Sony Ericsson W880i

Sony Ericsson W880i

Walkman ostrý jako břitva – recenze Sony Ericssonu W880i

  • 62
Podobně jako finská Nokia se i Sony Ericsson tenkým telefonům vyhýbal. Zdá se však, že čekání se vyplatilo. Je možné, že Sony Ericsson našel recept na ideální „žiletku“? To se dozvíte v našem testu.

Mánii kolem tenkých telefonů rozpoutala Motorola s modelem Razr. A od té doby jsou tenké mobily pro tohoto výrobce příznačné a zdá se, že Motorola vyrábí jen tenké telefony. A ty, co tenké nejsou, zůstávají u zákazníků víceméně nepovšimnuté.


Katalog mobilů:

Sony Ericsson W880i Motorola SLVR L9 Samsung X820

Samsung P310 LG KG320 Nokia 6300

Katalog mobilů: Sony Ericsson W880i a tenké stylovky ostatních výrobců - ještě neprodávaná Motorola SLVR L9, Samsung X820 a P310, LG KG320s a Nokia 6300

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:

Tenký stylový telefon se špičkovým přehrávačem hudby vyrobený z kvalitních materiálů.


Trendu tenkých mobilů se také velmi rychle chytli korejští výrobci. LG a především Samsung tak přispěchali s řadou tenkých telefonů, kterými chtěli přetáhnout zákazníky Motorole. A právě Samsung bývá dnes považován za krále tenkých mobilů, zdá se, že souboj o nejtenčí mobil konkurence asi vzdala.

Sony Ericsson zůstával dlouhou dobu klidný a do segmentu hubeňourů se nijak nehrnul. A ani svým dnešním vstupem se nesnaží nijak ohrozit pozici Samsungu, coby výrobce nejtenčích mobilů všech myslitelných kategorií. Jenže přesto, nebo možná právě proto, se má konkurence s příchodem W880i čeho bát.

Vzhled a konstrukce – pro fanoušky techniky

Jestliže konstrukci W880i můžeme jednoduše popsat jako tenkou, hodnocení designu přístroje lze jednoduše paušalizovat na prosté: technicistní. Černo-oranžová barevná varianta trochu více provokuje právě svým nápadným zbarvením, námi testovaná verze kombinující stříbrnou a černou barvu navozuje více hi-tech dojem.

Sony Ericsson W880i

Sony Ericsson W880i Sony Ericsson W880i Sony Ericsson W880i

Sony Ericsson W880i Sony Ericsson W880i Sony Ericsson W880i

Ačkoli tvary přístroje jsou velmi strohé a jednoduché, svými detaily a jejich zpracováním přináší Sony Ericsson trochu svěží vítr do mnohdy nerozeznatelných řad mobilních telefonů. Tenký Walkman si prostě s jiným telefonem na trhu nespletete. Reakce okolí na vzhled telefonu jsou velmi pozitivní a během testování jsme nenarazili na nikoho, komu by se tenký Sony Ericsson nelíbil.

Celý telefon je vlastně jednoduchý plochý kvádřík o rozměrech 103 x 46 x 9,5 mm s mírně zakulacenými rohy. Tloušťka telefonu sice nepatří k naprosto rekordním hodnotám, i tak je ale na první pohled velmi impozantní. Sony Ericsson ovšem využil drobný trik – přístroj opticky zeštíhluje jeho dvoubarevná kombinace.

Sony Ericsson W880i

Sony Ericsson W880i Sony Ericsson W880i Sony Ericsson W880i

Sony Ericsson W880i Sony Ericsson W880i Sony Ericsson W880i

V případě našeho testovacího kusu tvoří černá barva celou zadní plochu a také větší část boků. Použitý plast má lehce pogumovanou povrchovou úpravu, což zlepšuje pocit při držení telefonu v ruce a telefon také neklouže po podložce. Materiál se však snadno upatlává. Černá plocha zad a boků telefonu v sobě rovněž ukrývá všemožné ovládací, designové a funkční prvky. Na zádech najdeme čočku fotoaparátu, logo výrobce, drobnou zdířku hlasitého reproduktoru, očko pro provlečení poutka a samozřejmě nesmí chybět logo řady Walkman.

Sony Ericsson W880i

Sony Ericsson W880i Sony Ericsson W880i Sony Ericsson W880i

Sony Ericsson W880i Sony Ericsson W880i Sony Ericsson W880i

Nachází se zde také kryt baterie, který na svém místě drží dobře, otázkou je, jaká bude jeho trvanlivost. Na levé straně přístroje nalezneme titěrné tlačítko hudebního přehrávače, do spodní části boku se přestěhoval datový konektor a pod něj se ještě vešel slot pro paměťové karty. Na pravém boku miniaturizace pokračuje, nachází se zde drobná spoušť fotoaparátu a posuvný ovladač hlasitosti. Spodní strana telefonu je prázdná, na té vrchní můžeme spatřit pouze nápis Walkman.

Nejzajímavější ze všeho je ovšem přední strana přístroje. Její plochu tvoří broušený kov, pozornost na sebe strhávají i poněkud netradiční tlačítka. Ta jsou velmi drobná a opět působí dojmem, jako byste se o ně měli pořezat. Nad rozměrným displejem upoutá pozornost čočka fotoaparátu pro videohovory a vybroušené logo Walkman. To najdeme, tentokráte v tradiční oranžové barvě, i na spodní části pod klávesnicí. Mezi tím vším se nachází samozřejmě i ovládací klávesy, které jsou zasazeny do třech prolínajících se kruhových ploch.

Pokud vezmete W880i do ruky, překvapí vás rovněž jeho hmotnost. Ta činní pouhých 72 gramů. A to i přesto, že je mobil vyroben z velmi kvalitních materiálů a jeho zpracování je téměř příkladné. Drobné obavy snad může budit jen menší tuhost v krutu, ale tímto neduhem trpí všechny takto tenké telefony klasické konstrukce.

Displej a klávesnice – ostrý a ostrá

Displej W880i nabízí špičkové rozlišení 320 x 240 obrazových bodů. Jak však víme, nemusí to být vstupenka do elitní ligy. U Sony Ericssonu se však žádné zaváhání nekoná a displej můžeme označit za naprosto špičkový. Pomáhá mu v tom i podpora 262 000 barev. Zobrazení je perfektně jemné, výborné je i podání barev a solidní je i četnost na přímém slunečním světle.

Aby Sony Ericsson využil potenciál displeje a přístroje na maximum, připravil si pro tento model nová grafická schémata, která zatím v jiném přístroji nenajdete. Klasické hodně barevné téma s animacemi ikonek tu sice zůstalo, vedle něj si ale můžete zvolit tři další, která se k charakteru telefonu hodí podstatně více. Těm je společná podstatně jednodušší a stylovější grafika menu a také jedna zvláštnost. Při procházení první úrovně menu totiž telefon při změně položky lehce zavibruje.

Sony Ericsson W880i

Displej Sony Ericssonu W880i Displej Sony Ericssonu W880i Displej Sony Ericssonu W880i

Displej Sony Ericssonu W880i Displej Sony Ericssonu W880i Displej Sony Ericssonu W880i

Vlastnost je to zajímavá, protože přístroj tak dává vlastně jasnou odezvu, že na povel zareagoval a první úroveň menu se tak dá procházet i poslepu. Jenže ne každému se musí vibrování líbit a navíc toto řešení zbytečně ubírá drahocennou energii z akumulátoru. Vypnout přitom jde tak, že vypnete všechna vibrační upozornění telefonu. Druhou možností, jak se vibrací zbavit, je zvolit klasické schéma, to se ale k designu telefonu příliš nehodí. Uvítali bychom tedy, kdyby šla tato funkce vypnout samostatně.

K procházení menu samozřejmě slouží pro výrobce již tradiční ovládací schéma. Hlavní navigaci má na starosti čtyřsměrná klávesa a potvrzovací střed, sekundují jí kontextová tlačítka, mazací klávesa a klávesa zpět. Mezi tím se ještě potuluje tlačítko pro rychlý přístup k webu a klávesa vyvolávající menu zkratek. Ačkoli jsou ovládací prvky poměrně drobné, překvapivě dobře se mačkají a rozhodně nenastávají žádné problémy s orientací na klávesnici.

Sony Ericsson W880i

Sony Ericsson W880i Sony Ericsson W880i Sony Ericsson W880i

Sony Ericsson W880i Sony Ericsson W880i Sony Ericsson W880i

Konstatování o orientaci platí i pro numerický blok kláves. Drobné úzké klávesy poměrně výrazně vystupují nad povrch a prstem je tak lze snadno odlišit. Trochu kritiky si přeci jen klávesnice zaslouží. Tlačítka mají totiž trochu větší zdvih, než by bylo na takto drobné řešení nutné. A pravděpodobně z toho pramení občasná chybovost rozeznání stisků – někdy se stane, že telefon nezaregistruje především třetí, nebo čtvrtý rychlý stisk jedné klávesy za sebou. Celkově klávesnice rozhodně není určena mohutným prstům ani náruživým psavcům SMS zpráv. Nakonec ale není tak nepohodlná, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Výhrady nemáme ani k podsvícení klávesnice – to je bílé, rovnoměrné a přiměřeně intenzivní. Krátce se ještě zastavíme u bočních kláves. Ta určená pro přehrávač je stejně jako ostatní hmatově poměrně hůře rozlišitelná, ale její stisk je bezproblémový. Překvapivě pohodlně se ovládá posuvná klávesa ovládání hlasitosti. Nemusíte ji hledat, prostě stačí, když prstem přejedete po horní části boku v požadovaném směru a klávesu tak jakoby mimoděk potkáte a hlasitost upravíte.

Baterie – lámat rekordy ani nehodlá

Při pohledu na subtilní konstrukci přístroje se zdá, že výdrž telefonu nebude jeho silnou stránkou. Jistě, žádné rekordy se očekávat nedají, přesto však W880i svou výdrží příjemně překvapí. Baterie pod zadním krytem má totiž poměrně slušnou kapacitu – 950 mAh. A tak i při intenzivním používání vydrží Walkman bez nabíječky lehce přes dva dny.

Sony Ericsson W880i

Sony Ericsson W880i Sony Ericsson W880i Sony Ericsson W880i

Sony Ericsson W880i Sony Ericsson W880i Sony Ericsson W880i

Tou intenzivní zátěží máme na mysli zhruba hodinu hovoru denně, časté využívání fotoaparátu a hodně času stráveného prostým hraním si s přístrojem. W880i je totiž opravdu atraktivní kousek a pokud jej zrovna nebudete obdivovat sami, jistě se někdo takový najde ve vašem okolí. Telefon jsme také ponechali zapnutý v režimu, kdy střídavě využíval GSM a UMTS síť, podle toho, jaký signál byl dostupný.

Výdrž telefonu se při běžném způsobu používání prodlouží na dnes zcela běžné tři dny, takže opravdu není nač si stěžovat. Samozřejmě naopak, pokud budete intenzivně využívat především vestavěný přehrávač hudby, může se stát, že nabíječku budete vyhledávat každý den.

Telefonování a zprávy – snesitelná lehkost bytí

Přítomnost fotoaparátu na čelní straně prozrazuje podporu sítí třetí generace. Mimo nich W880i samozřejmě dovede fungovat v klasických GSM sítích na frekvencích 900/1800/1900 MHz. Dovoláte se s ním tedy na mnoha místech světa.

Na kvalitní výbavu v oblasti telefonování jsme u Sony Ericssonu zvyklí. Přitom se nemusí jednat o špičkové modely. Tím ovšem dnes testovaný kousek je, takže není nic ponecháno náhodě. Velmi kvalitní adresář s dostatkem položek, včetně narozenin a poznámky, je samozřejmostí. Kapacita je 1000 kontaktů, trochu nechápeme, proč je zde ještě druhé omezení, a to na 2500 čísel. Hodnota je to sice hodně vysoká a jistě dostatečná, i tak trochu zbytečná.

Sony Ericsson W880i

Displej Sony Ericssonu W880i Displej Sony Ericssonu W880i Displej Sony Ericssonu W880i

Displej Sony Ericssonu W880i Displej Sony Ericssonu W880i Displej Sony Ericssonu W880i

Sony Ericssony se již před časem naučily filtrovat hovory pomocí profilů. Jednoduše si vyberete, které skupiny, nebo kteří jednotliví volající, se vám mohou dovolat. Samozřejmostí je odlišení volajících individuálním vyzváněcím tónem, ten může pochopitelně být i ve formátu MP3.

Samotné telefonování s W880i je vcelku příjemná záležitost. Kvalita hovoru je na vysoké úrovni, ostatně málokdy si na ní u dnešních telefonů stěžujeme. U Sony Ericssonu je při telefonování příjemná právě jeho tenká konstrukce a především nízká hmotnost. Přístroj tak můžete držet jen velmi zlehka a ležérně, takže ruka u ucha se neunaví ani při dvacetiminutovém hovoru.

V oblasti zpráv je výbava tenkého Walkmanu rovněž kompletní. SMS, MMS, emaily, to vše nedělá Sony Ericsson problém. Příjemným prvkem, který se u telefonů švédsko-japonského výrobce začal v poslední době objevovat, je čtečka RSS zpráv. Na chvíli se ještě zastavíme u psaní SMS zpráv. Ty můžete psát se slovníkem T9, diakritika je standardně vypnuta, pokud po ní ale toužíte, můžete si jí v menu zapnout. Slovník se učí nejpoužívanější slova uživatele a jde dokonce tak daleko, že umí nabízet i nejpoužívanější fráze. U emailů se W880i chlubí něčím, co bychom opravdu nečekali – má podporu pro Push e-mail.

Sony Ericsson W880i

Displej Sony Ericssonu W880i Displej Sony Ericssonu W880i Displej Sony Ericssonu W880i

Displej Sony Ericssonu W880i Displej Sony Ericssonu W880i Displej Sony Ericssonu W880i

Editor SMS zpráv si ponechává jednu nectnost typickou pro mobily této stáje – znaky do konce zprávy začne odpočítávat až těsně před jejím koncem a upozornění na fakt, že píšete další zprávu se nám také nezdá dostatečné.

K dalším schopnostem komunikace můžeme ještě připočítat vestavěnou podporu blogování. Funkce to může být pro někoho zbytečná, pro jiného zábavná, my ji ale například využili při online zpravodajství z 3GSM kongresu v Barceloně, takže může být i praktická.

Organizace a data – žiletka bez „hrany“

I přes již zmíněnou podporu sítí UMTS není W880i žádným snovým datovým zařízením. Sony Ericsson se totiž stále nenaučil zkombinovat podporu sítí třetí generace s technologií EDGE, která by měla 3G doplňovat tam, kde pokrytí nejmodernější sítí chybí. A jelikož v naší zemi toto pokrytí chybí téměř všude, W880i si jako datový modem asi těžko někdo pořídí. Přitom telefon přímo podporuje připojení k síti skrze něj pomocí USB kabelu. To, že v sítích 3G přístroj nepodporuje HSDPA, bude skutečně vadit málokomu.

Pro připojení k počítači můžete využít jak dodávaný datový kabel, tak technologii Bluetooth (verze 2.0). Infraport tentokráte chybí. Na wi-fi si u obyčejných telefonů, obzvlášť takto tenkých, budeme muset ještě asi chvíli počkat.

Sony Ericsson W880i

Displej Sony Ericssonu W880i Displej Sony Ericssonu W880i Displej Sony Ericssonu W880i

Displej Sony Ericssonu W880i Displej Sony Ericssonu W880i Displej Sony Ericssonu W880i

Mezery v datové výbavě Sony Ericsson vynahrazuje kompletní výbavou v oblasti organizace času. Synchronizace adresáře, kalendáře, úkolovníku i poznámek se stolním počítačem nebo serverem je v této třídě standardem. Všechny tyto funkce jsou u W880i na špičkové úrovni, telefony této značky se naučily i opakované události, takže nechybí žádná důležitá funkčnost. Práci s kalendářem hodně zpříjemňuje špičkový displej.

Z dalších doplňkových funkcí také nechybí téměř nic. Najdeme zde stopky, časovač, kalkulačku a paměť kódů. Mezi programy nalezneme aplikaci pro světový čas. Nechybí ani hlasový záznamník. Postrádat tak můžeme pouze převodník měn a jednotek.

Vraťme se ještě k připojení k internetu. Vestavěný prohlížeč NetFront umožňuje zapnout zobrazení přes celou obrazovku, nebo na šířku. Stránky přizpůsobuje tak, aby se daly dobře prohlížet i na malém displeji mobilu, ovšem tuto funkci můžete vypnout.

Zábava – vpravdě multimediální přístroj

Svým zařazením do série Walkman dává W880i ihned najevo, že se jedná o multimediální mobil, se kterým se můžete hodně bavit. A realita opravdu taková je. U Walkmanu je samozřejmě nejdůležitější hudba. Takže zde nalezneme propracovaný hudební přehrávač, který snadno spustíte vyhrazeným tlačítkem na boku telefonu. Přehrávač nabídne především pokročilé ovládání a práci s hudebními soubory, pochopitelně umí hrát na pozadí.

Dostatečný úložný prostor zajišťuje dodávaná paměťová karta s kapacitou 1GB. Při takovýchto kapacitách by to už asi chtělo rychlejší systémovou sběrnici telefonu, nebo čtečku karet v balení, protože při přenosové rychlosti zhruba 230KB/s bude její zaplnění docela zdlouhavé.

Sony Ericsson W880i

foto pořízené Sony Ericssonem W880i foto pořízené Sony Ericssonem W880i foto pořízené Sony Ericssonem W880i


foto pořízené Sony Ericssonem W880i foto pořízené Sony Ericssonem W880i foto pořízené Sony Ericssonem W880i

Pochválit musíme i dodávaná sluchátka, ačkoli jde o starý známý typ HPM-70. V balení nalezneme i tři druhy nástavců, takže si každý vybere ideální velikost špuntů pro své ucho. Sluchátka by při připojení k telefonu mohla sloužit jako anténa pro rádio, jenže to v W880i trochu překvapivě nenalezneme. Místo toho je zde podpora streamovaných internetových rádií. Přístroj zvládne přehrávat i streamované video, tentokrát pomocí vestavěného videopřehrávače.

S hudbou souvisí ještě další funkce, jako PlayNow, TrackID, nebo MusicDJ. Nejdůležitější ze všeho však pro hudební nadšence bude podpora stereo Bluetooth profilu A2DP.

Sony Ericsson W880i

Displej Sony Ericssonu W880i Displej Sony Ericssonu W880i Displej Sony Ericssonu W880i

Displej Sony Ericssonu W880i Displej Sony Ericssonu W880i Displej Sony Ericssonu W880i

W880i dobře poslouží i těm, kteří chtějí mobil se slušným fotoaparátem. Pro automatické zaostřování a přisvětlovací diodu místo ovšem nezbylo, rovněž čip není ten nejlepší, jaký by mohl výrobce do telefonu instalovat. Ale rozlišení dva megapixely na momentky bohatě stačí a jak je u Sony Ericssonu zvykem, fotoaparát patří ve své třídě k těm nejlepším. Zachováno zůstalo výborné ovládání fotoaparátu, které mohou mnozí konkurenti jen tiše závidět.

Poslední zábavní funkcí je podpora Javy. V přístroji najdeme jednu vestavěnou hru – známou variaci na tetris pod jménem QuadraPop.

Shrnutí – ideální žiletka

Sony Ericsson asi opravdu našel recept na ideální žiletku. Výrobce totiž nezůstal jen u propracovaného designu, telefon nabízí i velmi širokou funkcionalitu. V podstatě nechybí žádná důležitá funkce a stylový přístroj může svou výbavou vyhovovat i náročným manažerům.

Vytýkat toho můžeme Sony Ericssonu opravdu málo. Bohužel již tradičně u telefonů tohoto výrobce lamentujeme nad absencí EDGE, pokud je přítomné UMTS. Tento fakt považujeme (u nás v České republice) za největší nedostatek W880i. Další nedostatky jsou již drobnosti. Někdo by uvítal vestavěné rádio, trochu nepohodlná je klávesnice, kopírování souborů na kartu by mohlo být rychlejší.

To jsou ale pouze drobné nedostatky, které většinu majitelů W880i trápit nebudou. Zato hrdí jistě budou na vzhled telefonu, špičkový displej, hudební přehrávač, nebo na drobnosti v podobě čtečky RSS zpráv, dálkového ovládání počítače přes Bluetooth, nebo přímé připojení k internetu přes kabel bez nutnosti konfigurace počítače. Je toho hodně, čím dovede W880i zpříjemnit jeho používání.

Jistě, všechny zmíněné funkce najdete i v jiných modelech výrobce, žádný vám ale nenabídne tak tenkou konstrukci a neotřelý vzhled. Ale na druhou stranu, Sony Ericsson si za to také nechá pořádně zaplatit. Při uvedení na trh by se měla cena pohybovat někde kolem 12 000 Kč.

Proč koupit?

  • Tenká konstrukce
  • Výtečný design
  • Kvalitní materiály a zpracování
  • Skvělý hudební přehrávač a velká paměťová karta
  • Slušná funkční výbava
  • podpora "drobností" jako je Push e-mail, dálkové ovládání počítače, bloging, A2DP a podobně

Proč nekoupit?

  • Chybí EDGE
  • Trochu nepohodlná klávesnice
  • Nemá rádio
  • Vysoká cena

Kdy?

1. čtvrtletí 2007

Za kolik?

12 000 Kč