Samsung ISOCELL Fast 2L3

Samsung ISOCELL Fast 2L3 | foto: www.samsung.com

Moderní smartphony dokázaly zkrotit čas. Jak to dělají?

  • 3
Fotoaparáty špičkových smartphonů mají většinou nejméně dva objektivy, což soustavě dává schopnost optického zoomu. Samsung krom dvojí optiky u svého aktuálně nejvyššího modelu mezigeneračně přidal i možnost nahrávání super zpomalených videí. Docílil toho zbrusu novým fotočipem s vlastní pamětí. Jak celá technologie funguje?

Samsung si v tomto ohledu prvenství připsat nemůže, jelikož pořizovat videa při snímkovací frekvenci 960 fps umělo už loni kvarteto Sony xperií ve složení XZs, XZ Premium, XZ1 a XZ1 Compact.

Při troše cviku a dobrém načasování jsou videa se zpomalenými sekvencemi velmi efektní a dokážou zaujmout. A zaujaly evidentně i v Samsungu, který stejnou funkcionalitu přidal letošním topmodelům Galaxy S9 a S9 Plus. Dvojitou optiku má sice jen větší z nich, ale možnost pořizování extra zpomalených videí mají oba modely vrcholové řady.

Jak to funguje?

Jelikož je snímkování rychlosti 960 fps v porovnání s běžným záznamem (30 snímků/s) 32krát hustší a stejně i datově náročnější, bylo potřeba fotočipu přidat vlastní dedikovanou paměť, na kterou by se zpomalené záběry přechodně ukládaly. U běžných obrazových snímačů se fotografie i videa ukládají rovnou na sdílenou paměť telefonu.

Tento systém použilo loni Sony u svého čipu IMX400 ExmorRS (Motion Eye) a Samsung letos udělal v podstatě totéž. Za největší výzvu celého vývoje, na jehož konci je značné zpomalení času při nahrávaní videí, inženýři Samsungu označují technologii snímače. Nový typ musel být v porovnání s konvenčním čtyřikrát rychlejší.

Výsledkem vývoje je třívrstvý snímač jménem ISOCELL Fast 2L3, který kromě CMOS senzoru a rychlého čtecího obvodu obsahuje integrovaný paměťový modul typu DRAM velikosti 256 MB.

Jaké jsou limity?

Kapacitou paměti je dána maximální délka sekvence v tomto extrémně rychlém snímkování. Ta činí 0,2 sekundy při rozlišení 720p (1 280 × 720 pixelů). To odpovídá délce mrknutí oka.

Je trochu zarážející, že přestože má fotočip ISOCELL od Samsungu oproti snímači IMX400 od Sony dvojnásobnou integrovanou paměť, je i u samsungů maximální délka zpomaleného videa pětina sekundy a nikoli dvojnásobek.

Délka zpomalení však není jediným limitujícím faktorem. Druhým je světlo. Ideálních výsledků dosáhnete venku za jasného slunečného dne. Se zhoršujícími se světelnými podmínkami klesá kvalita záznamu velmi rychle. Za šera tak na zpomalená videa můžete zapomenout a platí to pro přístroje obou značek.

Sony vs. Samsung, kdo je na tom lépe?

Po stránce technických možností jsou schopnosti snímačů xperií a samsungů stejné. Tedy skoro. Sony u letošní dvojice XZ2 a XZ2 Compact umožňuje tyto Super slow-mo videa nahrávat i v rozlišení FHD (1 920 × 1 080 bodů).

Kvůli tomu, že je čip použitý u loňských i letošních xperií stejný, a stejná je tedy i vestavěná paměť 128 MB, klesla maximální délka takového videa na polovinu, tedy 0,1 sekundy. V tomto ohledu mají tedy xperie před samsungy mírně navrch, což však Samsung bohatě kompenzuje optickou stabilizací. Sony si naproti tomu musí vystačit s elektronickou, kterou zajišťuje přímo použitá čipová sada Snapdragon 845.

Samsungy mají také lépe vyřešenou obsluhu příslušného módu. Zatímco u Sony je nutné nejprve spustit běžné video a pak v kýžený okamžik aktivovat zpomalení, což lze po zpracování sekvence vestavěnou pamětí zopakovat, u Samsungu má uživatel na výběr.

Krom obdobného manuálního režimu lze u něj aktivovat automat, dále klepnutím na displeji definovat na scéně oblast, v níž se rychlý pohyb hodný zpomalení odehraje a telefon pak při nahrávání videí přepne z běžného snímkování na extra zpomalené automaticky v momentě, kdy zrychlený pohyb optika detekuje.

Náskok má Samsung také při následné editaci videa, kde lze pomocí časové osy zpomalené záběry ponechat, případně je v sekvenci vypnout a nabízí se i integrace hudebního doprovodu.

Pokud hledáte kvalitní fotomobil a super zpomalená videa jsou pro vás zásadním požadavkem, máte kromě samsungů S9 a xperií XZ2 na výběr také z loňské kolekce Sony, které se parametry super slow-mo videí vyrovnají Galaxy S9 a navíc jejich nákupem ušetříte. 

V ostatních výkonových parametrech se však loňské topmodely Sony řadě S9 samozřejmě nevyrovnají. S těmi se může měřit letošní kolekce XZ2, jejíž test najdete zde.

Samsungy S9 mají nejen různé procesory, ale i obrazové snímače

Je známým faktem, že Samsung modely vrcholové řady Galaxy S osazuje jak vlastním čipem Exynos, tak i odpovídající generací čipové sady Snapdragon od Qualcommu. Aktuální dvojici S9/S9+ tak pohání buď Exynos 9810 (USA), u kusů prodávaných v Evropě je použit Snapdragon 845.

Server TechInsights při demontáži telefonů zjistil, že dva typově stejné samsungy S9 se mohou lišit i obrazovým snímačem a vlastní S5K2L3 (což je kódové označení senzoru ISOCELL Fast 2L3) u některých kusů nahrazuje IMX345 od Sony, což je obdoba popisované verze IMX400 Motion Eye. Právě tady se tak možná skrývá odpověď, proč je délka zpomalených sekvencí u S9 omezena stejně jako u Sony, přestože snímač Samsungu má dvojnásobnou paměť. 

Redakce serveru TechInsights zjistila, že Samsung u S9 používá krom svého...

Pravděpodobně se jedná o softwarové a nikoli hardwarové omezení z důvodu, aby se možnostmi pořizovaní super slow-mo sekvencí jednotlivé Samsungy S9 nelišily. Takové diference mezi stejnými smartphony by samozřejmě majitelé „slabších“ kousků nesli nelibě. Pro zjištění typu použitého obrazového snímače u vašeho Samsungu S9 stačí z Play store nainstalovat aplikaci AIDA64, která dá dokonalý přehled o hardwaru každého smartphonu nebo tabletu s Androidem