Zatopí někdy Qtopia Phone Edition systémům Microsoftu?

aktualizováno 
Linuxový operační systémem známé norské společnosti Trolltech si již brousí zuby i na oblast chytrých kapesních počítačů. Kromě připravovaných přístrojů Sharpu si jej zvolila také americká Motorola.

Norská společnost Trolltech patří právem mezi nejvýznamnější producenty operačních systémů postavených na bází systému Linux. Její prostředí Qtopia můžeme najít v celé řadě kapesních a přenosných průmyslových počítačů, především však v přístrojích Zaurus společnosti Sharp, které jsou právem považovány za vlajkovou loď této platformy. Kromě prostředí Qtopia je společnost Trolltech známá také svou knihovnou (či spíše kompexním vývojovým prostředím) Qt, na němž je postaveno kupříkladu uživatelské rozhraní KDE. Narazíte na něj snad ve všech současných linuxových distribucích.

Bouřlivý rozvoj chytrých mobilních telefonů a konvergence mobilů a kapesních počítačů přivedla i Trolltech k myšlence přímé podpory mobilních funkcí ve svém mobilním systému. Proto začátkem listopadu představil svůj nový systém Qtopia Phone Edition.

Výsledek přirozeného vývoje?

Ten vychází ze současného prostředí Qtopia, které můžete znát kupříkladu z již zmiňovaných kapesních počítačů společnosti Sharp nebo si toto prostředí můžete sami nainstalovat kupříkladu na kapesní počítač iPAQ či jiné původně dodávané s operačním systémem Microsoftu.

Hlavní rozdíly mezi současným systémem Qtopia a novým Qtopia Phone Edition lze najít dva. Zatímco současné prostředí je přizpůsobeno především pro displeje s větším rozlišením (řádově 320 x 240 obrazových bodů a vyšší) a dotykovým ovládáním, novější Phone Edition je upraveno speciálně pro řádově menší displeje chytrých mobilních telefonů, z nichž nemnohé dokonce ani nepodporují ovládání prostřednictvím dotykového pera. Druhý rozdíl je v implementaci systémové aplikace Phone, která má za úkol spravovat telefonní část přístroje, vytvářet, přijímat a provádět běžné hlasové hovory.

V základní dodávce systému najdete aplikace pro základní správu času (kalendář, úkolovník, poznámkový blok), multimediální přehrávač (podpora souborů WAV, MP3, MPEG4, AIFF), aplikace pro práci v prostřední internetové sítě (webový prohlížeč Opera, emailový klient, klient systému pro přímou komunikaci Jabber, vzdálený přístup prostřednictvím SSH) i několik jednoduchých her,

Vaše data mohou být snadno synchronizovány se stolním či přenosným počítačem buďto s Microsoft Outlookem, nebo s vlastním softwarem Qtopia Desktop, který je svým vzhledem velmi podobný aplikaci Palm Desktop běžně dodávané s kapesními počítači s operačním systémem Palm.

Pro seriózní použití této platformy hovoří již poměrně široké portfolium nabízených aplikací, kterých je již více než jedna tisícovka. Další aplikace stále vznikají a velká většina z nich je dostupná pod licencí GPL, tedy povětšinou zdarma. Samozřejmostí je také plné podpora aplikací vytvořených v programovacím jazyce Java a jejich těsná provázanost s operačním systémem.

Jako hub po dešti?

Společnost Trolltech prozatím oznámila, že jedinými výrobci, který již tento systém objednali, jsou společnost Sharp a americká Motorola, která s Qtopií Phone Edition počítá ve svém chytrém mobilu A760. Operační systém Qtopia Phone Edition bude podle našich informací v krátké době poskytnut Linuxové komunitě, proto se dá předpokládat, že si jej časem budeme moci svépomocí nainstalovat i do chytrých mobilů jiných výrobců.

Nejčtenější

T-Mobile nabídne neomezený tarif, navíc ruší úvazky

T- Mobile.

Operátor T-Mobile zařadí od září do své nabídky neomezený tarif, který lze pořídit hned v několika variantách. Ten...

V Česku se spojují dva operátoři. Chtějí být tím čtvrtým na trhu

Ilustrační snímek

Jedním ze zájemců o frekvence pro budoucí 5G sítě v Česku je operátor Nordic Telecom, který chce vystavět vlastní síť v...

Pokusní králíci T-Mobilu ukázali, že neomezená data lidi nepálí

Králík

T-Mobile udělal letos v létě ze své sítě laboratoř, kde mu vlastní i noví zákazníci ukázali, nakolik potřebují...

Note 10 nemá rámeček z oceli. A Samsung si už nedělá legraci z Applu

Samsung Galaxy Note 9

Původně to vypadalo, že nový Galaxy Note 10 bude opravdu exkluzivní smartphone. Samsung u něj uváděl, že má rámeček z...

Do Česka míří další supersmartphone. Od kdysi velmi populární značky

Lenovo Z6 Pro

Po delší odmlce se na český trh vrací mobily značky Lenovo. Od podzimu bude v prodeji i špičkový model Z6 Pro. Má...

Další z rubriky

I lepší verze nestojí ani 3 tisíce korun. To je nové nejlevnější Xiaomi

Redmi 7A

Levné telefony výrobce Xiaomi umí a nejnovější model 7A je toho důkazem. Stojí méně než tři tisíce a přitom umí...

Toto jsou nejlepší smartphony za uplynulý rok. Každý je něčím výjimečný

Top smartphony léta 2019

Zanedlouho začne na trh nastupovat nová vlna top smartphonů, prvním z nich je Samsung Galaxy Note 10. Přesto modely,...

Odolná LG K40s a K50s mají větší displej i baterii. Budou levná

LG K50s a K40s. Novinky střední třídy, které LG naplno ukáže až v Berlíně

K40s a K50s, tak se jmenují nejnovější přírůstky ve stáji LG. Jedná se o nástupce modelů z jara letošního roku, kterým...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz