Záplava nových Samsungů Galaxy. Model pro každého člena rodiny

aktualizováno 
Berlín (Od zvláštních zpravodajů Mobil.cz) - Na veletrhu IFA v Berlíně se korejský Samsung pochlubil širokou škálou modelů androidí řady Galaxy. Novinek je tolik, že lze bez nadsázky říci, že Samsung nabízí smartphone opravdu pro každého zákazníka.

Na doslova obřím stánku firmy Samsung v rámci veletrhu IFA v Berlíně jsme k nafocení sehnali záplavu zcela nových telefonů androidí řady Galaxy. Když nepočítáme Galaxy Note, Galaxy Tab 7.7 a Galaxy S II LTE, které vám představujeme v samostatných článcích, zbývajících novinek je pět. K tomu jsme si ještě poprvé na živo mohli prohlédnout dva dříve představené modely.

Samsung tak vzal Berlín útokem a je jasně vidět, že komplikované právní bitvy s Applem ho (až na drobné výjimky) nijak neodrazují od uvádění nových modelů. Všechny nové přístroje řady Galaxy pokračují v nastoleném designovém trendu, což je další důkaz toho, že si Samsung pevně stojí za svým.

Představené modely už zapadají do nového pojmenovávacího schématu, které firma před časem odhalila. Možná i proto tak Samsung připravil novinky napříč kompletním portfoliem. Pevně na svém místě zatím zůstává pouze špičkový model Galaxy S II, který dostal jen vylepšeného bratříčka s podporou LTE. Ostatní modely samsungu ale dostaly svého nástupce. Z některých důvodů se ale určitých modelů na našem trhu nedočkáme. V podstatě ale čeští zákazníci o nic nepřijdou, stále si budou moci vybírat z neobvykle širokého portfolia.

Samsung Galaxy R – luxus, který u nás nebude

Mobilní telefony řady R označuje samsung jako luxusní modely s velmi dobrou výbavou. Přístroje se řadí těsně pod top modely řady S a měly by nabízet hodnotnější design i zpracování. První zástupce této řady je vlastně jen mírně odlehčenou variatnou současné špičky Galaxy S II.

Telefon tak pohání SOC (System On Chip) Tegra 2 s dvojicí 1 GHz procesorů, kterým asistuje 1 GB vnitřní paměti a grafická jednotka GeForce s velmi nízkým energetickým odběrem.

Samsung Galaxy R
Samsung Galaxy R

Displej má v úhlopříčce 4,2", není ale použita špičková technologie sAMOLED Plus, ale S-LCD, rozlišení zůstalo na WVGA. Vestavěný fotoaparát zachytí nejvýše pětimegové snímky nebo videa v rozlišení 1 280 x 720 bodů.

Trochu slabší výbavu ovšem Galaxy R velkou měrou kompenzuje použitými materiály, na těle telefonu převládá kov a dotykový smartphone působí opravdu až luxusním dojmem. To se samozřejmě odrazí na výsledné ceně telefonu, která může být v závěru o něco vyšší, než je u "ryzího" Galaxy S II. České zastoupení značky však o jeho zařezení do prodeje prý zatím nepočítá.

Název Samsung Galaxy R (I9103)
Rozměry [mm]

66 × 125 × 9,5

Hmotnost [g] 135 g
Platforma Google Android 2.3 (Gingerbread)
Čipová sada Tegra 2 250, 2 × 1 GHz (jádra ARM-Cortex A9), ULP GeForce
RAM 1 GB
FlashROM 8 GB
Paměťový slot microSD (podpora SD 2.0)
Sítě Quadband GSM, UMTS 900/2100 Mhz
Data GPRS, EDGE, HSPA
Displej - rozlišení 480 × 800 pix
Displej - úhlopříčka 4,2" (107 mm)
Satelitní navigace ano
Wi-fi 802.11 b/g/n, DLNA
Bluetooth verze 3.0, A2DP
Digitální fotoaparát 5.0 MPix, autofokus, blesk, makro, detekce úsměvu, geotagging, 720p videa v 30 snímcích/s
Další kovové tělo, Gorrila glass, wi-fi hotspot, UI TouchWiz, akcelerometr, gyroskop, podpora DivX/Xvid, FM rádio, 3.5 mm audio jack, senzor přiblížení, Swype
Baterie 1 650 mAh

Samsung Galaxy Y – levný elegán

Zcela na druhém konci nabídky chytrých telefonů značky Samsung bude stát nový Galaxy Y. Jeho cena by se měla pohybovat okolo hranice 3 000 korun, novinka by tedy měla být levnější než současný hit Galaxy Mini, který vlastně nahrazuje. Oproti modelu Mini působí Galaxy Y daleko dospělejším dojmem. Design je elegantní a nehraje tolik na mladistvou notu – je to smartphone pro spíše konzervativně uvažující zákazníky.

Samsung Galaxy Y
Samsung Galaxy Y

Musíme říci, že použité materiály (byť jde stále o plasty) i kvalita zpracování nás velmi mile překvapily. Také třípalcový displej je v dané cenové kategorii lehký nadstandard, naopak jeho rozlišení 320 x 240 pixelů je zcela běžné. Kvalitou pochopitelně nemůže TFT-LCD displej konkurovat špičkovým zobrazovačům s AMOLED technologií, ale na druhou stranu za danou cenu nabízí opravdu hodně. Galaxy Y se opravdu nemá zač stydět a dokazuje, že smartphone s kompletní výbavou vůbec nemusí být drahý.

Kompromisů, které Galaxy Y dělá, je opravdu minimum. Telefon používá aktuální verzi androidu – 2.3 Gingerbread, pohání ho procesor s taktem 832 MHz, nechybí veškeré bezdrátové technologie včetně wi-fi v konfiguraci n a Bluetooth 3.0. Jediným výraznějším ústupkem ve výbavě je pouze dvoumegapixelový fotoaparát. Na Galaxy Y se opravdu těšíme, je to velmi příjemný smartphone, který „sedne“ do každé kapsy.

Název Samsung Galaxy Y (S5360)
Rozměry [mm]

58 × 104 × 11,5

Hmotnost [g] 97,5 g
Platforma Google Android 2.3 (Gingerbread)
Procesor 832 MHz
Paměťový slot microSD (podpora SD 2.0)
Sítě Quadband GSM, UMTS 2100 Mhz
Data GPRS, EDGE, HSPA
Displej - rozlišení 240 × 320 pix
Displej - úhlopříčka 3,0" (77 mm)
Satelitní navigace ano
Wi-fi 802.11 b/g/n
Bluetooth verze 3.0, A2DP
Digitální fotoaparát 1.92 MPix, autofokus, makro, QVGA videa při 15 snímcích/s
Další UI TouchWiz, akcelerometr, 3.5 mm audio jack, FM rádio, Swype
Baterie 1 200 mAh

Samsung Galaxy W – střední třída téměř bez kompromisů

Samsung Galaxy W je přístroj, který se řadí do střední třídy a pravděpodobně se stane nástupcem populárního, ale trochu nevýrazného modelu Galaxy Ace. Design zůstává poměrně konzervativní, Samsung jen po vzoru Galaxy R a Galaxy S II LTE přidal více oblin a větší vroubkovanou plochu na krytu baterie. Tento trend u nových modelů velmi oceňujeme, minimalizují se tak různé odlesky a viditelné otisky prstů.

Samsung Galaxy W
Samsung Galaxy W

Ačkoli je Galaxy W model střední třídy, výbavou opravdu kompromisy nedělá. Snad jen displej s technologií TFT LCD trochu zaostává za současnou vyšší třídou. Opět se ale displej nemá zač stydět, barevné podání je na velmi dobré úrovni, oproti AMOLED displejům trpí snad jen pozorovací úhly. Rozlišení 800 x 480 pixelů je na úhlopříčce 3,7 palce špičkové. Telefon opět používá Android Gingerbread a pohání jej silný procesor s taktem 1,4 GHz. Na střední třídu tedy nebývalé parametry.

Když k tomu připočteme ještě 4 GB vnitřní paměti a slušnou baterii s kapacitou 1 500 mAh, je jasné, že Samsung Galaxy W má našlápnuto k hodně dobrým prodejním výsledkům. I nám se velmi líbí, je to výborně vybavený přístroj, který nebude mít zásadní nedostatky.

Název Samsung Galaxy W (I8150)
Rozměry [mm]

59,8 × 115,5 × 11,5

Hmotnost [g] 109,9 g
Platforma Google Android 2.3 (Gingerbread)
Čipová sada Qualcomm Snapdragon MSM8255T, 1,4 GHz (jádro Scorpion), Adreno 205
RAM 512 MB
FlashROM 4 GB
Paměťový slot microSD (podpora SD 2.0)
Sítě Quadband GSM, UMTS 2100 Mhz
Data GPRS, EDGE, HSPA
Displej - rozlišení 480 × 800 pix
Displej - úhlopříčka 3,7" (94 mm)
Satelitní navigace ano
Wi-fi 802.11 b/g/n
Bluetooth verze 3.0, A2DP
Digitální fotoaparát 5.0MPix, autofokus, blesk, makro, 720p videa při 30 snímcích/s, geotagging, sekundární VGA kamera
Další UI TouchWiz, akcelerometr, 3.5 mm audio jack, FM rádio, Swype, senzor přiblížení
Baterie 1 500 mAh

Samsung Galaxy M Pro – klávesnice, která u nás nebude

Jestli mohou zákazníci trochu litovat toho, že se některý model Samsungu na náš trh nedostane, tak je to případ modelu Galaxy M Pro. Jeho výbava opět odpovídá střední třídě – třeba 1 GHz procesor donedávna patřil jen do špičkových přístrojů. Hlavním lákadlem M Pro je ale jeho klávesnice. Tento model je jedním z mála qwerty androidích smartphonů s klasickou nevysouvací konstrukcí a svou výbavou by si mohl vyšlápnout na „facebookové“ HTC ChaCha.

Samsung Galaxy M Pro
Samsung Galaxy M Pro

Jenže na českém trhu si na něj nevyšlápne, Samsung se rozhodl u nás prodávat jen levnější model Y Pro (představení níže). Je to trochu škoda, protože klávesnice modelu M Pro je vynikající a i delší texty se na ní píší s lehkostí a nebývalou jistotou. To bohužel pro klávesnici levnějšího modelu neplatí. Po designové stránce jsou si oba přístroje velmi podobné, M Pro jen využívá lepší materiály. Lepší je i displej, který na úhlopříčce 2,66 palce nabízí rozlišení 320 x 480 pixelů.

Název Samsung Galaxy M Pro (B7800)
Rozměry [mm]

66 × 113,5 × 10

Hmotnost [g] 108,4 g
Platforma Google Android 2.3 (Gingerbread)
Procesor 1 GHz
Paměťový slot microSD (podpora SD 2.0)
Sítě Quadband GSM, UMTS 900/2100 Mhz
Data GPRS, EDGE, HSPA
Displej - rozlišení 480 × 320 pix
Displej - úhlopříčka 2,66" (67 mm)
Satelitní navigace ano
Wi-fi 802.11 b/g/n
Bluetooth verze 3.0, A2DP
Digitální fotoaparát 5.0MPix, autofokus, blesk, makro, detekce úsměvu, geotagging, sekundární VGA kamera
Další trackpad, UI TouchWiz, akcelerometr, 3.5 mm audio jack, FM rádio, senzor přiblížení
Baterie 1 350 mAh

Samsung Galaxy Y Pro – levný pisálek

To levnější Galaxy Y Pro už tak hodnotným dojmem nepůsobí, ale kvalita provedení je stále na vysoké úrovni. Samsung i u levných modelů neponechává nic náhodě. Displej má úhlopříčku 2,6 palce a „levné“ rozlišení 320 x 240 pixelů. Dalším drobným ústupkem ve výbavě je jen třímegapixelový fotoaparát (oproti pětimegovému) a procesor se stále velmi slušným taktem 832 MHz.

Samsung Galaxy Y Pro
Samsung Galaxy Y Pro

Jak jsme již psali výše, trochu zklamáním je pro nás klávesnice modelu Y Pro. Při psaní je měkká a klávesy nedávají uživateli dostatečně jistou odezvu. Pro delší psaní tak bude klávesnice vyžadovat trochu více cviku a zvyku. I levný qwerty samsung je ale stále velmi sympatické zařízení, které navíc nebude mít na trhu příliš mnoho konkurentů.

Název Samsung Galaxy Y Pro (B5510)
Rozměry [mm]

63,5 × 110,8 × 11,5

Hmotnost [g] 108,6 g
Platforma Google Android 2.3 (Gingerbread)
Procesor 832 Mhz
Paměťový slot microSD (podpora SD 2.0)
Sítě Quadband GSM, UMTS 900/2100 Mhz
Data GPRS, EDGE, HSPA
Displej - rozlišení 320 × 240 pix
Displej - úhlopříčka 2,66" (67 mm)
Satelitní navigace ano
Wi-fi 802.11 b/g/n
Bluetooth verze 3.0, A2DP
Digitální fotoaparát 3,15 MPix, autofokus, blesk, makro, detekce úsměvu, geotagging
Další trackpad, QWERTY klávesnice, UI TouchWiz, akcelerometr, 3.5 mm audio jack, FM rádio
Baterie 1 200 mAh

Samsung Galaxy Xcover – odolný kousek

Odolný Samsung Galaxy Xcover byl představen už před časem, berlínský veletrh byl ale pro nás první příležitostí se s ním seznámit. Xcover bude už třetím odolným androidem, o zákazníky bude bojovat s Motorolou Defy a Sony Ericssonem Xperia Active.

Samsung Galaxy Xcover
Samsung Galaxy Xcover

Z této trojice nabízí zdaleka největší displej, odolností na pohled se řadí na druhé místo za Sony Ericsson. Reálné výsledky ale pochopitelně mohou být zcela jiné. V ruce je Galaxy Xcover docela pořádným kouskem telefonu, překvapí ale relativně nízkou hmotností. U takového odolného modelu bychom čekali větší zátěž. Xcover bude rozhodně zajímavou volbou pro ty, kdo hledají dobře vybavený chytrý mobil a zároveň jsou například aktivními sportovci. Telefon ale dobře poslouží i těm, kdo se jednoduše nechtějí bát, že přístroj snadno neopatrností zničí.

Název Samsung Galaxy Xcover (S5690)
Rozměry [mm]

66 × 122 × 12

Hmotnost [g] 116 g
Platforma Google Android 2.3 (Gingerbread)
Procesor Marvell 800 Mhz
RAM 512 MB
Paměťový slot microSD (podpora SD 2.0)
Sítě Quadband GSM, UMTS 900/2100 Mhz
Data GPRS, EDGE, HSPA
Displej - rozlišení 320 × 480 pix
Displej - úhlopříčka 3,65" (93 mm)
Satelitní navigace ano
Wi-fi 802.11 b/g/n
Bluetooth verze 3.0, A2DP
Digitální fotoaparát 3,15 MPix, autofokus, blesk, makro, detekce úsměvu, geotagging, sekundární VGA kamera
Další certifikace IP67 (odolnost vůči vodě, prachu, nárazu), wi-fi hotspot, Gorrila glass, UI TouchWiz, akcelerometr, 3.5 mm audio jack, senzor přiblížení

Samsung Galaxy S II white – bílá verze top modelu

Samsung v Berlíně vystavoval i bílou verzi svého velmi populárního top modelu Galaxy S II. Tento kousek se zanedlouho začne prodávat i u nás a rozšíří tak nabídku. Bílá verze je velmi elegantní při pohledu zepředu, dojem ale trochu kazí zadní část telefonu.

Samsung Galaxy S II white
Samsung Galaxy S II white

Důvod je jednoduchý – Samsung se rozhodl oproti svým současným zvykům použít na zadním krytu hladký lesklý plast. Ten se hodně špiní a zapatlává, takže jsou na něm vidět všechny otisky prstů. Své fanoušky si ale bez pochyby bílá verze Galaxy S II najde.

 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

První oběť obchodní války. Google poslal ke dnu nový Honor 20 Pro

Honor 20 a 20 Pro

Rozpačité představení novinek od Honoru následuje další překvapivá informace. Model 20 Pro nedostal Android certifikaci...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

Vodafone naštval zákazníky. Kvůli změně účtování hovorů zaplatí více

Ilustrační snímek

Vodafone od července razantně mění způsob účtování hovorů u předplacených karet. Namísto současné tarifikace 60+1, kdy...

Překročí naše představy. Blíží se revoluce v designu smartphonů

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Několik lidí stojících za úniky informací ohledně nových smartphonů se shodují, že letos nás čeká ještě jeden přelom v...

Další z rubriky

Tři modely jedné řady. Radíme, který Samsung Galaxy S10 vybrat

Modelová řada Samsung Galaxy S10

Výrobci mobilních telefonů v poslední době čím dál častěji sahají k taktice několika top variant v jedné modelové řadě....

Výhodný Supersmarthphone Asus má otočný foťák a stojí 13 tisíc

Asus Zenfone 6

Ke květnové várce mobilních novinek se přidává také tchajwanský Asus. Jeho novinka Zenfone 6 je opět špičkový...

Motorola se srdcem od Samsungu má průstřel v opravdu širokém displeji

Motorola One Vision

Motorola má nový model s čistým Androidem. Jmenuje se One Vision a na první pohled zaujme průstřelem velmi širokého...

Najdete na iDNES.cz