Xiaomi 12S Ultra získalo v testu fotomobilů organizace DxO Mark skvělé skóre 138 bodů, což stačí na páté místo v žebříčku fotomobilů. To je na první pohled výtečný výsledek, Xiaomi třeba o bod překonalo etalon v podobě iPhonu 13 Pro Max. Jenže se na to dá dívat i trochu jinou optickou: nejnovější Xiaomi překonalo v podstatě rok starý iPhone „jen“ o bod a až zanedlouho přijde iPhone s pořadovým číslem 14, bude nejspíš ztráta výrazná.
A pak je tu ještě porovnání s předchůdcem. Vloni v dubnu představené Xiaomi Mi 11 Ultra totiž ve stejném testu DxO Mark získalo 143 body, tedy o 5 bodů více než nový model. To mu doposud stačí na třetí místo mezi nejlepšími fotomobily. Spojení značek Xiaomi a Leica tedy nezafungovalo tak, jak si asi obě firmy přály. Xiaomi zároveň ztrácí na přístroje, které jsou vlastně „pohrobky“ spolupráce Huaweie a značky Leica. V žebříčku vede Honor Magic 4 Ultimate, druhé místo patří Huaweii P50 Pro, na kterém ještě logo Leica najdeme, čtvrtý je v žebříčku Mate 40 Pro+, což je dva roky starý telefon také ještě z éry spolupráce značek Huawei a Leica.
Žebříček fotomobilů DxO Mark146 – Honor Magic 4 Ultimate |
Za pozornost stojí, že je přitom ztráta nového Xiaomi 12S Ultra na svého předchůdce v podstatě konstantní. Zatímco Mi 11 Ultra dostalo v testu DxO Mark za focení 148 bodů, 12S Ultra má za stejnou disciplínu o 4 body méně. Stejné je to u zoomu: Mi 11 Ultra má 100 bodů, 12S Ultra bodů 96. A i u videa je ztráta čtyřbodová, je to 117 bodů pro starší model, 113 pro ten novější.
Ve většině jednotlivých hodnocených disciplín pak vykazuje Xiaomi 12S Ultra mírnou ztrátu, která se však prohlubuje třeba u automatického ostření, bokeh efektu, ale překvapivě také třeba u kvality náhledu snímku při samotném fotografování. U zoomu nestačí na starší model teleobjektiv, zatímco ten širokoúhlý přeci jen vykázal mírné zlepšení. U natáčení videa zase novinka ztrácí šumem a také horší stabilizací obrazu.
Hardware obou fotomobilů je přitom špičkový, takže propad jde prostě na vrub odladění foťáku. Starší Xiaomi Mi 11 Ultra má hlavní padesátimegapixelový čip s optikou o světelnosti f/2.0, 12S Ultra dostalo o něco větší jednopalcový čip s rozlišením 50,3 megapixelu a optikou se světelnosti f/1.9. Širokoúhlé foťáky jsou u obou modelů 48megapixelové s v podstatě stejnými parametry, zoom také zůstal u shodných parametrů: tedy opět 48 megapixelů a pětinásobného přiblížení s f/4.1.
S mírně inovovanou technikou si tedy u Xiaomi a značky Leica prostě neporadili úplně ideálně. DxO Mark mluví ve svém shrnutí testu zejména o tom, že fotoaparáty obecně podávají trochu nevyvážené výkony: někdy se povede fantastický snímek, jindy to bez zjevného důvodu tak skvělé není. Zařízení se tak při focení nedá důvěřovat tolik jako některým konkurentům. Situaci může časem asi zlepšit softwarový update, otázkou ale je, jestli DxO Mark třeba provede opakovaný test, který by pomohl reputaci foťáku trochu napravit.