průchodivost těžkým terénem a odolnost celé konstrukce. Nástavby pro hasičské speciály montují specializované firmy v úzké spolupráci s kopřivnickou automobilkou.

Čtěte více
MEDIUM-TECH

Pandur II 8x8

Tatra Defence Vehicle

Osmikolová obrněná vozidla Pandur II CZ tvoří moderní jádro techniky Armády České republiky. Licenci na výrobu pandurů má kopřivnická společnost Tatra Defence Vehicle, která je nabízí i na některé zahraniční trhy. V Kopřivnici se rodí i série nových velitelských a spojovacích pandurů pro AČR.

Čtěte více
MEDIUM-TECH

Titus

Tatra Defence Vehicle

Titus je dílo česko-francouzské spolupráce. Podvozek dodává Tatra Trucks, nástavby se budou vyrábět v kopřivnické TDV a francouzské zbrojovce Nexter Systems. Nyní v TDV pracují na prvních prototypech určených ke zkouškám. AČR si objednala 62 kusů.

Čtěte více
MEDIUM-TECH

Triton

Excalibur Army

Hasičské pancéřové vozidlo TRITON je vhodné pro nasazení při požárech s rizikem výbuchů, při haváriích v chemických provozech, v oblastech zamořených jedovatými látkami nebo například při přírodních katastrofách a odstraňování následků teroristických útoků.

Čtěte více
MEDIUM-TECH

AM-70 EX

Excalibur Army

Mostní automobil AM-70EX z produkce Excalibur Army navazuje na dřívější typy čs. výroby dosud používané v AČR. Mostovka AM-70EX spadá do kategorie o nosnosti kolem 70 tun, přesněji řečeno unese pásová vozidla až do hmotnosti 63,5 tuny a kolová do 73 tun.

Čtěte více
MEDIUM-TECH

Patriot II

Excalibur Army

Univerzální pancéřované vozidlo s podvozkem Tatra. Patriot II je vhodný pro bojové nasazení, hlídkování či průzkumnou činnost. Může sloužit jako velitelské, spojovací, komunikační, protichemické či zdravotnické vozidlo či jako nosič zbraňových systémů.

Čtěte více
MEDIUM-TECH

T-72 Scarab

Excalibur Army

Česká modernizace sovětského bojového tanku T-72 z dílny splečnosti Excalibur Army. Je zaměřená na zvýšení odolnosti tanku oproti původnímu provedení současně se zvýšením pohyblivosti v terénu i na zpevněných komunikacích. Na stroji se mimo jiné objevil reaktivní pancíř.

Čtěte více
MEDIUM-TECH

DANA M2

Excalibur Army

Vývojem a zavedením do výzbroje samohybné kanonové houfnice vz. 77 DANA Československo tehdy v podstatě předběhlo dobu a světovou konkurenci. Dělostřelecký systém DANA M2 na tatrováckém podvozku 8x8 je její důkladnou modernizací a má zbraň ráže 152 mm.

Čtěte více
MEDIUM-TECH

BVP Šakal

Excalibur Army

Sověty zkonstruovaná bojová vozidla pěchoty BPV se před rokem 1989 ve velkých sériích vyráběla na Slovensku. Firma Excalibur Army teď nabízí bojové vozidlo BVP-M2 SKCZ Šakal, tedy hloubkovou modernizaci původních sovětských konstrukcí vhodnou pro bojiště 21. století.

Čtěte více
MEDIUM-TECH

Vlakové brzdy

DAKO CZ

DAKO-CZ dokáže vyrábět pneumatické, elektromechanické a hydraulické brzdové systémy pro různá kolejová vozidla. Firma z Třemošnice dodává brzdové systémy a komponenty pro nákladní a osobní železniční vozy, příměstské jednotky, lokomotivy, vozy metra i tramvaje po celém světě.

Čtěte více
HIGH-TECH

PAR-E

Eldis

Přesný přistávací radar PAR-E vyráběný v Pardubicích je určen pro zjišťování cílů, tedy letadel, pozemních objektů a meteorologických útvarů, a zobrazování zjištěných informací na pracovních monitorech operátorů stanovišť řízení letového provozu.

Čtěte více
HIGH-TECH

RL-2000

Eldis

Představuje nejnovější generaci primárních přehledových radarů z dílny ELDIS. Radar slouží pro kontrolu a sledování oblasti zájmu letiště. RL-2000 se vyznačuje velmi robustní a vysoce modulární konfigurací, systémem zabezpečeným proti selhání a nízkými provozními náklady.

Čtěte více
HIGH-TECH

MSSR-1

Eldis

Zákazníci si monopulzní sekundární přehledový radar často pořizují v rámci kombinovaného systému RL-2000/MSSR-1. V Indii, druhé nejlidnatější zemi světa, například kombinované radary RL-2000/MSSR-1 pokrývají 90 procent země, a tvoří tak páteř řízení civilní letecké dopravy.

Čtěte více
HIGH-TECH

ReVISOR

Retia

ReVISOR je radar krátkého dosahu vyvinutý pro AČR, v jejíchž řadách slouží společně s protiletadlovými systémy RBS 70. ReVISOR detekuje, identifikuje a s rychlou obnovou informace sleduje vzdušné cíle a předává o nich informace nadřízeným prvkům velení a řízení.

Čtěte více
HIGH-TECH

ReGUARD

Retia

Víceúčelový 3D radar měl v první představené verzi dosah až 18 kilometrů, dokázal monitorovat cíle do výšky 3 kilometrů. Je určen především pro detekci a současné sledování pozemních a pomalých nízkoletících cílů s malou odraznou plochou. Hodí se tak k zachycování dronů.

Čtěte více
HIGH-TECH

Prim

ELTON hodinářská

Náramkové hodinky značky Prim jsou českou legendou. Vyrábějí se ručně v podniku ELTON hodinářská, tedy nikoliv pomocí pásové výroby. Každé hodinky jsou originál. Značka se v posledních letech zaměřila i na produkci limitovaných edic hodinek inspirovaných historií.

Čtěte více
HIGH-TECH

ATC/ATM software

CS Soft

Speciální počítačové programy, které využívají řídící letového provozu, aby bezpečně vedli letadla ve vzduchu a zajistili i jejich bezproblémové starty a přistání. Společnost CS Soft při řešení problémů v oboru Air Traffic Management úzce spolupracuje s tuzemským řízením letového provozu.

Čtěte více

CZECHOSLOVAK GROUP V ČÍSLECH

Jako by všichni obyvatelé měst Příbor na Novojičínsku či Mnichova Hradiště na Mladoboleslavsku pracovali pro jednu společnost. A to včetně dětí i seniorů. Tolik lidí, 8500, podle posledních údajů zaměstnává holding Czechoslovak Group.

Těžiště v Česku a na Slovensku

Společnost Excalibur Army vzniká na podzim roku 1995. Za pětadvacet let od položení základního kamene dnešního průmyslového holdingu se rodina firem značně rozrostla. Ač se původně zaměřovala na obranný průmysl, dnes tento segment tvoří jen polovinu tržeb celé skupiny. Ještě důležitější je, že 80 procent tržeb přichází z exportních zakázek. Dnes je CSG významným hráčem, který působí od Španělska po střední Evropu. Těžiště jejích vývojových a výrobních kapacit je stále v Česku a na Slovensku. Podívejte se, kde jsou klíčové firmy Czechoslovak Group.

Proč je obranný průmysl důležitý? Ukázkou může být zakázka na kolové obrněné vozidlo Pandur ve velitelské a spojovací verzi. Tuzemské náklady na zakázku dosahují necelé 1,8 miliardy korun. Ale celkový ekonomický přínos zakázky pro českou ekonomiku je 4,8 miliardy korun. Každá vložená koruna tak „vytvoří“ v ekonomice České republiky 3,2 koruny.

Jak je to možné? Více než polovina ceny vozidel je tvořena speciálním komunikačním, spojovacím, elektronickým a dalším vybavením, na jehož produkci se podílí řada českých výrobců a dodavatelů.

Obrněnce Pandur ve spojovací modifikaci

PŘÍBĚHY FIREM

Radary, které „hlídají“ většinu indických letišť. Těžké nákladní auto, jehož unikátní koncepce s centrální nosnou rourou je po takřka sto letech vývoje dovedena téměř k dokonalosti. Škola pro piloty vrtulníků, která je naučí létat i v boji. Nenápadná firma na železniční brzdy, která konkuruje globálním průmyslovým gigantům. A tím výčet zajímavých byznysových příběhů rozhodně nekončí. Přečtěte si příběhy značek průmyslového holdingu CSG v unikátním seriálu serveru Lidovky.cz.

Výroba radarů ELDIS

České radary dobývají světová letiště. Podívali jsme se, jak je v Pardubicích vyrábějí

V létě 1949, přesně před 70 lety, se v dřevěné boudě na střeše pardubické fabriky Tesla objevilo zvláštní zařízení. Bylo velmi primitivní, některé části byly sestavené třeba ze záclonových trubek. Ale fungovalo. Byl to první radar československé výroby. Dědeček slavných...

Stroj společnosti Slovak Training Academy

Máme plno, hlásí firma na výcvik pilotů vrtulníků. A kupuje další Black Hawky

Východoslovenské Košice byly centrem československého vojenského leteckého školství. Kdo chtěl za knipl, musel na vysokou tam. Dnes na zdejším letišti sídlí soukromá firma školící piloty vrtulníků a zároveň letecké mechaniky. Slovak Training Academy je mladá společnost, která...

DAKO-CZ

Čeští specialisté na železniční brzdy těží z tradice a pořád mají skvělé nápady

V malebné krajině pod Železnými horami, v městečku Třemošnice, sídlí tradiční český strojírenský podnik, který možná zná málokdo. Přitom ale firma DAKO-CZ patří k nejvýznamnějším ve svém oboru a její vynálezy prosluly po celém světě. A v šíření svého věhlasu firma nijak...

Výroba hodinek PRIM v Novém Městě nad Metují

V Česku jen v Novém Městě nad Metují. Prozkoumali jsme, jak vzniká hodinový strojek

V Novém Městě nad Metují mají letos spoustu důvodů k oslavám. Tamní hodinářská tradice slaví 70 let od svého vzniku, závod Elton, vyrábějící hodinky Prim, pak 50 let od osamostatnění. Firmě se daří a za úspěchem stojí především výroba mechanických náramkových hodinek. Pro ně si...

Tatra fanouškům na sociálních sítích představila model Phoenix plnící normu...

Tatrovka jako skládačka lega. ‚Natahovací‘ podvozky se rodí na přání zákazníků

Výklenek na venkovském stavení skrýval sošku svatého, který měl chránit hospodáře a jeho „byznys“. Výklenkování v automobilovém průmyslu také pomáhá „byznysu“. Je to strategie, již společnosti Tatra Trucks naplno naordinoval šéf Petr Karásek. Znamená to, že nejstarší česká...

Muniční továrna se po letech na šikmé ploše snaží vrátit mezi významné hráče na...

Munička v Dubnici nad Váhom: hodinářská práce v přísně tajné továrně

Málokdo dnes ví, že na západě Slovenska vyrobili za necelých dvacet let přesně 17 295 bojových vozidel pěchoty. Po listopadu 1989 tamní „speciální výroba“ zažila drtivý propad. Dnes se slovenští zbrojaři snaží vrátit do hry. Ukázkovým příkladem může být muniční továrna v Dubnici...

Areál Tatra Defence Vehicle v Kopřivnici.

Symbol české armády. Vojenské vozy vyjíždějí z Kopřivnice přes sto let

Před výrobní halou stojí vzorově vyrovnaná řada tanků. Uvnitř panuje čilý ruch kolem dvou obrněných transportérů, ve vedlejší budově konstruktéři ladí detaily nové pancéřované kabiny pro vojenské náklaďáky. Na pár čtverečních metrech se tu vyrábí vozový park české armády.

Mobilní komunikační a informační systém velení a řízení palby RACCOS.

RETIA: radary, které vidí skrz zeď i uši Velkého bratra

Brusel a dramatická přestřelka policistů s muslimskými radikály v březnu 2016. Rakousko-maďarská hranice a 71 uprchlíků udušených v nákladním prostoru kamionu v srpnu 2015. Pákistánský Abbottábád a dopadení arciteroristy Usámy bin Ládina v květnu 2011. Co mají tyto události...

Zbrojařský byznys je ale pod drobnohledem státního dozoru, od běžného podnikání...

Excalibur Army: Od restaurování sovětské techniky po vlastní hi-tech vývoj

Už nechceme jen opravovat, teď nás čeká přechod na vlastní vývoj. To zní z podniku společnosti Excalibur Army ve Šternberku. Renovaci starší sovětské a československé techniky tam zvládají na jedničku, od šroubováků a brusek už ale delší dobu stáčejí zrak i k projektantským...

Tatra Trucks - vlajkovou lodí automobilky je model Phoenix. Snímek názorně...

Tatra: český poklad, který přežil klinickou smrt

Když v roce 1850 šikovný živnostník Ignác Šustala spolu se dvěma tovaryši vyrobil první koňský povoz, neměl tušení, že zakládá budoucí klenot českého autoprůmyslu. Kopřivnická Tatra je jednou z nejstarších automobilek světa. Nacistům se velmi hodila, proto do záboru pohraničí v...