Závěr loňského roku byl pro Apple obzvláště dramatický. Bylo totiž odhaleno řízené zpomalování iPhonů formou systémových aktualizací, jejichž součástí byl tajný ovšem nechtěný nástroj, který při indikaci zhoršeného stavu baterie notně přidusil procesor. Na Apple se tak začaly valit hromadné žaloby, jedna dokonce výrobce žaluje o obtížně představitelný bilion dolarů (více v článku Na Apple se řítí pohroma. Zpomalování iPhonů jej může stát bilion dolarů).
Co byste měli vědět o bezpečnostních chybách procesorů Intel, AMD a ARM |
Nedlouho nato se objevila s přehledem největší bezpečnostní chyba procesorů v historii. Jsou hned dvě a zatímco Meltdown potrápí zařízení s procesory Intel, „působnost“ chyby Spectre je značně rozsáhlejší a problém se tak zřejmě dotkne všech zařízení, a tedy i přístrojů s operačním systémem od Applu. Majitelé starších iPhonů tak nesužuje pouze vestavěný omezovač procesoru, ale nově i pokles výkonu po nahrání bezpečnostní aktualizace. Drama tedy pokračuje.
Firma se na svých stránkách problematice věnuje a začala postupně uvolňovat softwarové záplaty, které zranitelnost eliminují. Jak se však ukazuje, některé uživatele to bude něco stát.
iPhone 6 se po updatu zpomalil o 40 procent
Nizozemský uživatel Melvin Mughal si do svého iPhonu 6 příslušný update nainstaloval, ještě předtím však na telefonu spustil známý syntetický benchmark Geekbench a dosažené skóre si zaznamenal.
Po updatu na iOS 11.2.2. test spustil znovu a nestačil se divit, jakých výsledků telefon dosáhl. Zatímco před instalací updatu se záplatou dosáhl v módu jednoho jádra 1 561 bodů a ve vícejádrovém pak 2 665 bodů, po aktualizaci se bodové hodnocení propadlo o 41, respektive 39 procent na 924, resp. 1 616 bodů.
Citelně nižší výkony v testu nejsou ojedinělé a server GSMArena doplňuje i další výsledky, kdy majitel iPhonu 6 s iOS 11.2.2 (tedy se Spectre záplatou) dosáhl na 1 068 resp. 1 800 bodů. Na druhou stranu jsou v databázi i hodnoty 1 475 a 2 680, což jsou výsledky v intencích telefonu Melvina Mughala před aktualizací systému na verzi 11.2.2.
iPhonů 8 a 7 se problém v podstatně nedotkne
Redakce serveru později stejný test provedla na iPhonu 8 Plus, jehož čipovou sadu A11 Bionic bezpečnostní záplata prakticky neovlivnila. Dosažené skóre po aktualizaci sice je nižší, ovšem pokles je přibližně půlprocentní. Jak víme, syntetické testy u stejného přístroje ukazují výsledky v jistém intervalu hodnot, na chlup stejné nebývají.
V AnTuTu byly výsledky po aktualizaci slabší podle konkrétního testu o pět procent (test Common Use a Mathematics), ve vícejádrovém režimu byl pak pokles výkonu mizivý.
Stejnému testu pak byl podroben i vzorek iPhonu 7, který dokonce po příslušném updatu vykázal o tři procenta vyšší bodové hodnocení. Ale jak je už uvedeno výše, odpovídá to běžné odchylce samotného benchmarku a výsledek lze interpretovat slovy, že bezpečnostní záplata se na výkonu iPhonu 7 nepodepsala. Použitý čip Apple A10 Fusion tak zjištěné hrozby výkonově nijak negativně neovlivní.
O generaci starší iPhone 6s (uveden v září 2015) s čipovou sadou A9, kterou pro Apple vyráběl jak Samsung, tak i nynější jediný dodavatel čipů, společnost TSMC, mírně horší výsledky v AnTuTu vykázal.
Zatímco před aktualizací dosáhl na více než 87 tisíc bodů, po její instalaci bylo skóre jen 77 tisíc bodů. To je přibližně 12procentní výkonový propad, a je tedy zřejmé, že se update na síly procesoru negativně promítl. Není to však tak propastný propad, jako tomu je u iPhonů 6 z roku 2014.