Windows Mobile 7: z gruntu nový systém, který má šanci pokořit svět

  18:04aktualizováno  16. února 12:18
Zapomeňte na miniaturní tlačítka či utopené křížky v horním rohu. Nové Windows Mobile 7, které v Barceloně uvedl sám šéf Microsoftu Steve Ballmer, jsou z gruntu nový systém. Vycházejí z rozhraní hudebního přehrávače Zune HD a první telefony s touto novinkou dorazí na trh na podzim roku 2010.

Windows Mobile 7 jsou nejen zcela novým operačním systémem pro mobilní telefony, ale i ucelenou platformou pro vývojáře softwaru i výrobce mobilních telefonů. Firma se navíc zcela vzdala původního názvu a nově svůj operační systém a telefony jím vybavené nazývá souhrnně Windows Phones 7 Series.

Prohlédněte si interaktivní ukázku nového systému Windows Mobile 7

Nový systém je zcela přizpůsoben pohodlnému ovládání telefonů prstem; titěrné klávesy Microsoft vyměnil za výrazná textová pole a od základu přepracoval i logiku ovládání. Uživatelské rozhraní se inspirovalo u již prodávaného hudebního přehrávače Zune HD. Softwarový gigant se tak nesnížil k pouhému kopírování logiky ovládání průkopnického iPhonu.

Nové Windows Mobile 7

Domácí obrazovku WP7 nově charakterizují aktivní náhledy jednotlivých aplikací (takzvané gadgety), které uživatele na první pohled informují o zmeškaných hovorech, přijatých zprávách či dění na komunitních portálech. Lehce lze odtud přistupovat i k jednotlivým funkcím telefonu jako je fotogalerie, hudební přehrávač či seznam kontaktů.

Jednotlivé panely jsou aktivní a dokáží například zobrazovat veškeré informace o zvolených přátelích včetně aktualizace jejich stavů v různých sociálních sítích. Aktualizace se přitom neomezuje pouze na text, ale zaznamenává například i nově přidané fotografie. Tyto panely si lze libovolně přizpůsobovat, k dispozici budou například i pro náhled do emailových schránek a pro další služby.

Základem celého systému se stalo šest oblastí, ve kterých se tématicky sdružují všechny související funkce a aplikace. Microsoft celý systém rozdělil do sekcí Lidé, Obrázky, Hry, Hudba + Video, Marketplace a Kancelář. Důraz byl kladen zejména na silné propojení všech funkcí telefonu s komunitními službami.

Firma při představení nového systému nebyla příliš sdílná. S velkou pompou předvedla v podstatě jen obrázky toho, jak Windows Phone 7 budou vypadat. Zástupci firmy sice měli k dispozici reálný přístroj s novým operačním systémem, otázkou ale zůstává, nakolik byl funkční.

Nové Windows Mobile 7Nové Windows Mobile 7Nové Windows Mobile 7

Otazník nadále visí nad podporou multitaskingu, na tuto otázku se na tiskové konferenci nedostalo. Podle všeho jej ale nový systém skutečně podporovat nebude. "Vyplývá to z jeho logiky, pochybuji, že by na tomhle multitasking vůbec nějak povolili," sdělil nám kolega přímo z místa. Mnohé zdroje potvrzují, že běh aplikací na pozadí WP7 nepodporují.

Jistá už naopak je zpětná nekompatibilita se staršími mobilními Windows, Microsoft bude paralelně vyvíjet nové WM7 i starší platformu WM 6.5. Potvrzen byl i odklon od technologie Flash, firma ji nahradí svým vlastním produktem Silverlight. Nový systém nepovolí výrobcům mobilů jeho další přizpůsobování, vzhled nové platformy tak bude unifikovaný.

Mobile World Congress 2010 - Globální konference mobilních technologií a služeb

Aplikace již zřejmě nebude možné nahrávat do telefonu přímo z počítače či stahovat odkudkoli z internetu. Po vzoru Applu a jeho Appstore umožní Microsoft stahování nových programů jen ze svého aplikačního obchodu Marketplace, kde budou dostupné jen programy jím posvěcené. Tato informace sice nebyla oficiálně potvrzena, z logiky nového přístupu k aplikacím ale sama vyplývá.

Pro synchronizaci telefonů s WP7 nově poslouží software k přehrávači Zune, přístroje nebudou komunikovat s Device Center ve "velkých" Windows.

Operační systém Windows Mobile 7Operační systém Windows Mobile 7Operační systém Windows Mobile 7

Pro vyhledávání bude v novém systému použit firemní vyhledávač Bing. Přímo podporovány budou i komunitní služby typu Facebook, Twitter a podobně. Nově se v něm objeví také herní služba Xbox LIVE, která mimo jiné komunitní služby sdružuje. Zda bude tato služba dostupná i Čechům ale není prozatím jasné, dosud se omezovala jen na vybrané státy.

I u nového systému zachová Microsoft silnou podporu pracovních funkcí, pro které jsou současné Windows Mobile tolik ceněny. Firma tak i pro novou platformu vyvinula mobilní kancelářský balíček Microsoft Office. Vylepšeny byly i ostatní nástroje pro organizaci času.

Operační systém Windows Mobile 7Operační systém Windows Mobile 7Operační systém Windows Mobile 7

Pro plné využití nových Windows Phone 7 bude zřejmě po vzoru ostatních moderních operačních systémů nutný permanentní přístup k mobilnímu internetu. V tiskové zprávě firma například uvádí podporu automatické synchronizace multimédií s online službami.

Nová platforma je pro Microsoft velice důležitá. S příchodem nových operačních systémů typu iPhone OS X, Web OS od Palmu či Android od Google totiž začal rapidně ztrácet s mobilními Windows svou dlouze budovanou pozici na trhu. Windows Mobile 7 mají tento vývoj zvrátit.

Autor:
 

Nejčtenější

Neuvěřitelné. Xiaomi má fotomobil se 48 megapixely pod tři a půl tisíce

Xiaomi Redmi Note 7

Nejnovější přírůstek do rodiny zařízení Xiaomi se pokusí utéct konkurenci. Má totiž fotoaparát s nejvyšším rozlišením...

Z auta už nebudeme koukat. Místo oken budou displeje

CES 2019 výstaviště 4

Lasvegaský veletrh CES patří bezesporu mezi nejočekávanější akce roku. Nejen mobilní výrobci totiž v městě hříchu...

Babiš ukázal řediteli Vodafonu grafy. Data jsou v Česku drahá

Cena mobilních dat je vládní priorita, říká Babiš

Premiér Babiš ve videu na svém facebookovém profilu odpověděl na otázku, jestli jeho strana ANO bude řešit vysoké ceny...

Honor s průstřelem displeje má zázračný 3D foťák a nebude drahý

Honor View 20

Značka Honor postupně představuje svůj nový špičkový smartphone View 20. V Číně ho nejprve ukázala coby model V20, teď...

LG předvedlo krásné chytré hodinky, mají skutečné ručičky

Chytré hodinky LG Watch W7

Už v závěru loňského roku představilo LG nové chytré hodinky s operačním systémem Wear OS od Googlu. Novinek na tomto...

Další z rubriky

Mobilnímu trhu v Číně vládne velká čtyřka, nikoho mezi sebe nepustí

Sídlo Huawei (18.12.2018).

V Číně najdeme nespočet výrobců smartphonů. Ti ovšem proti velkým hráčům nemají šanci. Letos je čekají ještě krušnější...

Tajemné sony dosáhlo rekordu v AnTuTu. Jde o chystanou Xperii XZ4?

Chystaná Sony Xperia XZ4

Syntetický test AnTuTu je roky spolehlivým ukazatelem výkonu smartphonů a tabletů. Žebříčkem by brzy mohla zatřást...

Víme, jak by mohl vypadat nejnovější iPhone s trojitým fotoaparátem

První render chystaného iPhonu se třemi objektivy

Přestože nás od očekávaného uvedení letošních iPhonů dělí ještě osm měsíců, pozvolna se začínají objevovat spekulace o...

Najdete na iDNES.cz